İtalyan Peynirleri: İtalya’nın Ünlü Lezzetleri İtalyan Peynirleri

Provolone, Pecorino, Taleggio, Grana Padano, Mascarpone İtalya’nın en az kendisi kadar ünlü peynirlerindendir. Damaklarda bıraktığı eşsiz lezzetteki bu peynirler İtalya’yı kültür gezileri olduğu kadar gurme seyahatlerinin de vazgeçilmez destinasyonlarından kılmakta. Her ne kadar biz Türkler Parmezan peyniri ile İtalya’yı özdeşleştirsek de İtalyanlar peynir konusundaki asıl maharetlerini diğer özel lezzetlerde sergilerler…

 

Provolone, Pecorino, Taleggio, Grana Padano, Mascarpone İtalya’nın en az kendisi kadar ünlü peynirlerindendir… Damaklarda bıraktığı eşsiz lezzetteki bu peynirler İtalya’yı kültür gezileri olduğu kadar gurme seyahatlerinin de vazgeçilmez destinasyonlarından kılmakta… Her ne kadar biz Türkler Parmezan peyniri ile İtalya’yı özdeşleştirsek de İtalyanlar peynir konusundaki asıl maharetlerini diğer özel lezzetlerde sergilerler.

 

Provolone:

Yarı yağlı inek sütünden üretilen bu peynir, ilk olarak Campaine bölgesinde üretilmeye başlanmış. Genellikle füme olan sıkıştırılmış peynirin kendiliğinden oluşan pürüzsüz parlak bir kabuğu vardır. Dore ya da kahve tonlarına sahip bu kabuk, kremsi yapıdaki peyniri koruma görevini de üstlenir. Provolone peyniri 2 ile 6 ay bekleme süresinden sonra marketlerdeki yerini alır. Bekleme süresinin farklılığına göre tatlanır. Farklı formlarda şekillendirildiğinden İtalya seyahat dönüşünüzde bu peyniri yakınlarınıza hediye olarak da getirebilirsiniz. Özel kalıplarda armut, kavun, sosis ya da insan formlarına büründürülen bu peynir 1ile 5 kilogram olarak satışa sunulur. Peynirin bir diğer fiziksel özelliği ise dinlendirilme sırasında asılarak bekletildiğinden üzerinde oluşan ip izleridir.

 

Provolone peynirini özel davetleriniz için hazırlamayı düşündüğünüz kanepelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Salatalara da ayrı bir tat katan Provolone yaygın olarak kızartmalarda kullanılır. Tazeyken yumuşak olan bu peynir bekledikçe sertleşir. O zaman da rendeleyerek kullanılması uygundur.

 

Pecorino

Keçi sütünden pişirilerek ya da pişirilmeden sıkıştırılarak hazırlanan bir İtalyan peyniridir. Pecorino aynı zamanda Pecoro diye de adlandırılır. İtalyanın tüm güney bölgesi boyunca ekim ile haziran ayları arasında üretilir. Bekletilme süresine göre içi beyaz, krem ya da saman sarısıdır. Kirli sarı renkte bir kabuğu vardır. Pecorino peynirleri arasında en büyük üne sahip olan Pecorino Romano ilk kez Latium bölgesinde ortaya çıkmıştır. Pişirildikten sonra 8 ay bekletilerek satışa sunulan Pecorino Romano, az yağlı ve kekremsi bir tada sahiptir. Pecorino Siciliano ve Pecorino Sardo pacoroni ailesinin diğer fertleridir. Bu iki peynir diğerlerine oranla daha yağlı ve daha keskin bir tada sahiptir. 20-26 cm. çapında; 14-22 cm yüksekliğinde silindir plakalar halinde satılır.

 

Taleggio

Provolone gibi yarı yağlı bir İtalyan peyniridir. İnek sütünden üretilir. Taleggio pişirilmeden sıkıştırılarak elde edilir. Beyaz veya sarı renkte kremsi bir yapıya sahiptir. İnce ve pembe renkli bir kabuğu vardır. Adını ilk çıkış yeri olan Taleggio’dan alan peynirin meyvemsi bir tadı vardır. Metalik kağıda sarılmış 20 cm. boyunda 5 cm. kalınlığında plakalar halinde satışa sunulur.

 

Grana Padano

İlk olarak Padano vadisinde üretilmiştir dolayısıyla adını bu vadiden almıştır. Fildişi renkli, ağır kokulu ve sert tatda bir İtalyan peyniridir. Sabah ve öğleden sonra sağılan inek sütünün karıştırılmasıyla elde edilir. 15-20 derece sıcaklıktaki özel alanlarda 1-2 yıl bekletildikten sonra tezgahlardaki yerini alır.

 

Mascarpone

Kaynağı olan Milano kadar ünlü bir İtalyan peyniridir. Tereyağına benzer bir görünüme sahiptir ve krema kıvamındadır. Pasta ve tatlı yapımlarının vazgeçilmez peyniri kabul edilen Mascarpone; tiramisu isimli İtalyan tatlısının ana malzemesidir.

 

Değişik tatlar denemek, peynir çeşitlerini görmek ve hatta online sipariş vermek için şarküteri ürünleri online satış sayfasına bakabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında: Uzun yıllardır beslenme, peynir ve peynir çeşitleri ile ilgili araştırmalar yapan yazar, dünyaca ünlü peynir çeşitleri ile ilgili kaleme aldığı makaleleri internet ortamında sizlerle paylaşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Mayıs, 2020

 • 40 TL Trendyol Visa İndirimi

  100 TL'ye 40 TL indirim için Visa kartı Trendyol'a kaydetmeniz yeterli. Detaylar için tıklayın! - 40 TL Trendyol Visa İndirimi

 • Migros Sanal Market İndirim Listesi

  Migros Sanal Market'te 15 TL 20 TL 50 TL ve tüm güncel indirim kampanyaları listesi - Migros Sanal Market İndirim Listesi

 • 20 TL Çetinkaya İndirim Kodu

  250 TL ve üzeri alışverişte anında ekstra 20 TL indirim sağlar - 20 TL Çetinkaya İndirim Kodu

 • GittiGidiyor SüperMarket Günleri

  Temel ihtiyaçlar için % 50'ye varan indirimli market ürünlerini keşfedin, evde eksik kalmasın! - GittiGidiyor SüperMarket Günleri

 • Çetinkaya Market Ürünleri

  Gıda'dan hijyen ve sağlık ürünlerine tüm süpermarket ihtiyaçlarınız tek tıkla kapınızda - Çetinkaya Market Ürünleri

 • Money Club Kart’a Özel İndirim

  Money Club Kart'a özel indirim fırsatları bu kampanya sayfasında - Money Club Kart’a Özel İndirim

 • 2 Orta Boy Pizza 36 TL

  Şimdi Pizza siparişi vermenin tam zamanı! 2 Adet Orta Boy Pizza 36 TL - 2 Orta Boy Pizza 36 TL

 • 200 TL Hepsiburada Hediye Çeki

  100 TL üzeri süpermarket ve kişisel bakım alışverişinde geçerli 200 TL hediye çeki kampanyasını kaçırmayın! - 200 TL Hepsiburada Hediye Çeki

 • 30 TL Little Caesars İndirim Kuponu

  100 TL ve üzeri siparişe Miles&Smiles kartlılar 200 mil karşılığında 30 TL indirim kodu kazanıyor. Detayları Miles & Smiles hesabınızda görebilirsiniz... - 30 TL Little Caesars İndirim Kuponu

 • 20 TL Little Ceasars Evde Kal Menüsü

  Little Ceasars Pizza'da Evde Kal Menüsü! 2 Orta Boy Klasik Pizza 20 TL + 20 TL! - 20 TL Little Ceasars Evde Kal Menüsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir