obilir > Konular > Toplum > Toplumsal Sorunlar > Kadın mı Üstün Erkek mi? Kadın Erkek Eşitliği Nedir?

Kadın mı Üstün Erkek mi? Kadın Erkek Eşitliği Nedir?

Kadın hakları son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri ve ne yazık ki bu konuda söylenenler, yapılanlarla son derece tezat…

KADIN MI ÜSTÜN, ERKEK Mİ?

Kadın hakları son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri ve ne yazık ki bu konuda söylenenler, yapılanlarla son derece tezat. Bende bir bayan olarak bu konuyu ele almak istedim.

CİNSİYET FARKI EŞİTSİZLİK DEĞİLDİR

Kadın ve erkek insan olarak eşit, cinsiyet açısından farklıdır. Kendilerine has birçok özelliğe sahiptir. Kadının ve erkeğin dilleri birbirinden farklıdır. Yaradan nasıl uygun görmüş ve dilemişse öyle yaratmıştır. Dünyaya gelme konusunda nasıl tercihimiz yoksa cinsiyet konusunda da yoktur. Ne yazık ki atladığımız tek şey üstünlüğün cinsiyet ile değil Allah katındaki takva ile sağlanabileceğidir.

Yüce Allah sorumlulukları ne sadece kadınlar ne de erkeler için düzenlemiştir, iki cinsiyetinde yaratılış özelliklerine göre düzenlemiştir.

CİNSİYETİNİZE UYGUN OLUN

Huzur herkesin mumla aradığı bir his olmaktan öteye geçemiyor artık.. Peki ama neden? Bunun temeli yaratılış özelliklerimizin farkında olmaktan geçiyor. Fıtratımızı bilip uygun davranmalı, Rabbimiz ’in bize bahşettiği sorumlulukları canı gönülden kabul edip hayatımızı sorumluluklarımıza göre düzenlemeliyiz. Bunlar hepimizin bildiği fakat farkında olmadan da olsa atladığımız temel noktalardır. Kendimle ilgili bir yolculuğa çıkmak istiyorum sizinle;

Seneler önce bayan olmaktan vazgeçmiş erkek olmaya kendimce karar vermiştim. Nedeni ise erkeklerin daha şanslı daha üstün olduğunu düşünmemdi. Ama bunu yapmaya maddi olanağım yoktu. Ah tabi çevre, din, aile unsurlarını da atlamam gerekiyor… Kafam karışık ne yapacağımı bilmez haldeydim. Yaşadığım çevre aile akraba aklınıza kim gelirse kadını ikinci plana atmış erkekler ise krallar gibi yaşamaktaydı. Krallıktan kastım maddi anlamda değil hak ve söz sahibi olmakla ilgili. Zaman geçti ve ben bu istekten vazgeçtim. Öyle aksakallı dedeler falan görmedim rüyam da, sadece farkına vardım.. Yaşadığım dünyada emanetim ve bu beden de bana emanet. Biraz okumaya araştırmaya başlayınca yanlış yolda olduğumu anladım. Şikâyet ettiğim erkek üstünlüğünü(!) neden istiyordum? Bende aynı üstünlüğü kadınlara mı taslayacaktım? Hem de bu kadar rahatsızken bu konudan. Okurken farkına vardım ki kimse kimseden üstün değil sadece yaratılış özellikleri farklı ve Rabbim ne kadına ne de erkeğe bu özellikleri birbirlerine eziyet etmeleri için değil, birbirlerini dengelesinler diye vermiş.

Allah herkese aklını fikrini vermiş ve olması gerekenleri Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerimde açıklamıştır. Günümüzde genelde erkeklerin kadınlara şiddet ve kısıtlamaları Allah’ın değil bizim sorumluluklarımızdır. Bu dünyada tecelli edecek İlahi adaletin yanı sıra hesap gününde de herkes herkesten hakkını alacaktır. Çünkü Allah en adaletlidir. Bildiği halde yapmamak ya da öğrenmemek kişinin cezası da mükâfatı da verileceği kendi iradesidir.

Üstünlük, sadece yoktan var eden, vardan yok eden, hiç bir şeye muhtaç olmayan Yüce Allah’a aittir. İnsanların üstünlüğü ise “Bilmelisiniz ki, Allah katında en şerefliniz, takvaca en ileride olanınızdır.” ayet-i kerimesi ile açıkça anlatılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir