obilir > Konular > Seyahat / Tatil > Gezi Rehberi > Marmaris Kızkumu: Nerede? Nasıl Gidilir? Kızkumu Efsaneleri Nelerdir?

Marmaris Kızkumu: Nerede? Nasıl Gidilir? Kızkumu Efsaneleri Nelerdir?

Tatil amaçlı Marmaris’e gidip, “Kız Kumu”nu görmeden dönmek olmaz. Yaz sezonu süresince her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Kızkumu doğal güzelliği ve farklı efsaneleri ile büyülü bir koy. Marmaris’e yaklaşık 18-20 km. uzaklıkta yer alan Kızkumu’na gitmek için Marmaris-Datça yoluna çıkmanız yeterli. Yola çıktıktan yaklaşık 20 dakika sonra sola kıvrılan sapak (Bozburun sapağı) sizi Orhaniye’de konumlanan Kızkumu’na ulaştırıyor. Yol ortalama 25-30 dakika sürüyor.

Kızkumuna ulaştığınızda dikkati ilk denizin üzerinde yürüyormuş görüntüsü veren turist kafilesi çekiyor. İşte Kızkumunu bu yapan ve farklı efsanelerin dillenmesini sağlayan da bu büyülü görüntü.

Marmaris Kızkumu bir kıyı kordonu oluşumu. Diğer bir deyişle kıyı oku… Kıyı okuda nedir diye merak ediyorsanız hemen açıklayayım kıyı oku, dalga ve akıntıların kıyıdan taşıdıkları maddeleri küçük koylarda biriktirmesi ile oluşan, bir ucu karaya bağlı ve denize doğru ok şeklinde uzanan yığıntıya verilen isimdir.

Kızkumu ve çevresi özellikle turistler tarafından çokça ilgi gördüğünden gelişmiştir ancak balıkçı kasabası kimliğini de korumaktadır. Civarda pansiyonlar ve bungalov tipi konaklama seçeneği sunan mekanlar da konumlanmaktadır.

Kızkumu’nda denizin ortasında yürümenizi sağlayan bir yol vardır. Bu yol küçük çakıl taşlarından oluşur ve uzunluğu 600 metre civarındadır. Yolu tamamlayarak denizin tam da orta noktasına ulaşmak kişiye tanrısal bir özellik kazanmış hissini veriyor. Yolun sonunda yer alan kız heykeli ise efsanelerin gerçekliğini doğrular nitelikte…

Kızkumu Efsaneleri

Kızkumu’nun oluşum efsaneleri pek çoktur. En çok bilinen iki efsaneye gelince…

1- Efsane bu ya zamanında Kızkumu’nda yaşan bir balıkçı ve bu balıkçının aşkına karşılık bulduğu bir de kral kızı varmış. Aralarındaki konum farklılığı her imkansız aşk gibi o dönemde de bu taze aşıkların arasına girmiş. Koskoca kralın kızının bir balıkçıya gönlünü vermesi kabul edilebilir bir durum değilmiş. Ancak aşk bu, laf, söz, statü dinler mi? Genç aşıklar geceleri gizli gizli buluşurlarmış. Bir gün kral bu gizli buluşmaları öğrenmiş ve kızının peşine adamlarını takmış. Adamlar tez uçurmuşlar krala kötü haberi, denizden gelen balıkçı delikanlı ile ona ışıkla karadan rehberlik eden kral kızının buluşma hikayesini bir çırpıda anlatmışlar. Bunun üzerine kral adamlarına kızını yakalamalarını ve delikanlıyı da ışıkla kandırarak sahile almalarını ve ardından da bu umutsuz aşkı tam da orada noktalamalarını buyurmuş. Akşam karanlık çökünce kralın adamları kızı yakalayarak başlamışlar operasyona, ışık yakarak delikanlıyı kendilerine doğru çekmeye başlamışlar. Efsane bu ya kız kurtulmuş askerlerin elinden ve başlamış delikanlıya doğru koşmaya. Tam da bu sırada bir mucize gerçekleşmiş ve kızın denizde adım attığı her yer yol olmaya başlamış. Kıza yol açan deniz kralın adamlarına aynı cömertlikte davranmamış, kızın adımları ile oluşan yol kralın adamlarını sırtında taşımamış. Kız koşarak kayığa varmış varmasına ancak onu elinden kaçırdıklarını anlayan kralın adamlarından biri çekmiş okunu ve tam da kayığa çıkacakken vurmuş kızı… Hikaye burada bitiyor. Çakıl yolun sonundaki kız heykeli kralın kızının son ulaştığı nokta. Hikayenin sonrası bir sır çünkü delikanlı kızı kayığa aldığı gibi uzaklaşmış. Öldüler mi mutlu mesut yaşadılar mı bilinmez ancak kızın yaralandığı ve koşarken oluşan kumdan yolun bu nedenle kırmızıya bulandığı söyleniyor…

2- Efsanelerden bir diğeri yine bir kral kızı kim bilir belki de aynı kral kızının kaçış serüveni.  Günümüzden tam üç bin yıl önce Baybasssos Kenti olarak anılırmış Orhaniye ve civarı. İşte bu Baybasssos Kenti’nin kralı, günlerden bir gün girdiği bir savaşı kaybederek kentini koruyamamış. Kent, korsanlarca ele geçirilmiş ve kralda öldürülmüş. Efsane bu ya kralın güzeller güzeli bir kızı varmış, kentini kaybeden prenses, kenti ele geçiren korsanlardan kaçmak için bir plan yapmış. Eteğini kumlarla doldurmuş ve denizi bu şekilde geçmeyi planlamış çünkü yüzme bilmiyormuş. Gece vakti eteğindeki kumları dökerek deniz üzerinde yürümesine elverişli bir yol yapmış kendine ancak karanlıkta yönünü kaybedip eteğindeki kumlar da bitince boğularak ölmüş. İşte prensesin yürüyebildiği yol sadece 600 metreymiş ve sonuna da prensesin heykeli dikilmiş…

Muğla’nın Marmaris İlçesi’ni bağlı Orhaniye Köyü’nde yer alan, denizin üzerinde kırmızı kumlardan oluşan yol ve üzerinde yürüyenlerin hayran kaldığı Kızkumu, Marmaris seyahatinde mutlaka görülmesi gereken adreslerden. Görmeden dönmeyin…

İNDİRİMLİ REZERVASYON İPUCU

Otel ve seyahatleriniz için yapacağınız rezervasyonlarda tikokupon kullanarak ekstra indirim alabilirsiniz. Bunun için tikokupon.com’un buradaki Otel ve Tatil İndirim Kuponları sayfasına bakın. Bulacağınız bir kupon size ekstra indirim sağlayabilir (nasıl olacağı her bir kuponda belirtiliyor). Deneyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir