Ispanak: Zengin Demir Kaynağı

Günümüzde hemen her mevsim tüketilebilen ıspanak zengin demir içeriği ile güç kaynağı olarak kabul ediliyor…

 

Ispanak, kış ve bahar aylarının vazgeçilmez sebzelerinden biri. Koyu yeşil yapraklarını arzu ederseniz çiğ ya da pişmiş olarak tüketebilirsiniz. Sebzeler familyasının en besleyici olanlarından biri kabul edilen ıspanağın yapısında diğer sebzelere göre daha fazla miktarda protein ve madensel tuz bulunur.

 

Ispanak, başta demir, potasyum ve kalsiyum olmak üzere zengin bir A vitamini ve C vitamini kaynağıdır. Lifli bir yapısı olduğu için özellikle peklik çekenler için tüketilmesi son derece yararlı bir sebzedir. Ayrıca kalorisi de çok düşük olduğu için diyetlerinize takviye olarak da kullanabilirsiniz. 100 gram ıspanakta 23 kalori vardır. Kalori oranlı bir beslenme uyguluyorsanız ıspanak sizin için de birebirdir. Ispanağın içeriğinde bulunan madensel tuzlar, kuvvet verici, yatıştırıcı, kemikleri güçlendirici özelliğe sahiptir. Kan dolaşımını hızlandırır, lenfleri uyarır. Kan basıncını düşürmede hazmı kolaylaştırmada olumlu etkisi vardır.

 

Bu özelliklerin yanı sıra ıspanağın içeriğindeki vitaminler; cilde, göze ve soğuk algınlığına iyi gelir. Halk arasında iştah açıcı kan yapıcı olarak da bilinir. Ispanağı satın alırken yapraklarının koyu yeşil ve parlak olmasına dikkat edilmelidir. Tüm sebzeler gibi ıspanağı da pişirdikten kısa süre sonra tüketmeye özen göstermelisiniz.

 

Özenle yyetiştirilen yörelere has çiftlik ürünlerini ve taze meyve ve sebzeleri artık internetten sipariş vermek de mümküünoluyor. Taze meyve ve sebzeler için tazemasa indirim kampanyalarından yararlanabilir, benzer mağazaların indirim kuponlarını tikokupon.com üzerinden bulabilirsiniz.

Yazar Hakkında: Yemek yapmaya ve sağlıklı beslenmeye ilgi duyan yazar, aynı zamanda bir anne ve ev hanımıdır. Uzun yıllarca edindiği bilgi ve deneyimlerini makale yazarak okuyucularıyla paylaşıyor. Baharatlar, meyve ve sebzeler ile ilgili merak ettiğiniz bilgilere bu makaleler aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Ekim, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.