Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri Hakkında Bilgiler

Kartlı geçiş sistemleri günümüzde personel takibinden tutun da bütün her noktada sıklıkla karşılaştığımız sistemlerdir…

 

İşyerlerinde, fabrikalarda insanların giriş ve çıkışlarını kontrol altına alınması için “Geçiş Kontrol Sistemleri”ne ihtiyaç duyulmuştur. “Geçiş Kontrol Sistemleri” işyerinizde kontrol edilmesi istenen bir bölümden geçmesine izin verdiğiniz özel ya da görevli kişilerin dışında hiç bir kimsenin geçiş yapmasını engeller. “Kart Sistem Geçiş Kontrol Sistemleri” yapılan tüm giriş- çıkış hareketlerini bilgisayar ortamına kaydederek denetler ve raporlar. İstenildiği anda kimlerin ne zaman hangi kapıdan giriş-çıkış yaptığını rapor halinde çıktısını verir.

 

“Kartlı Geçiş Sistemleri”, “Access” (erişim) kontrol sistemleri; belirli bir alana giriş ve çıkışları sınırlandırmak ve kontrol altında tutmak amacı ile kullanılmaktadır. Bunun için; her kontrol noktası için bağımsız cihazlar kullanılabileceği gibi bir merkezden yazılımla kontrol edilebilen sistemler de kullanılmaktadır. Kullanım alanları çok geniş olup, plazalar, alışveriş merkezleri, fabrikalar, kamu kuruluşları, ofisler vb. yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

 

Kart Okuyucular: Proximity (yaklaşım tipi), manyetik, barkodlu ve üzerine kredi yüklenebilen akıllı kart okuyucular vardır. Güvenlik amaçlı kullanımda daha çok proximity kartlar kullanılmaktadır. Ayrıca hiç karta gerek duymadan şifre girme yöntemi ile çalışan cihazlar da kullanılmaktadır. Bir merkezden yazılım vasıtası ile kontrol edilebildikleri gibi bağımsız çalışabilen modelleri de vardır.

 

Biyometrik Okuyucular: Parmak izi okuyucular, el okuyucuları, iris okuyucular, yüz okuyucular gibi değişik çeşitleri olmasına rağmen daha çok parmak izi okuyucuları kullanılmaktadır. Parmak izi okuyucular hem fiyat olarak daha ucuz hem de kullanımı son derece kolaydır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, parmak okuyucunun sadece parmağın izini okuması değil sıcaklığını da hissetmesidir. Aksi durumda parmağın bir kağıda izi çıkartılarak kullanılabilir ve güvenlik sakıncası doğurabilir. İris okuyucular ise güvenliğin çok çok önemli olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Fiyatı çok pahalı ve kullanımı zordur. Biyometrik okuyucular konusunda çalışmalar hızla devam etmektedir.

 

Kartlı Geçiş Sistemi Paneli: Kart okuyucuları, kapıyı ve sisteme bağlı diğer aygıtları kontrol eden sistemin beyni konumundadır. Çok çeşitli tipleri mevcuttur. Genelde kart Okuyucu (reader) sayısına göre farklılık gösterir. Birçok ürün markası bulunmaktadır. Bir reader bağlanan kartlı geçiş sistemi paneli olabileceği gibi 16 kart okuyucu (reader) bağlanan panellerde mevcuttur. Kartlı geçiş kontrol sistemi panellerinde genellikle birçok panel peşi sıra bağlanarak yüzlerce kart okuyucudan oluşan sistemler kurulabilir.

 

Kartlı Geçiş Sistemi Kontrol Yazılımı: “Proximity Kartların” tanıtıldığı veya biyometrik olarak kişinin belirli biyometrisinin tanımlandığı, kişilere yetkilerin atandığı, kimlerin hangi kapılardan geçtiği hangi kapıdan çıkış yaptığının takip edildiği sistemin yazılım kısmıdır. Kartlı geçiş kontrol sistemi yazılımı ile geçiş kontrolüne ait birçok raporlama alınabilir. Binanın içinde olan kişiler, odalarında olan kişiler, kimin hangi noktada olduğu, çıkış yapan kişiler vb. Birçok rapor alınabilmekte ve personel takip edilmektedir.

Emergency Buton: Acil durumlarda, elektrikler kesildiğinde veya elektrikli kapı kilitlerinde herhangi bir arıza meydana geldiğinde insanların içerde mahsur kalmasını önlemek maksadıyla kapının yanında bulur ve camlıdır. Acil Durumda cam kırılıp butona basılarak bağlı olduğu kapının serbest kalması sağlanabilir.

 

Elektrikli Kilit: Kartlı geçiş sistemlerinde belirli bir bölgeye giriş çıkış kapılarının “Access” kontrol sistemi ile kontrol edilmesini sağlamak için kapılara normal kilit yerine takılan elektrikli kilit mekanizmalarıdır. İki farklı çeşitte kilit bulunmaktadır.

 

Ayrıntılı bilgi için:

http://www.guvenlikdanismanlik.com

http://www.guvenlikkamerasistemleri.org

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir