Kırmızı Et Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mangal, et yemekleri, köfte, ızgara ve daha pek çok kullanım ve pişirim alanı ile kırmızı et mutfakların vazgeçilmez besinlerinden biri… Özellikle uygun düdüklü tencere ile çok lezzetli yemekler hazırlamak mümkün. Ancak yerli üretimin yanı sıra ithal etin de ülke sınırları içine girip tezgahlardaki yerini alması ile birlikte her biri bir diğerinden değişken fiyatlarla satışa sunuluyor. Oldukça yüksek fiyatlı oluşu ile de lüks tüketim sınıfına terfi eden kırmızı eti satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bugün bu konuya değiniyoruz…

Alışveriş listemizi oluştururken listenin en başına “güvenmediğin ve içeriğini görmediğin hiçbir besin maddesini alma” hatırlatması ya da uyarısını yapmak ve alışveriş maratonuna bu bilinçle çıkmak önemlidir. Tanış olunan ve mahallenin esnafı güvencesi altında servis veren mahalle kasaplarının yerlerini büyük alışveriş marketlerine bırakması ile birlikte güven duyularak et alışverişi yapmak da risk halini almaya başladı… Hazır paketlerde satışa sunulan ya da önceden çekilerek reyonda hazır tutulan hazır kıymalar kimi zaman insan sağlığını tehlikeye atacak içeriklerle hazırlanır. Et fiyatlarındaki aşırı artış altında ezilen esnaf ya da satıcılar çareyi farklı malzemeler katılarak çekilmiş kıymaları satışa sunmakta arıyor. Kafa eti, akçiğer, yağ, yürek gibi sakatatlarla çoğaltılan hazır kıymalar insana faydadan çok zarar getiriyor. Eğer kıyma satın alacaksanız etin gözünüzün önünde çekilmesi hatta mümkün ise (bazı evlerde ev tipi kıyma makineleri vardır) eti doğrudan satın alarak çekim işleminin tarafınızca yapılması çok daha sağlıklı olacaktır.

Yine eskilerden örnek vermek gerekirse mahalle kasapları, beslenmesinden yetiştirilme detaylarına kadar bildik ve güvendikleri kişilerden hayvanlarını satın alır ve uygun şekilde kesip, dinlendirdikten (dondurmadan buzhanelerde) sonra eti satışa sunarlardı. Oysa günümüzde ne yazık ki etlerin tazeliğini koruması için uzun süre buzhanelerde etler bekletiliyor hatta dondurularak saklanıyor. Bu sistem özellikle yurt dışından ithal etlerde daha uzun süreçlere yayılarak gerçekleşiyor. Ev hanımları çok da iyi bilir ki dondurulmuş bir gıdanın çözüldükten sonra tekrar dondurulması ya da pişirilmeden buzdolabında saklanması içeriğinde zararlı mikroorganizmaların yetişmesine zemin oluşturur.

Kırmızı et satın alırken, etin daha önceden dondurulup dondurulmadığını öğrenmek sağlığınız açısından önem taşır. Eğer et size ulaşan süreçte çözülerek satışa sunulmuş ise eti bekletmeden kullanmak sağlığınız için önemlidir. Satın aldığınız etin daha önceden dondurulup dondurulmadığını siz de anlayabilirsiniz. Dondurulmuş etler bir kase içinde bekletildiklerinde fazlaca kan salarlar. Eğer satın aldığınız et fazla kan bırakıyor ise o zaman bu etin önceden dondurulmuş olduğunu söyleyebiliriz.

Satın aldığınız etleri bir süre bekletmek ihtiyacındaysanız satın alma işlemi sonrası etinizi hazırlamayı, kullanmayı planladığınız yemeğinize göre ön pişirme işleminden sonra buzlukta saklayın. Çiğ et uzun süre buzlukta bekletilmemelidir. Dondurulan çiğ et içinde bakteri üremesi söz konusudur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Eylül, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.