İyi ve Takip Edilebilir İçerik Yaratmanın 5 Önemli Adımı

“İyi/Takip Edilebilir İçerik Yaratma” konusu her ne kadar ülkemizde –henüz- keşfedilmemiş bir alan olsa da, pazarlamaya/dijital dünyaya öncülük eden ülkelerde oldukça üzerinde durulan/düşünülen bir kavram. Tabi burada içeriği web, sosyal medya, e-mail’ler vb. tüm iletişim alanlarını dahil ederek/bütünü ile ele almakta fayda var…

İyi İçerik Nasıl Yaratılır? 5 Önemli Nokta

Tabi burada içeriği web, sosyal medya, e-mail’ler vb. tüm iletişim alanlarını dahil ederek/bütünü ile ele almakta fayda var.

İş dünyasında her ne kadar içeriği firmamız/markamız için yaratıyor olsak da, aslında iletişim her yerde bildiğimiz iletişim: Dikkat çekmek / algıyı üzerimizde tutmak için kayda değer konuşma yapmak gerekiyor…

Digitouch CEO’su Yunus Güvenen’in bir sunumda verdiği harika bir örnek vardı: Kalabalık bir meyhaneye girip, elinizdeki cep telefonlarını gösterseniz, sonra da ardı sıra “düzgün” cümlelerle teknik özelliklerinden bahsetseniz, ikinci saniyede herkes sizi dinlemeyi bırakacaktır. İşte yanlış içerik tam da bu örneğe benziyor. Seçtiğiniz giriş cümlesi/başlık, konunun içeriği bulunduğunuz ortamla ilgili değilse, hiç şansınızı denemeyin derim.

Dijital dünya da fiziksel dünyadan hiç farklı değil. İlgiyle izlenen/takip edilebilir içerik yaratmak/yazmak/yayınlamak; sıkı bir çalışma, iyi bir strateji gerektiriyor.

Hedef kitlesini yakalayan/onlara hitap eden içerik yaratabilmek için 5 temel özellik tanımlanmış: Bilgilendirici, duygu uyandırıcı, uygun, tutarlı ve dürüst içerik iyi içerik olarak adlandırılıyor.

Bilgilendirici Olun

Başarılı bir içerik, izleyenlere/takipçilerine yeni bakış açıları sunan içerik olarak tanımlanıyor. İçeriğin eğiten/bilgilendiren bir değeri olması önemli… Klişe, gereksiz bilgilerle dolu içerik (maalesef) çok var ve takip edilmiyor.

Duygu Uyandıracak İçerik Oluşturun

İyi içerik duygu uyandırmalı. Burada duygudan kasıt elbette/çoğu zaman eğlendirmek, güzel şeyler hissettirmek olsa da, dozunda ve yerinde kullanmak kaydı ile düşündüren içerik de ilgiyi arttırıyor (aman ajitasyona dikkat!).

Konu ne kadar basit olursa olsun, izleyicide/takipçide duygu yaratabilen içerik daha çok paylaşılıyor.

Uygun İçerik Yaratın

Burada uygunluktan kasıt; doğru zamanda, doğru izleyiciye uygun içeriği paylaşmak…

Etkili bir içerik stratejisi, içeriği tüm kanallara yaymak üzerine odaklanıyor.

Diyelim firmanız/markanız için bir video çektiniz. Videoyu webte, sosyal medyada veya bir etkinlikte ne şekilde modifiye edip yayınlayacağınız konusunu uzun uzun düşünmeniz gerekiyor.

Tabi zamanlamada çok önemli… 1 hafta öncesi veya 1 hafta sonrası, videonun izlenme oranını ciddi ölçüde etkiliyor.

Nerede paylaştığınıza göre videonun süresi de önem kazanıyor. Web’te biraz daha uzun tutabileceğiniz/daha açıklayıcı, örnekleyici bir video, mobil cihazlar için çok çok uzun tabi ki!

Tutarlı Olun

İzleyiciler/takipçiler modellenmiş/kurgulanmış içeriği seviyor. Aradıklarını biran önce bulmak istiyorlar, böyle bir arayışta sürprizlere fazla yer yok.

Her ne kadar izleyicinin yeni şeyler beklediği düşünülse de, sürekli değişen, belli bir tutarlılığı/çizgisi olmayan içerik pek çok takipçiyi kaybettiriyor. Aynı irite edici durum, kullandığınız dil için de geçerli. Sürekli değişen, farklı kişiler tarafından yazıldığı hissedilen/daldan dala atlayan içerik kafa karıştırıcı olabiliyor.

İyi bir içerik stratejisinin, tutarlılığını koruyan bir anlatım diline ve düzenli periyotlarla yapılan güncellemelere ihtiyacı var. Tabi bu aralık ne kendinizi unutturacak kadar az, ne de sıkacak kadar çok olmamalı.

Dürüst Olun

Takipçilerinize ne düşündüğünüzü, kimliğinizi açıkça söyleyin. Özellikle web tabanlı içerikte bu konu oldukça önemli.

Sosyal medyada markalar için yaratılan sahte kimlikleri kullanırken iki kere düşünmekte fayda var; sahte bir kimlik sahte/tutarsız içerik demek, inandırıcı olmama riskiniz oldukça yüksek.

—-

Yazının Yayınlandığı Link: http://dijitalpano.wordpress.com/2012/10/26/iyi-icerik-nasil-yaratilir-5-onemli-nokta/

Yazar Hakkında

ODTÜ Ekonomi Mezunu. Pazarlama uzmanı… Dijital Pazarlama üzerine blog yazıyor… Bloğu:dijitalpano.wordpress.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir