Kedi ile Seyahat ve Kedilerle Araba Yolculuğu

Söz konusu seyahat olunca hayvan severlere büyük sorumluluk düşer. Evden uzakta geçirilecek tatilin süresinin uzun olması durumunda, hayvan severlerin evcil hayvanlarını yanlarında götürmek istemeleri kadar doğal başka ne olabilir ki? Kedi ile seyahat evcil hayvanlar içinde en meşakkatli olanıdır. Kediler doğaları itibariyle bulundukları ortamdan pek fazla uzaklaşmayı sevmedikleri gibi araba seyahati de kediler için oldukça rahatsızlık vericidir. Bu noktada önemli olan kedi ile çıkılacak araba yolculuğunda mekanın kedi ile seyahate uygun donanımda hazırlanması ve uyulması gerekli nokta ve kuralların kedi sahibince biliniyor olmasıdır…

Kediniz ile arabada seyahat etmeden evvel kedinizin araba seyahatine uygun fiziksel yapıda olup olmadığını anlamak önemlidir. Eğer kediniz, planladığınız bu seyahatten evvel araba içinde hiç yolculuk yapmadı ise önce kediyi bu sürece hazırlamak daha uygun olacaktır. Bazı hayvanlar araba yolculuğundan hasta olurlar. Araba evcil dostunuzun midesinin bulanmasına ve sağlığını kaybetmesine neden olabilir. Eğer böylesi sorunlar söz konusu ise kedi ile seyahatte araba tercih edilmemeli ya da kedi güvenli bir kişiye emanet edilerek evde bırakılmalıdır.

Kedi ile seyahatte en temel göreviniz kedinizin ve kendinizin güvenliğini sağlamaktır. Kediyi arabanın içinde başıboş bırakmak ve gezmesine müsaade etmek hem kedi için hem de şoför için çok tehlikelidir. Kedinin seyahati mutlaka bir “kedi taşıma çantası” ile gerçekleştirilmelidir. Kedinizin taşıma çantasının kedinizin boyutlarına uygun olması önemlidir. Eğer küçük bir taşıma kabı ile seyahat sağlanıyor ise bu kedinin kendini hapsedilmiş ve sıkışmış hissetmesine neden olur.

Pek çok kedi arabanın motor sesinden rahatsız olur ve strese girer. Kedinizi uzun seyahatler öncesinde araba ile seyahate alıştırmak ve bir sorun olmadığını anlamasını sağlamak stressiz bir yolculuk geçirmenize yardımcı olur. Eğer yolculuk sırasında yalnız seyahat etmeyecekseniz, o zaman seyahat sürecinde kedinin taşıma çantası içinde yanınıza oturmasını sağlamak (arka koltukta) ve zaman zaman konuşarak kediyi sakin tutmak önemlidir. Sizin yakınlarda olduğunuzu bilmek kediyi rahatlatacaktır.

Kedinizin taşıma çantasını arabaya güvenli şekilde yerleştirdiğinizden emin olun. Sarsıntılar, ani fren ya da kasis gibi çok sarsıntılı olabilecek yol aksaklıklarında taşıma çantasının düşmemesi, devrilmemesi önemlidir.

Belirli aralıklarda mola verin. Kediler köpekler gibi araç dışında dolaşmayacaklardır ama zaman zaman mola verilmesi ve kedinin ihtiyaçlarını karşılamasına olanak tanınması önemlidir. Arabada su, yemek ve tuvalet ihtiyacı için gerek duyulan donanımın tarafınızca sağlanması hatta bir de kedi tasması bulundurulması iyi olur. Kediler yola dair sarsıntıyı bizlerden fazla hissedecekleri için ara ara aracın durdurularak temiz havada kedinin dinlenmesini sağlamak gerekir.

Sakinleştirici kullanımı pek çok zaman işe yaramadığı gibi kedinin daha fazla strese kapılmasını sağlayabilir. Eğer kedinize normal zamanlarda ilaç vermede sıkıntı yaşıyorsanız uzun seyahatler öncesi bu seçeneği kesinlikle değerlendirmeyin. Evet seyahatin başlangıcında kediniz fazlası ile ağlayabilir ve sürekli miyavlayabilir. Ama unutmayın bu geçici bir süre içindir ve bir zaman sonra kediniz duruma adapte olarak susacak hatta uykuya dalacaktır. Kedinizi taşıma çantasının içinde severek ve onunla konuşarak sakinleştirmeye çalışmak ilaçla sakinleştirmekten çok daha etkilidir. (tecrübe ile de sabittir)

Eğer uygun koşullar sağlanır ise kedinizi ailecek çıkılacak bir seyahate götürmek eğlencelidir. Böylece aklınız evde kalmadan keyifle tatil yapabilirsiniz.

İyi tatiller…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kedi, Köpek Maması ve PetShop Alışveriş Kuponları – Eylül, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.