Kahve İçmek Ne Kadar Yararlı?

Yıllar boyu uzmanları ikiye ayırmış bir konudur kahve tüketimi. Oysa sanılanın aksine ölçülü tüketildiğinde kahvenin sağlığınız üzerinde pek çok yararı bulunuyor…

Kahve üzerinde yapılan sayısız araştırma ortak bir noktada buluşuyor. Uzmanlar kahvenin sağlık üzerinde doğrudan bir zararı bulunmadığını, aksine, ölçülü tüketildiğinde birçok yarar sağladığını söylüyorlar. Kahve Araştırmaları Derneği Başkanı ABD Vanderbilt Üniversitesi Tıp Departmanı Psikiyatristi Dr. Peter Martin’de bu görüşü doğrulayarak aksi ispat edilmedikçe her sav geçersizdir deyişini haklı çıkarıyor.

Kahve Parkinson’u Önlüyor

Bugüne kadar yapılan araştırmalar kafein odaklı olduğu ve kahvenin uyarıcı yönüne yöneltildiği için içeriğindeki bir dizi yararlı bileşende bu tek yönlü araştırmadan nasibini aldı ve faydaları ile ilgili farkındalık yaratamadı. Oysaki bulgulara göre kahve, bazı kanser türlerini, kalp hastalıklarını ve parkinsonu önlemede etkili bir meyve. Kahve çekirdeğinde yer alan B Vitamini, klorojenik asitler, amino asit, mineral tuzlar, şeker ve lipidler kahveyi yararlanılacak gurubun içine çakmaya yetiyor da artıyor…

Kahve ayrıca, yüksek oranda antioksidan içeriyor. Bu da insan vücudunda tahribata yol açan oksidanlara karşı bir güç demek oluyor. Koruyucu tabir edilen bu özellik de ilerleyen yaşlarda yaşlılıkla birlikte gündeme gelen, kanser, katarak ve sinir sistemine bağlı hastalıkları önleme de etkili oluyor.

Kahve İle İlgili Araştırmalar Gösteriyor ki:

  • Günde 2-3 fincan kahve için yetişkinlerin hiç içmeyenlere oranla astım hastası olma riskleri yüzde 25 daha az.
  • Harvard Üniversitesinde yapılmış olan bir araştırmaya göre ki 10 yıl sürmüş bir araştırmadan söz ediyorum, günde 2-3 fincan kahve tüketen kadınların intihara teşebbüs oranları içmeyenlere oranla %65 daha düşük.
  • Ayrıca yine aynı araştırma gösteriyor ki günde 2-3 fincan kahve tüketen erkeklerin mesane taşı şikayetiyle hekime müracat etme oranları %40 daha az.
  • Japonya, İtalya ve ABD’de yürütülen araştırmaların verilerine göre günde 3-4 fincan kahve içenlerin karaciğer sirozuna yakalanma oranı %80 daha düşük.
  • Harvard, Mayo Klinikte yapılan araştırmaya göre günde 3-4 fincan kahve tüketenlerin, Parkinson hastalığına yakalanma oranları 3’te 2 oranında azalıyor.
  • Yine Harvard’da yapılan bir araştırma bağırsak kanserine yakalanma oranının günde 4 fincan ve üzeri kahve tüketiminde, hiç ya da az içenlere göre %25 daha az risk taşıdıklarını ifade ediyor.
  • İskoçya’da kalp uzmanlarının konuyla ilgili yapılan araştırmalar gösteriyor ki kahve tüketimi insanların moralini yükseltiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.