Kitap Satın Alırken Nelere Dikkat Edersiniz?

Kitap Alışverişi

Kitap okumak benim hayatımın bir parçasıdır. İş yerimde öğle tatilimin yarım saatini kitap okumaya ayırırım. Evimde de boş vakitlerimde (ev işlerinden fırsat bulduğumda) kitap okurum. Eminim bu satırları okuyanların çoğu benimle aynı düşünceye sahipler. Kitap okumak kadar kitap seçmek de zevkle yaptığım bir hobi gibidir benim için. Peki,  kitap seçerken nelere dikkat edersiniz hiç düşündünüz mü? Birçok seçenek vardır bu konuda. Bu makalemde bu seçeneklerden birkaçını sizinle paylaşmak istedim.

Kitap Seçimi Nasıl Yapılır?

1- Yazarına Göre

Biz kitap kurtlarının beğendiği en az bir yazar vardır. Beğendiğiniz yazarın kitabı çıkar çıkmaz satın alır ve okumaya başlarsınız. O’nun yazdığı kitaplar özeldir sizin için. Yazdığı konular, konuyu anlatım şekli sizi etkileyen başlıca sebeplerdendir. Kitapları kütüphanenizin en güzel köşesinde durur ve en az bir tanesi yazar tarafından imzalıdır.

2- Yayın Evine Göre

Her yayın evinin ağırlık olarak yayınladığı bir konu vardır. Örneğin; bazı yayın evleri sadece macera romanlarını, bazıları aşk ve duygusallık içeren romanları, bazıları da kişisel gelişim ile ilgili kitapları yayınlar. Siz hangi tür kitapları tercih ederseniz, o yayın evinin kitaplarını daha çok tercih edersiniz.

3- Arka Kapak Yazısına Göre

Bazı kitaplar vardır ki ne o yazarın kitabını daha önce okumuşunuzdur, ne de o yayın evinin kitabını tercih etmişsinizdir. Kitabın arka kapağındaki kısa anlatım sizi etkiler ve kitabı satın alırsınız. Bu anlatım ya kitabın konusudur, ya da okuyucuyu etkileyen birkaç cümledir.

4- Yorumlara Göre

Gerek kitap satış sitelerindeki okuyucu yorumlarına göre, gerekse arka kapakta geçen profesyonel yorumlar sizi etkileyebilir. Etkili yazılmış bir cümle ya da övgülerle süslenmiş bir paragraf bu kitabı almanızda büyük rol oynar.

5- Çok Satanlar Listesine Göre

Hepimiz çok satanlar listesini her zaman takip ederiz. Bu listedeki en çok satan kitap ilgimizi çeker. Tabi ki konusuna ve yorumlara bakarak tercihlerimizin içine alırız. En çok satan kitabı tercih etmediğimiz zaman da mutlaka olur. Bu konuda madde 3 ve 4 de bahsettiğim konular etkili olabilir.

6- Kitabın Kapağına Göre

Bazı zamanlar kitapevine gittiğinizde bir kitap size göz kırpar. Kitabın kapağını çok beğenirsiniz. O kitabın elektriği sizi etkiler. Elinize alır, sadece arka kapak yazısını okur ve kitabı satın alırsınız. Eminim böyle yapan birçok kitap kurdu vardır.

7- Seri Olarak Çıkan Kitaplara Göre

Bazı kitaplar seri olarak okuyucuya sunulur. Kitabın kapağında da serinin birinci kitabı veya ikinci kitabı diye yazar. Bu tip kitaplarda eğer serinin birinci kitabını okur ve beğenirseniz, diğer kitapları da mutlaka satın almak için piyasaya çıkmasını beklersiniz.

İnternetten kitap siparişi verebileceğiniz idefix, D&R ve İnkılap gibi online mağazaların indirim kodu ve kuponlarına buradaki kitap indirim kuponları sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kitap seçiminde benim aklıma gelen tercih seçenekleri bu kadar. Eminim kitap kurtlarının daha birçok seçeneği vardır. Bunları yapacağınız yorumlarla paylaşabilirsiniz. Size bol okumalı günler diliyorum. Kitapsız kalmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Ekim, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir