Kırmızı Kravat

Dünyadaki en sıcak renk kırmızıdır. Kırmızı duygusal anlamda hareketliliği, dinamizmi, coşkuyu, gençliği, mutluluğu, azmi, kararlılığı, şehveti, aşkı, samimiyeti, heyecan kavramını bize gösterir. Farklı anlamlar dile getirir  sıcağı, ateşi, kanı simgeler. Kırmızı renk kravat insana şevk, azim, canlılık kazandırır. Bundan dolayı gençlere yönelik Kravatlar’da sıkça kullanılmaktadır. Kırmızı renk gücün ve azmin simgesidir ve insanı harekete geçirir. Kırmızı insana coşku ve mutluluk hissi verir. Çalışkanlığa teşvik eder. Eğer bir yerde hareket isteniyorsa kırmızı rengin kullanılması yerinde olur. Genellikle diskolarda ki ışıkların kırmızı ve kırmızı tonlarında seçilmesinin sebebi de hareketliliğe teşvik etmesinden kaynaklanmaktadır.

Kırmızı aynı zamanda iştahı da açmakta yeme arzusunu artırmakta ve tetiklemektedir. Kırmızı rengin kolay fark edilmesi, önce kendine çekmesi ve sonra uzaklaştırmasından dolayı özellikle fast-food türü işyerlerinin hemen hemen hepsinde kırmızı mutlaka kullanılmıştır. Birçok büyük firma özellikle gıda şirketleri logolarını kırmızı yaparlar çokokrem, nestle, ülker, biskrem vb. Bu renk genellikle yemek odalarında ve lokantalarda tercih edilmektedir. Aynı zamanda kırmızı renk uzun oturmaları da engellemektedir. Kırmızının çok kullanıldığı yerde insanlar üzün süre oturamazlar çünkü hareketlilik sağlamaktadır.

Kırmızının, yakın mesafelerden fark edilmesi kolaydır. Bu nedenle uyarı işaretlerinde genellikle kırmızı renk kullanılır. Uzaklaşıldıkça kırmızının fark edilmesi zorlaşmaktadır. Bundan dolayı uzak mesafelerden fark edilmesi istenilen işaretler de, levhalar da kırmızının kullanılmaması gerekmektedir. Uzak mesafeler için mavi renk daha uygun düşmektedir.

Kırmızı dikkat çekici bir renktir. Kırmızı renkteki kelimeler ve objeler insanların dikkatini hemen çeker. Dekorasyon ve dizayn ( tasarım, çizim ) yaparken kırmızı cisimlerin mükemmel olmasına çok dikkat edilmelidir çünkü insanlar bu objeleri hemen fark ederler…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Moda ve Giyim Mağazaları Online Alışveriş Kuponları – Nisan, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.