İşçi Olmadan Patron Olunmuyor

Günümüz şartlarında iş yaşamı ve işverenlerin istihdamı zorladığı, gerçeği bir zincir gibi ağını örmeye devam ediyor. İşçi olmak ne kadar zor? İşveren olmak aslında daha zor çünkü istihdam sağlamak işverenin egosunu şişiriyor…

 

Günümüz şartlarında iş yaşamı ve işverenlerin istihdamı zorladığı, gerçeği bir zincir gibi ağını örmeye devam ediyor. İşçi olmak ne kadar zor? İşveren olmak aslında daha zor çünkü istihdam sağlamak işverenin egosunu şişiriyor.

 

İşçi emektir. İşçi çalıştığı şirket ya da firmanın küçük hissedarıdır. Günümüz de iş kanunlarının sadece bilinçli insanlara fayda sağladığı kaçınılmaz bir gerçek. Avrupa ülkelerinde işçi hakları korunurken, Türkiye de işverenin tanımı ve iş kanunu farklı işliyor.

 

Aile babası geçim derdine bir işe giriyor. 3 çocuk var üstelik eşi ev hanımı. 6. ayın sonunda evlilik ve çocuk parası alması gerektiğini öğreniyor. İşverene soruyor, muhasebeciden bilgi alınıyor ve asgari ücretin içinde olduğu söyleniyor. Çok acı değil mi? Üstelik aynı firma başka bir işçinin tam 3 aylık sigortası olması gerekirken, 15 günlük gösteriyor.

 

Almanya da çalışan ve emekli olan yaşlı bir teyze, “burada kalsaydım, açlıktan ölecektim. Almanya ya giderken bile borç alıp gittim. Evet, çok çalıştım ama hakkım yenmedi. Şimdi 3 tane evim, çift maaşım var. Bugünün şartlarına gelene kadar memleket hasretiyle yaşadım. Şimdi ülkem de yıllar önce çektiğim sıkıntıların acısını çıkarıyorum” diyor.

 

Öyle işverenler var ki işçinin ufacık hatasını, bardak çanak kırarak, öfke nöbetiyle, aşağılayarak yüzüne vuran. Gel de bu koşullar da uzun yıllar bu işverenle çalışıp emekli ol. İşsizlik gelişime mi bağlı, yoksa bu ülkede ki kendini dünyanın merkezi sanan işverenlere mi? Geçenlerde bir yakınım zorunlu nedenlerden dolayı bulduğu ilk işi kabul etti ve (A) firmasında işe başladı. Duyduğum da çok sevindim, birkaç gün sonra iş çıkışı görüştük, sıkıntılıydı. İşe başlamadan önce önüne bir sözleşme ve aleyhine bir dolu madde koymuşlar. Maddi sıkıntılar ve işsizliğin verdiği psikolojiyle imzalamış. Sözleşmede 1 madde aklında kalmış.

 

– İşçi bu iş yerin de 1 sene mecburi çalışacak, başka bir iş arama durumunda 10.000 TL ödemekle yükümlü olacak. İki hafta deneme süresi, yani işçi beğeni almazsa, herhangi bir ücret ve sigorta ödemesi olmayacak. Üstelik bir türlü hesapta görünmeyen maaş da cabası.

 

Bu şartlarda bir ülkenin işsizlik oranı nasıl dengelenir? İşçi moral ve motivasyonunun iş hayatında önemi yok mu? ‘Balık baştan kokar’. İşveren; ne veriyorsun ki, ne istiyorsun?

 

Bundan 10 ay önce, başvuru yaptığım bir firma,  beni aradı. Adres bilgilerini güncelledim ve oraya gittim, görüşme gayet olumluydu. (B) firmasında yönetici asistan olarak işe alındım. Gerçek şu ki o görüşme de konuşulanlar unutuldu ve asistanlık dışında her şeyi yaptım. (her sabah radyo 95,3’ ü volüme 5 de aç, ekmek al, manava git, yemek yap, masa sil, yemek masasını topla, kahvaltı hazırla, bulaşık makinesini çalıştır, tuvaleti temizle, çay yap ve acilen getir, hele bir de işverenin eşi aynı firma da yönetici vasfın da her öğleden sonra gelir, ağzındaki sakızın kokusu büyün ofisi sarar. Çenesi koparcasına çiğneme sesi hala kulaklarımda çınlar.) Çok değil iki hafta dayandım o firmaya ve ayrılmak istediğimi söyledim. Paranı sonra gel al dediler.  Ne sigorta girişim yapılmış ne de paramı tam alabildim.

 

Anlayacağınız,  aşağılanma duygusu ve bozulan psikolojim benim keseme kaldı. Üniversite okuduğuma pişman oldum. Ev işlerine gitsem en azami günlüğü 80 TL, ben asistan olarak aylık 700 TL alacaktım. İşte Türkiye de asistan ya da sekreter deyince akla gelen, çay ve temizlik oluyor. Oysa okul da bize bunlar öğretilmiyor. Bunca yıl bunları yaşamak için mi okudum?  6 yıllık iş deneyimlerim neticesin de şunu öğrendim;

 

Kısıtlı imkânlarla çalışan işçi ve bu yola 1-0 önde başlayan ya da geldiği yeri unutan işveren şu gerçeği unutmasın İşçi olmadan patron olunmaz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir