Kindar Dünyanın Camdan Kalpleri

Aile içi sevgi, saygı ve kültür yoksulluğu yaşayan bireyler geleceğin tehlikeli birer kindarları olur. Alınganlık içgüdüsüyle büyümek ve sürekli aşağılanma temposu kişiyi kendi eksenine duvar ördürmeye kadar götürür. İnsanlarla iletişim kurmakta güçlük çeker. Söylenen sözlerin altında içeriği kötü anlamlar arar. Kolay kolay kimseye güven duymaz ve daima zarar göreceğini düşündüğü için tehlike katsayısı artar. Bu tip bireyler ileriki yaşamlarında aile kurmakta ve aile içi ilişkilerin seviyesini dengelemekte zorlanır…

 

Aile içi sevgi, saygı ve kültür yoksulluğu yaşayan bireyler geleceğin tehlikeli birer kindarları olur. Alınganlık içgüdüsüyle büyümek ve sürekli aşağılanma temposu kişiyi kendi eksenine duvar ördürmeye kadar götürür. İnsanlarla iletişim kurmakta güçlük çeker. Söylenen sözlerin altında içeriği kötü anlamlar arar. Kolay kolay kimseye güven duymaz ve daima zarar göreceğini düşündüğü için tehlike katsayısı artar. Bu tip bireyler ileriki yaşamlarında aile kurmakta ve aile içi ilişkilerin seviyesini dengelemekte zorlanır.

 

Kin duymanın dengeyi bozduğunu ve yaşamı zorlaştırdığını bilmesi psikolojisi için bir anlam taşımaz. Kendince mecburdur, çünkü öğrendiği tek gerçek budur. Zorlu bir yaşam, anne, baba duyarsızlığı, aynı değerleri yaşayan kardeşler… Zaman dökülen gözyaşlarını siler ancak, öğretiler bireyin yaşam tarzı olur.

 

Böyle birini tanıyorum, doğru bildiklerini savunmaktan geri kalmayan ve insanları incitmekten çekinmeyen, her an bir tehlike yaratacak kadar kindar bir birey. Aile içi şiddet yaşamının bilinci olmuş, baba alkolik, anne mutsuz ev kadını. Hep dar bir yaşam ve sınırlı muhabbet alanı yaratılmış. Üstelik artık çocuk değil, uğraşılara rağmen bildiğini okuyor. Psikolojik destek almak yerine kindar yaşamına devam ediyor… Bu birey başka ailelerin mutluluğunu kıskanarak devasal sorunlar yaratıyor. Annenin kindar öğretileri işe yaramış olmalı ki, kişiler arası kolayca cümle kurguları yapıp büyük tartışmalar yaratıyor.

 

Kindar bireyler, insanlardan uzak, sevgi yoksunu, bir o kadar zararlı, menfaati uğruna herkesi kullanabilecek ve bu uğurda kurgular yaparak büyük bir tiyatrocu gibi sahneleyecek seviyededir. En çok sevdikleri insanlara en büyük zararları verirler ancak bunu farkına varsalar bile aynı şeyleri yapmaktan asla çekinmezler. Her şey onların istekleri doğrultusunda olmak zorundadır.

 

Eğitim ailede başlıyor. Küsmeyi onlardan öğreniyoruz, yemeyi, gülmeyi, ağlamayı, kin duymayı, sevmeyi… Hislerin büyük yapımcıları anne ve babalardır. Şiddet gören şiddet uygular, unutmayalım. Hiç kimse suçlu, katil, günahkâr doğmaz. Yalanları çocuklarımıza biz öğretiriz, doğruları da. Eğer zeminimiz de psikolojik sorunlar yatıyorsa günümüz de tedavisi mümkün, evren kalbimize huzur sunmak için hazırken sağlıklı bir ülke de sorunsuz yaşamak neden olmasın? İçinde kin yeşermiş anne ve babalara tavsiyem, arının ve size sunulmuş camdan kalplere kin dokumayın…

 

Yazar Hakkında:
Yönetici asistanı olan yazarın şiir ve diğer yazılarına http://yapragyagmurlari.tr.gg isimli blogdan ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir