Kendi İşinin Sahibi Olmak İsteyenler İçin Dört Dörtlük Öneriler

İnsanlar, yaşamlarını en güzel şekilde idame ettirmek için mutlaka geçimlerini temin edecek bir işte çalışmaları, bu ihtiyacı ikame edecek bir işte görev almaları zaruret arz etmektedir…

İş Kurarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnsanlar, yaşamlarını en güzel şekilde idame ettirmek için mutlaka geçimlerini temin edecek bir işte çalışmaları, bu ihtiyacı ikame edecek bir işte görev almaları zaruret arz etmektedir.

 

Bundan dolayı bazı kişiler kamuda çalışarak iş yapmakta bazıları da kendi işlerini kurup bu şekilde yaşamlarında lazım olan gereksinimlerini karşılamak amacıyla çalışmalar yapmaktadırlar. Öncelikle iş kurarken bazı noktalara dikkat etmemiz bu çerçevede lazım olan prensipleri dikkate alarak iş kurma planını ifa etmemiz en elzem olanıdır kanaatindeyim.

 

İş kurarken ilk başta atacağımız adımlardan bir tanesi fizibilite çalışması yaparak bu konuda malumat sahibi olmak bizim için en önemli vazgeçilmezdir. İnşa etmek isteğimiz iş koluyla alakalı çeşitli fikirler edinmeli ve Ar-Ge çalışması yaparak o konuda bilgi sahibi olmak, kuracağımız işe start vermemiz noktasında en doğru olanıdır.

 

İşimizi oluştururken ne kadar zaman diliminde işi oluşturabileceğimiz bizim için çok önemli bir faktördür. İşimizi nasıl kurmamız gerekmektedir sorusunu iyice tetkik edip ne istediğimizi iyi bilmemiz bizim için büyük bir sorumluluk bilincidir. Yapacağımız işle araştırma yaparken sunmuş olduğunuz ürünlerin potansiyel müşteri portföyünü iyi tespit etmek pazarı olan bir iş yapmak en mantıklı olan iş kurma girişimidir.

 

İş kurarken, işi yapacağınız mekân ve iş yerinin coğrafi konumu da çok önemlidir. Mekân eğer yapmış olduğunuz işin yapısını en güzel şekilde sergilemiyorsa o işten tam manasıyla verim alamazsınız. İşi kurarken hitap ettiğiniz kesimde bir başka etkendir. Gençlere yönelik bir iş alanında hizmet etmek istiyorsanız iş yerinin yeriyle alakalı ona göre bir seçim yapmanız gerekmektedir.

 

İşimizle ilgili piyasa araştırması yapmak ve bu konuda deneyimli kişilerin görüşlerini takip etmek onların yönlendirmelerine kulak vermek kendi menfaatimize olacaktır. İş kurarken bir uzmandan destek almak ve onun yardımlarıyla işinizi inşa etmek en doğru çözümlerden bir tanesidir. Kişi yapacağı işle alakalı o işin pozitif ve negatif yanlarını iyi bilmeli ortaya çıkacak durumlarda sürpriz yaşamamalıdır. İş kurarken ailenizi desteğini almanız çok önemlidir. Aile desteğini arkanızda hissetmeniz size güç verecek cesaretle iş yapmanıza vesile olacaktır.

 

Yapacağınız iş kolunda sermaye çok önemlidir. İş planlaması yaparken sizi zora sokmayacak bir bütçe planlamasıyla hareket etmeniz size büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayağınızı yorganınıza göre uzatmanız münasebetiyle kafanız rahat bir şekilde iş yapmanın keyfiyeti içerisinde olacaksınız. Buda temkinli bir şekilde iş yapmanın mutluluğunu size sağlayacaktır. İş kurarken yapacağınız yanlış bir adım sizi motivasyondan düşürerek iş yapma hevesinizi kırarak bu konuda size sıkıntılı bir süreç yaşatabilir.

 

İş kurma gerekçenizde sizin için önem ifade etmektedir. İşi kurdunuz. Bundan ne bekliyorsunuz? Hedefleriniz nelerdir? Bu soruları kendinize sormanız ve bu konularda kendinizi tatmin edecek cevaplar vererek bu konuda mutmain olmanız size pozitif bir değer katacaktır. İşimizi nasıl kurmamız gerekmektedir sorusunu her yönüyle cevaplayarak sizi birçok yönleriyle ikna edecek durumlar teşekkül etmişse işinizi gönül rahatlığıyla kurabilirsiniz. İşinizi kurarken yukarda bahsettiğim noktalara dikkat etmeniz bunları referans almanız sizin menfaatiniz icabıdır.

 

Bir başka yazıda görüşmek üzere…

 

Yazar Hakkında:

Network marketing uzmanı – Ahmet NURDOĞAN

İş sistemimizle alakalı geniş bilgi ve diğer makalelerimizi incelemeniz için: www.ekisimkani.net sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.