İtalya’da Görülmesi Gereken Yerler – İtalya’nın Ünlü Mekanları

İtalya’nın her şehrinin kendine özgü karakteristik özellikleri vardır. Roma İtalya’nın başkentidir bu nedenle de tatil rotalarında hep başı çeker. Floransa, İtalya’nın en popüler bir diğer şehridir. “Suların Şehri”, “Köprülerin Şehri” ve “Işık Şehri” gibi pek çok lakabı bulunan Venedik, diğer tüm İtalyan şehirleri gibi romantik bir destinasyondur. İtalya’nın en sofistike şehridir Milano… Siz de rotanızı İtalya’ya çevirdiyseniz, bu makaleyi okumadan yola çıkmayın…

 

İtalya: Sanat, Tarih, Kültür ve Doğanın Birleşimi…

İtalya’nın her şehrinin kendine özgü karakteristik özellikleri vardır. Roma İtalya’nın başkentidir bu nedenle de tatil rotalarında hep başı çeker. Dünyanın hemen her noktası için en popüler tercihlerin başında tartışmasız Roma gelir. Rönesans döneminden kalma binaları, kiliseleri, çeşmeleri, müze ve anıtlarıyla Roma’nın insanı etkisi altına alan bir ihtişamı vardır. Colloseum, Roma Forumu, Pantheon Binası, Trevi Çeşmesi, Kutsal Yol anlamına gelen Via Sacra, Senate, Aziz Angelo Kalesi, İspanyol Merdivenleri, Antik Roma Tapınakları, Piazza Campidoglio/ Capitol Tepesi, Caracalla Hamamları, Aziz Angel Kalesi, Palatine Tepesi. Bunların dışında; Aziz.Peter’s Kilisesi ve Vatikan Roma’ya dair mutlaka görülmesi gereken adreslerdir.

 

Floransa, İtalya’nın en popüler bir diğer şehridir. Floransa Rönesans’ın şehridir… Floransa’da Rönesans dönemine ait pek çok eser bulunmaktadır. Sanat merkezleri, heykel ve resimlerle dolu müzeler Floransa’nın simgeleridir adeta. Accademia Gallery/Akademi Galerisi, Duomo Meydanı (Katedral Meydanı olarak da bilinir) Günümüzde sanat müzesi haline dönüştürülmüş Bargello, Giotto’nun Çan Kulesi, Signoria Meydanı ve Ponte Vecchio Köprüsü, Santa Maria del Fiore Katedrali, Lucca, Montepulciano, Arezzo, Mugello, Floransa’ya dair görülmesi gereken en önemli adreslerdir.

 

“Suların Şehri”, “Köprülerin Şehri” ve “Işık Şehri” gibi pek çok lakabı bulunan Venedik, diğer tüm İtalyan şehirleri gibi romantik bir destinasyondur. Tüm dünya ülkelerince ünlü kanalları arasında gerçekleştirilen gondol sefasına kim hayır diyebilir ki… Venedik’te gondol keyfinin yanı sıra pek çok turistik adres de vardır. San Marco Meydanı, Aziz Giovanni ve Paola Kilisesi, Aziz Maria Katedrali, Byzantine Kilisesi, Dorsoduro bölgesi, Büyük Kanal bu adreslerin başında gelir. Ayrıca; Burano, Murano, Giudecca, Lido de Venezia, Murano, Torcello adaları da kendilerine özel aktiviteleri ile görülmesi gereken destinasyonlardandır.

 

İtalya’nın en sofistike şehridir Milano. Duomo şehrin en ünlü noktasıdır. Özel bazı fuarlara katılmak ya da opera, tiyatro veya bale izlemek isterseniz; La Scala Opera Binası’nı ziyaret etmenizi öneririm. Aziz Maria delle Grazie Kilisesi ve kilisenin hemen solunda Leonardo da Vinci tarafından 1495 – 1497 yıllarında yapılmış dünyaca meşhur ”L’Ultima Cena” ya da ‘Last Supper’ olarak adlandırılan ‘Son Yemek’ sahnesi Milano’da görmeniz dönmemeniz gereken bir diğer adres. Como Gölü, Cimitero Monumentale Meydanı, Crema, Play Planet, Cenacolo Vinciano Müzesi, Taccani a Trezzo Merkezi, Brera Sarayı ve Resim Galerisi, Sforza Kalesi, Eski Sanatlar Müzesi, Sant’Ambrogio Bazilikası, Poldi Pezzoli Müzesi de Milano’da görmeden dönmemeniz gereken destinasyonlardandır. Milano tüm tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra dünyanın moda merkezi olarak da tanınmaktadır. Bu nedenle alışveriş yapmak isterseniz doğru adreste olduğunuzu bilmeniz de yarar var.

 

Avrupa’nın kültür başkenti seçilen Cenova, İtalya’nın en büyük liman şehridir. Cenova gerek denizcilik alanındaki öncü geçmişi gerekse günümüze kadar iyi korunmuş tarihi yapısıyla ve de zengin mimari yapılarıyla çok yönlü bir adrestir. Otomobil ve havacılık sektörü ile tanınan Torino, muhteşem müzeler, tarihi mekanlar, sanatsal çalıştaylara da ev sahipliği yapar. Torino’daki Mısır Müzesi de görülmesi gereken adresler arasındadır.

 

Toskana’da yer alan Pizza Kulesi, tüm dünyaca üne sahip önemli adreslerden biridir. Napoli, İtalya’nın önemli liman kentlerindedir. Romeo ve Juliet aşkının geçtiği Verona’da haklı bir üne sahiptir. Juliet’in evi her yıl binlerce ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Şarkılara konu olan, küçük sahil kasabası Portofino’da turistler için önemli destinasyonlardandır. Konaklayabileceğiniz çok sayıda otel olması Portofino’yu avantajlı rotalardan biri kılıyor. Hem bu avantajından hem de tabiatı, çevre gezileri, alışveriş noktaları ve aktiviteleri ile görülmesi gereken adreslerden…

 

Sicilya Adası, zengin mimari ve tarihi mirası ile fantastik güzelliklere sahip bir adadır. Avrupa’nın en yüksek ve en aktif volkan Etna çok sayıda turist çeker. Ada yanı zamanda dünyanın bazı üst antik sitelerinin de sahibidir. Akdeniz kıyı şeridi ise büyüleyici güzelliktedir.

 

İtalya’nın hangi bölgesine veya şehrine gidecek olursanız olun, tüm italya otelleri ve konaklama olasılıklarını bir arada toplayan rezervasyon sitelerinin indirim kuponlarını tikokupon.com’da bulmak mümkün. Bunlardan biri olan uluslararası otel rezervasyon sitesinin hotels.com coupons sayfasında hotel indirim kuponları yer alıyor. Siz de değerlendirebilirsiniz.

 

Hiç şüphe yok ki İtalyan Alpleri en ünlü seyahat rotalarından biridir. Kış sporlarını bekleyenler, dağçılığa ilgi duyanlar, tırmanmayı sevenler, doğa tutkunları ve kâşifler yılın her faklı döneminde Alplerin ziyaretçileri arasındadır.

 

Akdeniz’in merkezine doğru uzanan bir yarımada olan İtalya, sahil kesimlerinde de pek çok turisti ağırlar. Sahiller, güneş banyosu ve yüzme için yılın büyük bir bölümü ziyaretçi çeker…

    İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

    Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları – Mayıs, 2020

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir