Kendini Geliştirmek İsterken Çıkan İçsel Engeller

Bir önceki yazım “Yaratmak ve Başarmak İçin Savaşın!” başlığını taşıyordu ve Steven Pressfield penceresinden direncin ne olduğuna odaklanmıştı. O yazıda direnci kısaca, “hali hazırda yaşadığımız hayat ile içimizde saklı tutup yaşayamadığımız hayat arasında bize karşı duran güç” olarak tanımlamıştık. Bu yazıda ise gene Steven Pressfield’tan hareketle direncin günlük hayatta en çok hangi noktalarda karşımıza çıktığına odaklanacağız.

Şunu belirtmek isterim ki herkesin dirençle karşılaştığı noktalar farklı olabilir. Çünkü herkesin taşıdığı insani gelişim potansiyelleri farklılık arz eder ve direnç dediğimiz içsel engeller bu potansiyelleri gerçekleştirmeye kalktığımızda kendini hissettirir. Bununla birlikte, insanların psikolog, psikolojik danışman ve psikoterapist gibi psikolojik yardım uzmanlarına yönelmelerinin de daha çok bu değişim engelleriyle karşılaşmaları sonucunda gerçekleştiğini düşünüyorum.

Öncelik sırası gözetmeden direncin en yoğun yaşandığı noktaları şöyle sıralayabiliriz:

 • Resim, müzik, tiyatro gibi herhangi bir yaratıcı sanat çalışmasına girişme isteği,
 • İş kurma ya da benzeri bir girişimcilikte bulunma isteği,
 • Beslenme ya da sağlıkla ilgili herhangi bir rejim programına başlama,
 • Ruhani gelişimle ilgili herhangi bir programa başlama,
 • Zararlı bir alışkanlık ya da bağımlılıktan kurtulma amacıyla düzenlenmiş bir programa başlama,
 • Her türlü eğitim,
 • Kendimizdeki işlevsiz bir düşünce ya da davranış biçimini değiştirme kararı da dahil olmak üzere, her türlü siyasi, ahlaki ya da manevi cesaret
 • Başkalarına yardımcı olmayla ilgili herhangi bir girişim
 • Evlenme, çocuk sahibi olma gibi yürekten bağlılık ve sorumluluk gerektiren bir eylem,
 • Hayatın getirdiği doğal sorunlar karşısında ilkeli bir şekilde ayakta durabilme.
 • Kişisel gelişim, psikolojik danışmanlık, psikoterapi gibi konuları içeren blog için yazı yazmak ya da böyle bir yazıyı okumak.

Yukarıdaki listeye eminim siz de pek çok şey ekleyebilirsiniz. Steven Pressfield tüm bunları “Anlık hazlar yerine uzun vadeli bir gelişim, sağlık ve bütünlük haline ulaşmayı amaçlayan her türlü eylem” olarak özetliyor ve ekliyor: “Yüksek benliğimizden kaynağını alan her türlü eylem.

Listeye yapacağınız eklemeleri bu yazının yorum kısmından benimle paylaşırsanız muhabbetimizi güzelleştirmiş olursunuz. Bir sonraki yazım “Direncin özellikleri” üzerine olacak. Kişisel direncinizle mücadelenizde başarılar!

Tavsiyeler

Kişisel ve profesyonel hayatında başarılı olmak isteyenler için hazırlanan tecrübe birikimiyle oluşturulmuş bu linkteki SÖZEL OLMAYAN İLETİŞİM ve KARİZMA e-kitabı size rehber olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Haziran, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.