Kediler Evde Yalnız Kalabilir mi? Uzun Süre Evde Kalabilir mi?

Seyahate çıkarken kediler evde tek başlarına bırakılabilirler mi? Bu yazımda dikkat edilmesi gerekenleri ele alacağım…

Kediler Evde Yalnız Kalabilir mi?

Kediler, diğer evcil hayvanlara oranla bakımı en kolay ev arkadaşlarıdır. Temel ihtiyaçlarının karşılanması ile yetinen kediler, gün içinde kendilerini sevecek ya da onlarla oyun oynayacak kişilere de ihtiyaç duyarlar. Tatil ve seyahat dönemi geldiğinde ise kedi sahiplerini farklı bir telaş sarar… Kediler yapıları itibariyle evlerine bağlı canlılardır. Bu nedenle de sahiplerinin tatil süreçlerinde evden ayrı bir yerde zaman geçirmek kediler için stres anlamına gelir. En doğrusu imkan var ise bu sürecin kedi için evde tamamlanmasının sağlanmasıdır. Aksi durumlar kedinin kendini terk edilmiş hissetmesine neden olacaktır.

Kedinizi evde bırakmayı göze aldığınızda buradaki otomatik su ve mama kabı gibi bir takım donanımlara ihtiyaç duyacaksınız. Bu mama kapları hacmine ve tipine göre 1 hafta 10 gün idare edebilir. Evde yalnız kalacak kedi ve köpekler için elzem bir ihtiyaçtır ve alınmalıdır. Bu sayede kediniz aç ve susuz kalmaz, arada bir arkadaşınızın gelip kontrol etmesi yeterli olur.

Eviniz diğer aile bireylerine yakın ise onlara mutlaka bir anahtar bırakarak 2-3 günde bir kedinizin kontrol edilmesini talep edebilirsiniz. Kedilere sempati duyan bir komşu da bu süreç için size en büyük destekçi olacaktır. Komşunuzdan vakit buldukça kedinizi kontrol etmesini ve onunla kısa sürede olsa oynamasını ve/veya onu sevmesini isteyebilirsiniz. Ancak çok güvenilir bir arkadaş, bir komşu, bir aile bireyi de olsa unutmamanız gereken en önemli nokta hiç kimsenin sizin kedinize sizin baktığınız gibi bakmayacağıdır.

Günlük yoğunluk içinde destek istediğiniz yakınınız işlerinden dolayı kedinizi ihmale uğratabilir ki bu da çok insani bir durumdur. Sizin önlem almanız işte özellikle bu noktada önemlidir. Alabileceğiniz önlem ve ihtiyacınız olan donanıma gelmeden evvel son bir şey hatırlatmakta fayda görüyorum. Eğer sizin yokluğunuzda kedinizi emanet edebileceğiniz hiç kimseniz yok ise o zaman seyahat sürenizin 4 en fazla 5 günle sınırlı olmasına dikkat edin. Daha uzun tatiller kedinizin temel ihtiyaçları konusunda sıkıntı yaşamasına neden olabilir.

Evde Tek Başına Kalacak Kedi İçin Gerekli Donanımlar

Su, kedinizin en temel ihtiyaçlarının başında gelir. Suyun taze ve günlük olması her zaman için önemlidir ancak uzun seyahatlerde bu sorunu genellikle büyük kova ya da leğenlerle çözmeye çalışırız.

Kedinizin temel ihtiyacının diğer en önemli kalemi ise kuru mamadır. Her ne kadar kediler doydukları oranda mama tüketseler de sizin evde olmadığınız dönemde mama tüketimini kedinizin inisiyatifine bırakmak doğru olmayacaktır. Hem sizin yokluğunuz hem de mamanın bolluğu tatil dönüşünüzde obezite yolunda adım atmaya başlamış bir kedi ile karşılaşmanızı sağlayacaktır.

Umarım bu öneriler de işinize yarar…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kedi, Köpek Maması ve PetShop Alışveriş Kuponları – Ekim, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.