İspanyol Mutfağı: İspanya’ya Özel Tatlar, İspanyol Yemekleri

Kültürel zenginliği İspanyol Mutfağına pek çok tarif kazandırmıştır. Kültürel zenginliğinin yanı sıra coğrafi ve iklim özellikleri de İspanyol yemeklerinin çeşitli ve çeşnili kılarak bu alanda dünyaca ünlü lezzetlere sahip olmalarını sağlamıştır. İspanyol Mutfağı’nın bir diğer önemli özelliği ise beslenme yönünden son derece sağlıklı oluşudur…

 

İspanyol Mutfağı hem içeriğinde kullanılan malzemeler hem de tatlandırıcılar açısından çok zengindir. Safran, İspanyol yemeklerinin pek çoğunda kullanılan ana baharatlardan biridir. Deniz ürünleri de İspanyollar tarafından menülerde tercih edilen malzemelerdendir. Tapas adı verilen küçük atıştırmalıklar İspanyol Mutfağı’nın popüler lezzetlerinden olup, İspanya’yı ziyaret ettiğinizde size geleneksel Tapas lezzetleri sunan pek çok bar ve restoran bulabilirsiniz.

 

1. İspanyol yemeklerinden oluşan bir menüye eşlik edecek içeceği seçerken “Sangria” ideal bir tat olacaktır. Sangria, punch denilen büyük kaplarda brandy, kırmızı şarap ve çeşitli meyvelerin karıştırılması ile hazırlanır. İspanyol yemeklerine eşlik edebilecek bir diğer içecek ise hiç kuşkusuz beyaz şarap olacaktır. Hatta başlangıcını beyaz şarap ile yaptığınız bir İspanyol yemekleri gecesine beyaz şarap ile hazırlanmış bir Sangria ile devam etmek de mümkündür.

 

2. Ana yemek öncesi mutlaka Tapas adı verilen küçük atıştırma tabaklarından seçmelisiniz. İspanyol Mutfağı’nın egzotik tatlarını keşfetmek için bundan daha mükemmel bir fırsat bulamazsınız.  Chorizos (İspanyol sosisi), atun (orkinos bir diğer adı ile tuna balığı), midye veya istiridye ile hazırlanmış Tapas’lardan birini tercih edebilirsiniz. Tapas’ları İspanya Mutfağı’nın özel tatları arasına katan özellik ise, bu atıştırmalıkların özel baharat ve yağlarla tatlandırılarak çok kısık ateşte pişirilerek servis edilmesi…

 

3. İspanyol Mutfağına has tatların keşfinde bir sonraki adım çorbalar olmalıdır. “Caldo Gallego” adı verilen ve fasulye ile hazırlanan çorba, en bilinen ve sevilen tatlardan biridir. İspanya’daki pek çok restoranda bu çorbayı içebilirsiniz.

 

4. Ana yemek olarak İspanyol Mutfağının en ünlü yemeği Paella seçilmelidir. Bu yemek, sarı pirince midye, karides, ıstakoz, istiridye ve çeşitli baharatların katılımı ile hazırlanır.  Bu yemeğin de ana baharatı Safran’dır.

 

5.Tatlı olarak pirinç pudingi ya da Arroz con Leche seçebilirsiniz. Krem Karamel veya turta da İspanyol Mutfağı’nda seçilebilir lezzetlerdendir.

 

Kültürel zenginliği İspanyol Mutfağına pek çok tarif kazandırmıştır. Kültürel zenginliğinin yanı sıra coğrafi ve iklim özellikleri de İspanyol yemeklerinin çeşitli ve çeşnili kılarak bu alanda dünyaca ünlü lezzetlere sahip olmalarını sağlamıştır.  İspanyol Mutfağı’nın bir diğer önemli özelliği ise beslenme yönünden son derece sağlıklı oluşudur.

 

Mutfak ürünleri, mutfak gereçleri ve mutfak mobilyaları için internetten sipariş verirken tikokupon indirim kuponu ve kampanyalarına mutlaka bakın. Örneğin Evgör indirim kuponu sayfasında dönemsel yayınlanan kampanyyaları görmek mümkün. Evgör Mobilya online satış sitesinde tüm Evgör ev dekorasyon ve mobilya ürünlerini, koltuk, yatak odası takımları, mutfak masası, sehpa ve daha pekçok ürünü görebilir, internete özel indirimlerle online satın alabilirsiniz. Evgör Mobilya Türkiye’nin her yerine mobilya gönderimi yapıyor.

 

Yazar Hakkında

Uzun yıllardır beslenme, peynir ve peynir çeşitleri ile ilgili araştırmalar yapan yazar, dünyaca ünlü peynir çeşitleri ile ilgili kaleme aldığı makaleleri internet ortamında sizlerle paylaşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Eylül, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.