Kredi Kartı Değiştirmeye Kadınlar Daha Eğilimli

Kredi kartları hayatımıza girdiğinden bu yana hızla yayılmaya devam ediyor. Kredi kartlarının popülerliği devam ettikçe bankalar arası rekabet de artıyor. Bu durumun tüketiciye yaradığı çok açık, neredeyse her ay daha avantajlı bir kredi kartı çıkıyor. Acaba kredi kartı alırken veya değiştirirken sadece kampanyalardan mı etkileniyoruz?..

Kredi kartları hayatımıza girdiğinden bu yana hızla yayılmaya devam ediyor. Kredi kartlarının popülerliği devam ettikçe bankalar arası rekabet de artıyor. Bu durumun tüketiciye yaradığı çok açık, neredeyse her ay daha avantajlı bir kredi kartı çıkıyor. Acaba kredi kartı alırken veya değiştirirken sadece kampanyalardan mı etkileniyoruz?

 

Kredi Kartı Alırken Nelere Dikkat Ediyoruz?

Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi’nde Ekrem Cengiz’in ‘Bireylerin Kredi Kartlarını Değiştirme Tutumları’ adı ile yayımlanan makalesine göre; cinsiyet, yaş, kredi kartının kullanabileceği yerlerin çokluğu, kredi kartının limitinin yüksek olması, internetten alışveriş imkanının iyi durumda olması ve kredi kartını sağlayan kurumun imajının tesirli olması değişkenlerinin, kredi kartını değiştirme isteğimizi değişik olasılıklarla etkilediği anlaşılmış. 581 kişiye uygulanan anket neticesinde ilginç sonuçlara ulaşılmış.

Kadınlar Kredi Kartı Değiştirmeye Daha Eğilimli!

Araştırmaya göre erkeklerin mevcut kredi kartlarını değiştirmeme olasılıklarının kadınlara oranla 7,070 kat daha fazla olduğu görülmüş. Yani kadınların kredi kartı değiştirme olasılıkları erkeklere göre daha yüksek.

Gençler Daha Az Kredi Kartı Değiştiriyor!

Yine araştırma sonuçlarına göre yaş azaldıkça kredi kartı değiştirmeme isteği 1,140 kat artıyor. Yani düşünüldüğünün aksine gençler mevcut kredi kartlarını yetişkinlere göre daha düşük olasılıkla değiştiriyor.

 

Araştırma kapsamındaki bireyler açısından irdelendiğinde, kredi kartının kullanılabileceği yerlerin çokluğu, kredi kartını sağlayan kurumun imajının tesirli olması, kredi kartının internetten alışveriş imkânının iyi durumda olması ve limitinin yüksek olması bireyin mevcut kredi kartını değiştirmeme olasılığını artırdığı gözlemlenmiş.

Cem Tutkun

Hurriyetkıyasla.com Kasım 2009’da “Bireysel Krediler ve Kredi Kartları” için objektif karşılaştırma ve online başvuru sistemi ile Kasım 2009’da Hürriyet Internet Grubu çatısı altında yayın yolculuğuna başlamıştır. Uzman kadrosu ve teknolojik yeni ürünler ile hizmetlerini geliştirmeye devam edecektir.

iletişim: bilgi@hurriyetkiyasla.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir