KKDF Artışı Nedir? KKDF Artışı Kredi Kullanımını Nasıl Etkiler?

“Tüketici Kredileri”ndeki “Kaynak Kullanım Destekleme Fonu” (KKDF) oranı 16 Mart 2009 tarihinde hükümet tarafından %15’den % 10’a düşürülmüş ve bu durum taşıt kredilerinde ve ihtiyaç kredilerinde artışa neden olmuştu. Hükümetten yapılan son açıklamaya göre, KKDF oranı 28 Ekim’den itibaren tekrar %10’dan % 15’e çıkarıldı…

 

“Tüketici Kredileri”ndeki “Kaynak Kullanım Destekleme Fonu” (KKDF) oranı 16 Mart 2009 tarihinde hükümet tarafından %15’den % 10’a düşürülmüş ve bu durum taşıt kredilerinde ve ihtiyaç kredilerinde artışa neden olmuştu. Hükümetten yapılan son açıklamaya göre, KKDF oranı 28 Ekim’den itibaren tekrar %10’dan % 15’e çıkarıldı.

 

KKDF artışı ile geçmişe dönük KKDF’ler de alınacak mı?

Buraya kadar normal ilerleyen süreçte, hükümetin 28 Ekim’den daha önce alınan ve daha tamamlanmamış olan kredilerde, geçmişte %10 olarak alınan KKDF vergisindeki %5 oranındaki indirimin de alınmasını istemesi tepkilere neden oldu. KKDF artışı ile hem aylık ödemelerimiz artacak, hem de geçmişte ödemediğimiz KKDF farkı talep edilecektir. Yani daha önce ödemediğimiz %5 oranındaki KKDF farkını da ödemekle yükümlüyüz.

KKDF artışı faiz oranlarını etkiliyor mu?
KKDF oranı, kredi faiz oranlarıyla direkt olarak ilgili değildir. KKDF miktarı, her ay için ödediğimiz paranın ne kadarı bankaya faiz olarak gidiyorsa, o tutarın KKDF oranı ile çarpılmasıyla bulunur. Bu nedenle faiz oranları aynı kalacaktır. KKDF oranının artışı YMO ( Yıllık Maliyet Oranı) dediğimiz, masrafları da içeren oranı arttıracaktır. Kıyaslama yaparken bunu dikkate almak daha uygundur.

Örnekle açıklarsak; 120 lira taksitle kredi ödüyor olalım, o ay için bu tutarın 90 lirası ana parayı azaltıyor, geri kalanı banka tarafından faiz olarak alınıyorsa, KKDF miktarımız aylık 30 x 0,15= 4,5 lira olmaktadır.

Genel olarak kredi ödemelerinde, ilk taksitlerde paramızın önemli bir kısmı faiz ödemelerine giderken, daha sonra bu tutar azalmaktadır. Bu nedenle ilk taksitlerimizdeki KKDF miktarı daha sonraki aylara göre fazladır. Bu durum, bizim daha önce ödemediğimiz KKDF miktarını da önemli hale getiren bir faktördür.

KKDF Artışından Ne Kadar Etkileneceğim?
KKDF artışından sonra, geçmişte ödenen faiz ödemeleri üzerinden hesaplanan tutarların %5’i hesaplanacak, bu tutarlara enflasyon oranı uygulanmayacaktır.

%1,39 faiz oranı ile 10.000 TL tutarında 18 ay vade ile ihtiyaç kredisi aldığımızı düşünerek bir tablo oluşturalım. Kredimizi alırken daha önce ödemek için anlaştığımız KKDF miktarı 138 TL iken, %5’lik KKDF artışıyla bu oran 208 TL’ye çıkmaktadır. Tablomuzda belirli dönemlere göre ödemiş olduğumuz ve yasa değişikliği nedeniyle ödemek durumunda kaldığımız ek tutarlar verilmiştir.

10.000 TL, 18 Ay Vade, %1,39

Ödenmiş

Ödenecek

Aylık
Taksit

Ödenmiş
Vade Sayısı

Yeni KKDF
Miktarı

Toplam
Ödenmiş Tutar

Ödenen KKDF Miktarı

Geçmiş Döneme Yansayacak KKDF Farkı

Geri Kalan Dönemdeki Ek KKDF


643 TL

5

94 TL

3.219 TL

63 TL

31 TL

38 TL

10

161 TL

6.437 TL

107 TL

54 TL

15 TL

15

199 TL

9.656 TL

133 TL

67 TL

3 TL

17

206 TL

10.943 TL

137 TL

69 TL

1 TL

Tabloda, alınan ihtiyaç kredisini önce %10 oranında KKDF uygulanmış, daha sonra 4 ayrı senaryo ile KKDF farkları hesaplanmıştır.

Görüldüğü gibi, kredinin 5 aylık taksiti ödenmiş bir kredi de, 31 lira Geçmiş Dönemki KKDF Farkı olacaktır. Bunun anlamı, bankamız yeni taksitlerimize ek olarak bu tutarları da bizden talep edecektir. Ayrıca, yeni dönemdeki KKDF’lerde yeni oranlar üzerinden hesaplanacağı için, aylık ödemelerimiz artacaktır.

Geri kalan dönemdeki ek KKDF miktarlarında, daha sonraki ödeyeceğiniz KKDF farkları belirtilmiştir. 10 aylık taksiti ödenmiş 18 ay vadeli kredide 54 lira geçmişe yönelik, 15 Lira bundan sonraki döneme ait ödememiz gereken ek KKDF kesintisi olacaktır. Bu kredi tutarımıza eklenecektir.

Hürriyet Kıyasla
İhtiyaç Kredilerini Kıyaslamak İçin Tıklayınız
Taşıt Kredilerini Kıyaslamak İçin Tıklayınız

 

Yazan: Yıldıray Kaya – Ekleyen: Melike Barış

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir