İstanbul’a Yakın Tatil, İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler (1) Ağva

Metropol yaşantısı, karmaşık yapısı ile İstanbul, bu tempodan nasibini alan hemen herkesi hafta sonlarında yakın güzergâhlara doğru yola çıkma isteği ile sarar sarmalar. İşte tam da bu noktada seçeneklerin neler olduğunu bilmek, tatil arayışınıza uygun yanıtları bulmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle “İstanbul’a Yakın Tatil, İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler” isimli bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdim. Bu yazı dizisinin ilk rotası olarak da popüler bir tercih olan Ağva’yı seçtim…

 

Metropol yaşantısı, karmaşık yapısı ile İstanbul, bu tempodan nasibini alan hemen herkesi hafta sonlarında yakın güzergâhlara doğru yola çıkma isteği ile sarar sarmalar. İşte tam da bu noktada seçeneklerin neler olduğunu bilmek, tatil arayışınıza uygun yanıtları bulmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle “İstanbul’a Yakın Tatil, İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler” isimli bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdim. Bu yazı dizisinin ilk rotası olarak da popüler bir tercih olan Ağva’yı seçtim…

 

İstanbula Yakın Tatil Beldesi: Ağva

Ağva, İstanbul Şile ilçesi sınırları içinde konumlanmış, etrafı çam ormanları ile kaplı, doğanın bin bir rengine ev sahipliği yapan bir oksijen deposudur. Latince’de iki dere arasındaki köy anlamına gelen adı ile Ağva; Yeşilçay ve Göksu derelerinin arasında kurulu. Karadeniz’e 3 Km. kıyısı bulunan kumsalı, koy ve deniz mağaraları ile ziyaretçilerine huzur dolu bir tatil yaşatacak ender destinasyonlardan biri. Doğası ve doğal yapısı bozulmaksızın korunmaya özen gösterilen bu nadide beldede geçirilecek bir hafta sonu, size ve yakınlarınıza çok şey vaat edebilir.


Ağva’ya Ulaşım:

Hafta sonu rotanızı Ağva’ya çevirdiğiniz andan itibaren ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri bu makalede toplamaya çalışacağım. Öncelikle Ağva’ya ulaşım seçeneklerine bir göz atalım. Ağva’ya şahsi aracınız ile ulaşabileceğiniz gibi düzenli olarak gerçekleştirilen otobüs seferlerinden de faydalanabilirsiniz. İstanbul Ümraniye’den hareketle sizi Şile-Ağva’ya ulaştıran otobüs seferleri ile ilgili 216-334 11 24 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz. Ağva’ya şahsi aracınız ile ulaşmak isterseniz Şile tabelalarını takip etmeniz yeterli olacaktır. Şile’ye ulaştıktan sonra ikiye ayrılan yolda sağ kolu tercih ederseniz orman yolu, sol kolu takip ederseniz sahil yolundan Ağva’ya ulaşabilirsiniz ki her iki yolda da yol boyu size eşlik eden birçok motosiklet tutkunu ile de karşılaşmanız mümkündür.  Ortalama 1 saatte İstanbul’da Ağva’ya varmak mümkün.


Ağva’da Konaklama:

Ağva konaklama açısından ziyaretçilerine çok zengin seçenekler sunar. Oteller, pansiyonlar, ev pansiyonlar diye kategorilendirilebileceğim seçeneklerden sizin için en uygun olanı seçerek gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız önemlidir. Özellikle bahar aylarında ziyaretçi sayısının artmaya başlaması ve yaz boyunca giderek yükselmesi size rezervasyonsuz bir gidişte sorun yaşatabilir. Üstelik yurtiçi otel rezervasyonlarında kullanabileceğiniz veya tatil indirm çeki (tikokupon) otel fiyatlarını daha ucuza getirmenizi sağlayacaktır. Konaklama seçeneklerinin içinden nehir kenarında konumlananları kişisel olarak tavsiye edebilirim. Zira sabah kahvaltısını nehir kenarında almak kendi adıma çok ayrı bir keyif… Ağva konaklama seçeneklerinde bu sayfada yayınlanan örneklere göz atmanızı öneririm. Bir diğer konaklama seçeneği de yaz sezonunda Kurfallı bölgesinde gerçekleştirilebilecek kamp. Eğer kişisel olarak ya da ailecek kamp yapmaktan hoşlanıyorsanız, bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz.

 

Ağva’da Bir Gün

Ağva, aktivite bakımından da size doğa ile baş başa seçenekler sunar. Yaz aylarında Ağva’ya yüzmek için gidenlerin sayısı yadsınamayacak kadar çoktur. Tertemiz kumsalları, birbirinden güzel koyları ve nehirleri ile Ağva, yüzme meraklıları için ideal bir adrestir. Dalış sporu ile ilgili kişilerce de tercih edilen Ağva, berrak sularında su altı güzelliklerini dalış severlerle cömertçe paylaşır. Ağva’nın Karadeniz’e olan kıyılarında rüzgar sörfü de yeni yeni yapılmaya başlanan spor dallarındandır. Rüzgarın ve havanın uygunluğuna göre siz de rüzgar sörfü yapabilirisiniz. Tüm bu su sprolarının içinde hiç kuşku yok ki Ağva’da en çok tercih edilen aktivitelerin başında Kürek ve Kano gelir. İlkbahar’dan başlayarak sonbaharın bitimine dek sorunsuzca nehirlerin üzerinde kano ve kürek yapılabilir, nehir bisikleti ile gezilebilir.

 

Ağva’ya sık düzenlenen aktivite turlarından biri de doğa yürüyüşü, trekkingdir. Ağva, etrafında konumlanan yürüyüş parkurları, gezi ve yürüyüş severler için birebirdir. Nehir kenarları, deniz kenarları ya da orman içinde oksijeni ciğerlerinize özgürce doldurarak yürüyüş yapabilirsiniz.

 

Avcılık ile ilgili kişiler de Ağva’yı gezi rotalarının içine dahil edebilirler. Balık tutmak, kuş ve domuz avcılığı için Ağva biçilmiş kaftandır.

 

Fotoğrafçılık, dağcılık ve kamp, motor sporları da Ağva’da yapılabilecek aktivitelerdendir.

 

Ağva’da Yeme-İçme

Ağva denilince akla ilk balık gelmelidir. Şahsen ben, Ağva’da geçirdiğim tüm zamanlarda yemek olarak tercihimi balıktan yana kullandım. Ancak elbette seçenekler bununla sınırlı değil. Ağva’da tercihinize göre her türlü gıdayı bulabilmeniz mümkün. Ağva’da yer alan otellerin birçoğu aynı zamanda restaurant ve bar olarak da hizmet veriyor. Özellikle Göksu Nehri kıyısında yer alan otellerin kendilerine ait iskelelerinde kurulu masalarda, rakı-balık keyfi yapabilirsiniz. Ağva’da kendi tuttuğunuz balıkları da yeme şansına sahipsiniz. Zamanınızı gündüz avcılıkla değerlendirip akşamında da tuttuğunuz balıklarla sofranızı donatabilirsiniz. Şansınız yaver gitmez ise üzülmeyin her koşulda Ağva’da yiyecek balık bulabilirsiniz. Bütçesel anlamda sıkıntınız yoksa nehir kenarındaki alternatifleri değerlendirmenizi öneririm. Ama daha ekonomik arayışlar içindeyseniz o zaman Ağva’nın merkezinde yer alan restoranlara da göz atabilirsiniz.

 

İstanbul’da ailecek heyecan verici bir hafta sonu geçirmek isterseniz İstanbul Sea Life Akvaryum tam size göre. Forum İstanbul’da bulunan ve heyecan verici deniz koleksiyonlarına ev sahipliği yapan İstanbul SEA LIFE Akvaryum’u henüz ziyaret etmediyseniz çok şey kaçırmışsnız. İstanbul sea life bilet fiyatı için %20 indirim sağlayan kuponu tikokupon.com sitesinden ücretsiz ve kolayca edinebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir