Kamera Sistemleri, Güvenlik ve Alarm Sistemleri

Kamera Sistemleri

Günümüzde, “Kamera Sistemleri” öyle bir hal aldı ki, piyasadaki değişik firmalarda onlarca kamera modeli görebilirsiniz. Hatta bazı kameralı drone modellerinde bile güvenlik amaçlı kullanılan kamera sistemleri mevcut. Çoğu kamera sistemi modeli görünüş ve dizayn olarak birbirinin ikizi gibidir. (Kasa tipi, lens tipleri, IR aydınlata Led’leri, TVLine özellikleri) Fakat herhangi birbirine benzeyen iki modeli ele aldığımız zaman, malzeme kalitesi ve görüntü çözünürlüğü yönünden o kadar birbirinden farklıdırlar ki, bunu anlamanız çokta zor olmayacaktır.

Kamera Sistemi Seçimi

Seçtiğiniz kamera sisteminin dış kasa kalitesinden emin oldunuz diyelim. Peki satın almak üzere olduğunuz kamera sisteminin içinde kullanılan donanımın kalitesini nasıl ölçümleyeceksiniz? Kamera sistemlerinin en önemli noktası olan Chipset’in yeterli kalitede kullanılıp kullanılmadığını nasıl çözümleyeceksiniz? Bugün pek çok sistem donanımında “Sony Chipset”li ibaresine rastlarsınız. Peki her kullanılan chipset gerçekten Sony marka mıdır? Sony Chipset kelimesine özellikle dikkat etmelisiniz. Bazı uyanık satıcılar bu kamera sistemlerini “Sony” marka diyerek konuyla ilgili bilgisi olmayan vatandaşlara satabiliyorlar.

Piyasada bulunan kamera sistemlerinin hemen her çeşidinin üzerinde Sony Chipset’li ibaresi bulunabilir. Ancak sizlerinde bildiği gibi Çin’de çok çeşitli chipler üretilmekte ve Çin meşeli kamera sistemlerinin içinde de bu farklı chipler kullanılabilmektedir. Çin üretimi Sony Chipset’li Kamera Sistemleri kalite kalite birbirlerinden ayrılırlar. Her birinin içeriğinde kullanılan donanım aynı gibi görünse de bu kalite farkını anlamanın en kolay yolu ürünün satış fiyatında gizlidir.  Kamera Sisteminin size olan maliyeti iki benzer ürün ve donanım arasındaki farkı gözler önüne serer. Örneğin aynı görünümde 2 kamera satışa sunuluyor ve her ikisinde de benzer donanıma sahip olduğu ve sony chipset bulundurduğu söyleniyor. Diyelim ki birinin satış bedeli 100 TL diğerinin de 180 TL. Aynı kalitede iki ürün arasında bu kadar uç bir fiyat farkı olması mümkün değildir. Öyle ise bu fark nereden doğar?  Bu farkın olmasının 2 nedeni vardır; birincisi kamera sistemi içinde kullanılan “Chipset”in kalitesi, diğeri ise satıcının çok yüksek bir kar elde etme amacıdır.

Bu durumda kaliteli ürün yok mu diye sorabilirsiniz. Elbette ki var! Kamera sistemi seçiminizde tercihinizi ülkelerden yana kullanmanızı ve bu konuda Tayvan ya da Kore menşeli ürünleri almanızı şiddetle tavsiye ederim. Gerek malzeme kalitesi, gerek satış sonrası hizmette süreklilik olsun sıfıra yakın hatayla çalışan bu cihazlardan yüksek verim alabilirsiniz. Çin malı ürünlere göre fiyatı elbette biraz yüksektir. Ama görüntü çözünürlüğüm yüksek olsun, problem yaşamak istemiyorum, verdiğim paranın hakkını alıp, bu ürünleri bir defa almak istiyorum diyorsanız, size tavsiyem tercihinizi önerim doğrultusunda yapmanız olacaktır.

Dijital kayıt cihazları söz konusu olduğunda, kamera sistemlerinde model veya donanım seçimlerinizde kesinlikle Çin malı olanları tercih etmeyin. Fiyatça Çin’e oranla daha yüksek olmalarına rağmen Tayvan ve/veya Kore üretimi modellere güvenebilirsiniz. %100’e yakın performansı ile kamera, güvenlik ya da alarm sistemleri konusunda size ihtiyacınız olanı verecek olan bu kalitede bir donanımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.