Erkekte ve Kadında Kısırlığın Nedenleri

İnfertilite (Kısırlık) karşımıza basit bir veya birkaç sebeple çıkabildiği gibi çok ciddi sebep ve nedenlere de bağlı olarak çıkabilmektedir. Günümüz teknikleri ile önceden “imkânsız gebe kalamazsın” dediğimiz kişiler bugün gebe kalabilmektedirler. Bugün gelişen tıp ve teknoloji sayesinde birçok kısırlık vakasının artık çözümü vardır.

Kadınlar da kısırlığın nedenleri; uterus, yumurtalıklar veya rahimde herhangi bir anatomik problem, vajinismus, uterus da  miyom, yumurtalık kistleri, tüplerin tıkalı olması,  hormon bozuklukları (adet düzensizliği, göğüslerden süt gelmesi), aşırı kilo gibi birçok nedene bağlı gelişebilir. Kadının gebe kalamamasını anlayabilmek için öncelikle jinekolojik muayene, ultrason ve bir dizi kan tahlili yapmak şarttır.

Erkek de kısırlığın nedenleri; varikosel (testis çevresinde oluşan bir çeşit varis), gonore (bel soğukluğu), diğer cinsel enfeksiyonlar, bazı cinsel problemler (erken boşalma, penisin sertleşmeme nedeni veya orgazm olamama), klinefelter sendromu (bir çeşit kromozom bozukluğu),  basit bir sperm hareketliği veya testislerde tamamen sperm yapımının olmaması gibi ciddi bir nedene bağlı olabilir. Erkekte kısırlığı anlayabilmek için ise, ürolojik muayene, spermiyogram, testis biyopsisi (hiç sperm olmaması durumunda yapılacak bir incelemedir) yapılan tetkiklerdir.

Gebe kalamayıp bir jinekologa başvuran çiftlerin çocuk sahibi olamamaları yukarıda saydığımız nedenlere bağlı olduğu kadar, birçoğunun ise, izahı yapılamamıştır. Kadının hormonları normal, üreme organlarının yapısı sağlıklı, tüpleri açık, adetleri düzenli erkeğin sperm değerleri normal olduğu halde 1 yıl gebe kalamamaya “izahı olmayan kısırlık” denilir. Tüm yapılan tetkikler normal sınırlar içindedir ve gebelik için hiçbir sorun, engel yoktur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak bizzat gözlemim “izahı mümkün olmayan kısırlık” vakalarıyla daha çok karşılaşmamdır.

Tüm sistemlerin mükemmel çalıştığı bir düzen içerisinde nasıl oluyordu da kadın gebe kalamıyordu? Bu durumun mutlaka basit veya karmaşık, klinik veya psikolojik bir sebebi olmalıydı. Yaratışındaki mükemmelliğine hayran kaldığım düzen, beni daha çok gözlemlemeye ve araştırmaya itti. Bildiğim tek şey, bilinçaltındaki bilmediklerimizdi. Daha önce yaşamış olduğu düşükler, ölü doğum gibi kötü birkaç deneyim, kişinin kendini yetersiz hissetmesi, aşırı mükemmeliyetçilik, bozuk  ve mutsuz aile ilişkileri, kadının kendi bedenine olumsuz bakışı, kadınlığın reddine neden olan taciz gibi travmatik olaylar bu mükemmel düzeni bozarak üremeyle ilgili tıkanıklara neden oluyor ve gebeliği engelliyordu.

Evet, hiçbir nedeni yok ve hamile kalamıyorsunuz dedik fakat görünmeyen birçok sebep çıktı karşımıza. Hamileliği aşırı istemek bilinçaltında korkuya neden olup, gebeliği engelliyordu. Bu soyut bir kuralın sonucuydu aslında. Aşırı istek korkuya ne neden oluyor ve istek güçlendikçe ondan ayrı düşülüyordu. Günlük hayatta yaşadığı birçok stres faktörü de bunu tetikliyordu. Kadın rahatlayıp hamile kalmayı unutmayı başardığında ise, hamile kalıyordu. Bu rahatlama ise zihinsel düzeyde yapılan, “hipnoz, reiki, NLP, nefes teknikleri, olumlu imgeleme” çalışmalarıyla sinir sistemini etkileyip beden fonksiyonlarını düzelterek stresi ve korkuyu ortadan kaldırıyordu.

Korku ve stres gibi hem çok kötü, hem çok kuvvetli bir enerjiyle baş edebilen bir kişinin ise, hormon dengesi ve zihni mükemmel çalışarak gebe kalmaya izin veriyordu. İstediğiniz her ne ise yaşamanız dileğimle…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anne, Bebek ve Çocuk Mağazaları Alışveriş Kuponları – Aralık, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir