İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler (2) Büyükada

Marmara Denizi’nin incilerinden “Büyükada” hem vapur, hem motor hem de deniz otobüsü seferleri ile ulaşımı kolay alternatiflerin başında gelir. Bahar aylarının gelişi ile hareketlenen adalar vapur seferleri ile günün hemen her saati özellikle de hafta sonları İstanbul’dan hareketle minimum yarım saat gibi kısa bir sürede şehri arkada bırakmak mümkün…

Büyükada denilince akla ilk Aya Yorgi, günbatımı, faytonlar, bisikletler, kır kahveleri, balık lokantaları, köşkler, ıhlamur ağaçları ve mimoza bahçeleri gelir. Her solukta ruhunuzu yenileyen alternatif bir rotada hafta sonu tatilinizi değerlendirmek istiyorsanız bu noktada Büyükada sizin için doğru seçim olacaktır.

Büyükada Tatil OtelBüyükada günü birlik ziyaret edilebileceği gibi konaklamak isteyen ziyaretçilerine yönelik de alternatifleri olan destinasyonlardan. Otel, butik otel ve pansiyon seçeneklerinden bütçenize en uygun olanı tespit ederek siz de İstanbul’un yanı başında konumlanan bu doğa ve tarih harikası mekanla tanışabilir, Büyükada’ya özgü atmosferi yaşatmaya yönelik bir çok aktiviteye katılabilir ve Büyükada’yı keşfedebilirsiniz. Konaklamak için gideceğiniz noktanın yakınında bir otel seçmek iyi bir fikir olacaktır.

Büyükada’da Yapılabilecek Aktiviteler

  • Büyükada, kozmopolit geçmişi ile ziyaretçilerine hem doğa ile baş başa hem de tarihin kalıntıları ve izleri ile dolu bir gezi vaat eder.
  • Büyükada’da yapılabilecek aktivitelerin başında bisiklet kiralamak gelir. Bisiklet kiralayan dükkanlar, “Saat Meydanı” civarındaki sokaklarda yer alır.
  • Büyükada’da büyük tur ve küçük tur diye adlandırılan iki adet parkur bulunur. Bu parkurları yürüyerek, bisikletle ya da faytonla keşfedebilirsiniz. Büyükada tabiat güzellikleri ve üzerinde barındırdığı her biri ayrı bir sanat eserini andıran köşkleri ile meşhurdur. Klasik Osmanlı, Baltık, Akdeniz, Helenistik ve Art-Nouveau çizgileri taşıyan Rum, İtalyan ve Fransız köşklerinden; Malta, Rus ve Osmanlı yapılarına uzanan geniş mimari yelpaze ada sokaklarını adeta bir açık hava müzesine dönüştürür. Adanın etrafında bir tura çıkmaya karar verdiğinizde yazarlara ilham veren kuytu köşeleri, gösterişli köşkleri, manastırları, salaş kır kahvelerini, denizin kucağındaki balık lokantalarını, dillere destan günbatımını ve mimoza bahçelerini tanıma şansına erişirsiniz.
  • Yücetepe, Aya Yorgi Klisesi, Hamidiye Cami, Lunapark Gazinosu, Hristos Klisesi, San Pacifino, Ermeni Katalik Klisesi, Paraga Klisesi, Aya Dimitri Klisesi, Aya Todoi Şampeli, Aya Nikola Manastırı, Profitis İlias Kliseleri, Musevi Sinagogu, Türing Kültür Evi, Büyükada’ya gitmişken ziyaret etmek isteyebileceğiniz adreslerden. Listenin uzunluğundan da göreceğiniz üzere Büyükada’yı keşfetmeye bir kısa gün asla yeterli gelmeyecektir.

Aya Yorgi Klisesi, Dilek Yolu

Büyükadanın en yüksek tepesi olan Aya Yorgi’ye tırmanmadan Büyükada’ya gittim demek olmaz…  Dilek Yolu diye de adlandırılan ve her inançtan insanın kat ettiği taşlık yoldan ulaşılan Agios Georgios Kilisesi ve manastırı sizi ilk karşılayan adreslerden. Aya Yorgi Tepesi, özellikle Aziz Georgios’u anma günleri olan 23 Nisan ve 24 Eylül’de ziyaretçi akınına uğrar. Her dinden, her inançtan insanın dua edip dilekte bulunduğu bu özel günler haricinde de tepeye çıkarak dilekte bulunabilirsiniz.

Aya Yorgi Tepesi’ndeki manastırın hemen yanı başında bulunan, tahta çitlerin çevrelediği kır kahvesi, uzun bir ada gezisinin finali için doğru seçim. Adanın en yüksek noktasına konumlanan mekân, panoramik bir İstanbul manzarasını kucaklıyor…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları – Ocak, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.