obilir > Konular > Yemek ve İçki > Gurme Rehberi > Parmezan Peyniri: İtalyan Lezzeti Parmezan

Parmezan Peyniri: İtalyan Lezzeti Parmezan

Parmezan, yağsız inek sütünden yapılmış bir İtalyan peyniridir. Peynirin kendisi sıkıştırılıp pişirilmiş; ayrıca yağlanmış bir kabuk içinde korunur. Sert, sarı renkli ve gevrek, dokusu pütürlüdür. Parmezan peynirinin meyve tadında, acımsı özel bir tadı vardır. XI. Yüzyılda Toskana’da üretildikten sonra XIII. Yüzyılda Parma civarında yaygınlaşmış ve XIV. Yüzyıldan itibaren de rendelenerek hamur işlerinde kullanılmıştır…

 

Parmezan, yağsız inek sütünden yapılmış bir İtalyan peyniridir. Peynirin kendisi sıkıştırılıp pişirilmiş; ayrıca yağlanmış bir kabuk içinde korunur. Sert, sarı renkli ve gevrek, dokusu pütürlüdür. Parmezan peynirinin meyve tadında, acımsı özel bir tadı vardır. XI. Yüzyılda Toskana’da üretildikten sonra XIII. Yüzyılda Parma civarında yaygınlaşmış ve XIV. Yüzyıldan itibaren de rendelenerek hamur işlerinde kullanılmıştır.

 

Fransa’da tanınması XV. Louis’nin torunuyla evlenen Parma düşesi sayesinde olmuştur.

 

Gerçek parmesan peyniri (Parmigiano reggiano) her yıl 15 Nisan ile 11 Kasım arasında başta Parma olmak üzere Bolonya’da ve Mantou’da üretilir. Bu peynirin üzeri hafifçe bombeli olup 33 ile 45 cm. çapında, 18 ile 24 cm. yüksekliğinde ve aşağı yukarı 30 kg. ağırlığındadır. Asıl tadına erişmesi için en az 1 yıl bekletilmesi gerekir. Stravecchio denen en gözde parmezan peyniri ise 3 yıldan fazla bekletilir. Son derece sert olan çeşitlerinin bekletilme süresi 10 yılı bulur.

 

Peynir ekspertizleri, peynirin kalitesini kabuğuna küçük bir çekiçle vurarak ölçer. Eğer çıkan ses onları kuşkuya düşürürse, o peynirin rende olarak satışa sunulmasına karar verilir. Parmezan peyniri mutfaklarda genellikle rende halinde kullanılır. Çorbalar, makarna türleri, hamur işleri, sufleler, gratenler ve dolmalar en çok kullanıldığı yerlerdir. Peynir çeşitlerini şarküteri ürünleri satış mağazalarında bulabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır beslenme, peynir ve peynir çeşitleri ile ilgili araştırmalar yapan yazar, dünyaca ünlü peynir çeşitleri ile ilgili kaleme aldığı makaleleri internet ortamında sizlerle paylaşıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir