Kalite ve Üretimde Kalite Kontrol Bölümü

Kalite nedir? Kalitenin tanımı iso sözlüğünde şöyle geçer; bir ürün veya hizmetin beklenen veya olabilecek ihtiyaçları karşılama kabiliyetine dayanan özellerin toplamıdır. Bana göre kalitenin en kısa ve öz tanımı şudur; Müşteri beklentilerini karşılayabilme yeteneği. Ana yazımızda kalite ve üretimde kalite kontrol bölümü hakkında bilgilere dayanacağım…

 

Kalitenin tanımını özette belirtmiştim. Üretimde kalite kontrol bölümüne değinelim. Yeni açılan bu bölüm Türkiye’de sadece 2 üniversitede yer almakta. Bu durumda kalite kontrol bölümü mezunlarına iş bulabilme konusunda büyük bir imkan tanıyor. Şuanda firmalarda kalite kontrol teknisyenleri adı altında çalışan kişilerin bir çoğu lise mezunlarından oluşmakta. Bu durumda üretimde kalite kontrol bölümünden mezun olanlar yeni tekniker arayan firmaların tercihi haline geliyor. 2 üniversite de tahminen her sene 40 ile 50 kişi arasında mezun veriliyor. Yani Türkiye’de 2 yılda maximum 50 kalite kontrol teknikeri yetiştirilmekte. Geleceğin gözde bölümlerinden biri olacağını düşündüğüm bir bölüm. Aynı zamanda bende bu bölümde okuyan ve haziran ayında mezun olacak bir öğrenciyim. Bölüm Türkiye’de Düzce Üniversitesi ve Şeyh Edebali Üniversitesinde yer almaktadır.

 

Firmaların bu bölüm mezunlarına olan ihtiyaçı gerek dünya çağına ayak uydurmak gerek teknolojinin gelişimi ile artış göstermektedir. Artık kalite tüm dünya ile birlikte ülkemizde de önemli bir rol almaktadır. Kalite farkındalıktır. Peki bir kalite kontrol teknikerinin firmalara ne gibi yararları dokunabilir ?

Kalite kontrol bölümünden mezun olan kişilerin firma içerisinde yapamayacağı çok az iş vardır. Pek çok mevki de çalıştırılabilmektedirler. Performans ölçüm teknikleri eğitimi alan kaliteciler çalışanların , makinelerin en iyi verimlilik ile çalışmasını sağlamak amacıyla belirli periyodlar ile performans ölçümleri yapabilmektedirler. Performans ölçüm grafikleri sonucunda bir personelin performansı düştüğü anda personel ile iletişime geçerek sorunu anlayıp çözüme kavuşturabilir ve performansı tekrar arttırabilirler. Bir personelin veya makinenin performansı daha yüksek iken daha verimli çalışması mümkün iken daha düşük seviye de çalışmasını yükseltebilirler. Yani bu eğitimi alan kaliteciler kısaca verimliliği artırırlar.

 

Düzce üniversitesinde bir kalite kontrol öğrencisinin aldığı mesleki eğitimler şunlardır; malzeme-muayane yöntemleri, kalibrasyon, kalite güvence ve standartlar, bilgisayar, kalite yönetim sistemleri, üretim yöntemleri, autocad, süreç yönetimi, teknik resim, ölçme bilgisi, kalite geliştirme teknikleri, performans ölçüm teknikleri, FMEA(Hata türü ve etkileri analizi), toplam kalite yönetimi, kalite-kontrol, yönetim organizasyon, takım kurma ve iletişim becerileri, işletme yönetimi, istatistik, girişimcilik, iş sağlığı ve güvenliği, iş ahlakı, fizibilite etüdü vs.

 

Pek çok firmada bu eğitimlerden sadece bir tanesini alan kişi (örneğin; ölçme bilgisi) çalıştırılabiliyor veya lise mezunu olan kişilere firma çapında eğitim verildikten sonra çalıştırılabiliyorlar. Ölçme bilgisi eğitimi alan kişi kumpas, mikrometre gibi ölçüm ekipmanlarını kullanma yetisine sahip oluyor ve kimi firmalarda kalite kontrol elemanı olarak çalışan kişilerin tek görevi bu ölçüm ekipmanları ile ölçüm yapmak. Oysa ki kalite kontrol bölümü mezunları pek çok işi yerine getirebilecek yetiye sahipler.

 

Ünlü hamurabi kanunlarında yer alan bir maddeye göre;  bir inşaatçı her hangi bir kişi için bir bina inşa eder ve bu binayı uygun bir şekilde yapmazsa ve onun inşa ettiği bina yıkılıp sahibini öldürürse inşaatı yapan öldürülür.

 

Bu maddedende kaliteye verilen önem anlaşılmaktadır. Kalite asırlar öncesinde bile yer almaktadır. Makaleyi yazmamın amacı kalite-kontrol bölümünün duyulup yayılması ve kalite hakkında bilgilendirmek.

 

Sonuç olarak kalite gün geçtikçe gelişmekte ve insanlar gün geçtikçe herşeyde kalite aramaya başlamaktadır. Gün geçtikçe kaliteye verilen önem artmaktadır. Başarılı ve uzun ömürlü bir işletme olmak istiyorsanız kalitenizi arttırmaya yönelik çalışmalarda bulunmanızı tavsiye ederim. Kalite ile ilgili eğitim almış kişilerin işletmelerde istihdamının sağlanması işletmenin daha da ilerleyip gelişeceği kanaatindeyim. Kalitenin amaçlarından bazıları müşteri memnuniyetini sağlamak, düşük maliyet ile kaliteli ürün elde etmek, verimliliği arttırmak, kaliteyi arttırıp geliştirmek, mükemmele ulaşmak (mükemmele hiçbir zaman ulaşılamaz ancak sadece yaklaşılabilir) vs.Unutmamız gereken birşey daha var ki her müşteri isteği maalesef gerçekleştirilemez çünkü müşterinin istekleri hiçbir zaman bitmez..

 

Kalite hakkında ve üretimde kalite kontrol bölümü hakkında bilgi almak isteyenler olduğu takdirde bu makalenin altına yorum yaparlarsa gereken bilgiyi elimden geldiğince vermeye hazırım..

7 Yorumlar

  1. Peki üretimde kalite kontrol bölümünü bitiren bir öğrenci aylık geliri kaç bin lira olur

  2. neden taban puanı bu kadar düşük peki ?

  3. Şimdi bölümden mezun olan birisi eğer özel sektör de işe başlayacak ise asgari ücret ile başlıyor genellikle lakin 3000-4000 TL gibi maaşlara kadar çıkabiliyor ücreti. Özel sektör de ne iş yaparsanız yapın ne olursanız olun maaşınızı belirleyen en büyük etken kendinizi geliştirmenizdir. Mühendis dahi olsanız maaşınız kendinizi ne kadar geliştirdiğinize bağlı olarak değişmektedir. Kalite teknikerleri yetki olarak işçi , usta başı vs bunların üstünde olup mühendislerin bir alt kademesindedir. Yani kalite teknikerinin üstü mühendislerdir. Bizler mühendis ve işçi arasında kalan ara eleman oluyoruz. Yalnız bu bölüm ile iligli değil erkekler için özellikle söylüyorum yine ne iş yapacaksanız yapın öncelikle askerliği aradan çıkarmaya çalışın çünkü iş yerlerinin %99’u askerliğinizi yapmadığınız için sizi işe almıyor bu kalite teknikerlerinin de yaşadığı bir sıkıntı mezun olur olmaz iş seçenekleri önünüze çıkar ama askerliğinizi yapmadığınız için fabrikalar sizi görüşmeye bile çağırmayabilir işe almazlar çünkü daimi elemana ihtiyaçları var.

  4. MERHABA
    YAZINIZI ÇOK BEĞENDİM.ANLAŞILIR DİLDE ANLATMIŞSINIZ.BEN BİR FİRMADA KALİTE SORUMLUSU OLARAK İŞE BAŞLADIM VE ÇALIŞAN PERSONELE KALİTE EĞİTİMLERİ VERMEM İSTENİYOR.BANA BU KONUDA YARDIMCI OLURMUSUNUZ. BANA KALİTENİN BASİT ANLATIMLI İŞÇİLERE YÖNELİK BİLGİ RİCA EDİYORUM.

  5. Gülsüm hanım size mail gönderdim iletişimimizi oradan sağlarsak daha faydalı olacaktır. İyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir