obilir > Konular > Sağlık > Kilo Kontrolü > Kilo Vermek İçin Yürüyün, Yürüyüş Yaparak Zayıflayın!

Kilo Vermek İçin Yürüyün, Yürüyüş Yaparak Zayıflayın!

Kilo vermek, formda kalmak, ideal kilonuzu korumak için yapılması gereken en önemli şey adım atmak, yani yürüyüş yapmaktır. Kilo vermek için mutlaka ağır egzersiz programlarını hayatınıza sokmaya çalışmanıza gerek yok. Günde sadece bir saatinizi tempolu yürüyüş yapmaya ayırarak da kilo verebilir ya da formunuzu koruyabilirsiniz.

Kilo Vermek İçin Yürüyüş

Sabah saatlerinde sadece bir saat ayırarak yapacağınız tempolu yürüyüş ile gün boyu enerji dolu bir beden ve hızlı bir metabolizmaya kavuşabilirsiniz. Güne spor yaparak başladığınızda kalori yakımı artar, vücudunuz güne hazırlanır, esner ve enerji toplar. Yürüyüşün ardından protein ağırlıklı bir kahvaltı yapmanız önemlidir. Günün ilk öğünü kahvaltı en önemli öğündür.

Eğer sabah saatlerinde spor yapmak için yeterli zaman ve uygun koşulunuz yok ise akşam saatlerinde de yürüyüşe çıkabilirsiniz. Yani mutlaka sabah yürüyeceksiniz diye bir kural yok. Sadece sabah saatlerinde yürümenin bedene etkisi akşam saatlerine oranla daha yüksektir ama sonuçta akşam da yürüseniz olur.

Tempolu Yürüyüş İle Kilo Vermek

Yürüyüş yaparken dikkat etmeniz gereken bir takım noktalar vardır. Tempolu yürüyüş ile kilo kaybetmek için aşağıdaki hususlara dikkat edin;

 1. Tempolu ve en az 1 saat yürüyün.
 2. Yemeklerden hemen sonra ve tok karnına yürüyüşe çıkmayın. Bu bedeninizin gerekli performansı sergilemesine mani olur, şişersiniz.
 3. Yürüyüş sırasında yanınızda su bulundurun. Ancak suyun oda sıcaklığında olması önemlidir. Yürüyüş sırasında ya da hemen sonrasında soğuk su içmeyin.
 4. Nabız ölçer, adım sayar gibi dijital araçlar, motivasyonunuzu arttıracaktır. Eğer ne kadar yol kat ettiğinizi ya da kaç adım attığınızı hatta ne kadar kalori harcadığınızı merak ediyorsanız bu dijital göstergelerden edinebilirsiniz.
 5. Eğer yaşadığınız bölge, sağlıklı bir yürüyüş yapmanız için elverişli alanlara sahip değilse o zaman ev tipi kullanıma uygun hatta manyetik bant sistemi ile çalışan pratik yürüyüş bantlarından birini edinebilirsiniz.
 6. Yürüyüş sırasında ter atmak önemlidir. Eğer bel bölgesindeki fazlalıklardan şikayetçiyseniz o zaman bel bölgenizi sararak bölgesel zayıflamanıza yardımcı olabilecek bel korselerinden birini tercih edebilirsiniz.
 7. İmkanınız var ise deniz kenarı, nehir kıyısı gibi yakınında su bulunan yürüyüş parkurlarını seçin. Suyun salgıladığı negatif iyonların vücudu rahatlatıcı etkisi vardır.
 8. Yürüyüş yolunun seçimi de önemlidir. Toprak, çim ya da tartan denilen özel yürüyüş parkurları en ideal yürüyüş parkurlarıdır.

Özellikle kış aylarında dışarıda yürüyüş yapma imkanı pek yok. Böylesi zamanlarda kimisi spor salonlarında koşu bandı kullanarak egzersizini devam ettirirken, kimisi de evde kullanarak egzersizlerine devam ediyor. Eğer bu işi evde devam ettirmeye niyetliyseniz buradaki evde kullanılan koşu bantları yazısını okumanızı tavsiye ederim. Ama mutlaka kilonuza göre bir seçim yapın. Zira herbirinin taşıma kapasitesi diğerinden farklı oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spor/Outdoor ve Ayakkabı Mağazaları İndirim Kuponları

 • 30 TL Hepsiburada Visa İndirimi

  300 TL ve üzeri alışverişte geçerli 30 TL anında indirim için Visa kartı kaydetmeniz yeterli - 30 TL Hepsiburada Visa İndirimi

 • 30 TL Morhipo Hediye Çeki

  175 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 30 TL indirim çeki için Morpass'a üye olmanız yeterli! - 30 TL Morhipo Hediye Çeki

 • Hepsiburada Kasım 2019 Hediye Çeki

  Bu kampanya dahilinde hediye çeki kazanabilirsiniz. - Hepsiburada Kasım 2019 Hediye Çeki

 • Boyner İndirim Kodları (Liste)

  Boyner indirim kodları listesi bu kampanya sayfasında bulunuyor. İndirim kodu haricinde kampanya sayfasında ayrıca hediye çekleri, banka ve operatör indirim şifreleri yer alıyor. Liste üzerinden tüm yeni ve son dakika fırsat kodlarını görebilir, online […]

 • 200 TL’ye varan N11 İndirim Kuponu

  Bu kampanya dahilinde 200 TL'ye varan N11.com indirim kuponu kazanabilirsiniz! - 200 TL’ye varan N11 İndirim Kuponu

 • 35 TL FLO İndirim Kodu

  200TL ve üzeri alışverişe 35TL indirim sağlar - 35 TL FLO İndirim Kodu

 • % 25 SporCard İndirim Kodu

  Sporcard üyelerine ilk ay geçerli % 25 indirim sağlar - % 25 SporCard İndirim Kodu

 • Spor Salonu Aylık Üyelik Fiyatı 99 TL

  SporCard ile aylık 99TL'dan spor salonlarına SINIRSIZ giriş hakkı... - Spor Salonu Aylık Üyelik Fiyatı 99 TL

 • 40 TL FLO İndirim Kodu

  250 TL ve üzeri alışverişe sepette anında 40 TL indirim sağlar - 40 TL FLO İndirim Kodu

 • 40 TL Trendyol Visa İndirimi

  100 TL'ye 40 TL indirim için Visa kartı Trendyol'a kaydetmeniz yeterli. Detaylar için tıklayın! - 40 TL Trendyol Visa İndirimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir