İş Hayatında Oyunun Kuralları

İş hayatı ergin her insanın içinde yer aldığı, birçok şeyi bulduğu ve bulamadığı, özünde hizmet sunduğu ve karşılığını aldığı ve birey bazında hayatımızın çok önemli ve uzun bir kesitidir.  Çalışanların ve yöneticilerin yer aldığı iş hayatı birçok nedenle bir oyuna benzer. Her oyun gibi, onun yazılı ve yazılı olmayan kuralları vardır ve bunlara göre işler.

‘Oyun kuralı’ kavramı, kişi, ortam ve şirket bağımsız, daha genel ve öze dönük (beğenelim beğenmeyelim) genel geçer yaşananların ve temel ilkelerin ifadesi olarak görülmelidir. Oyun kavramı ise, pozitif anlamı ile yani bir çocuğun oyunu veya tiyatro sahnesindeki hayatı yansıtan oyun olarak yorumlanmalıdır.

Anlamak ve farkında olmak çok önemlidir; uygulayıp uygulamamak kişi tercihidir, o seçim nasıl olursa olsun saygı göstermek gerekir.

Uzun yılların tecrübelerine dayalı Oyun Kuralları’ndan bir kesit sunmak isterim:

  • Bir çalışanın öncelikle kendini yönetmeyi öğrenmesi ve bilmesi gerekir.
  • Bir çalışan bağımlı olarak iş sahibidir. Sistem bir oyun gibidir ve öyle işler.
  • Sadece oyunun kurallarını bilen oyunu kazanabilir.
  • Önemli olan hedeftir, yol sadece yoldur.
  • Pazara uygun olan, belirleyici olandır.
  • Pazar hakkında bilgiler sokaklarda mevcuttur.
  • İşvereniniz hayatınızın parçasının eşlik edenidir, ebedi ortağınız değil.
  • Mesleki başarı için belirleyici olan kişiliktir.

Özel bir sektör, iş dalı, meslek veya firmaya dönük değil, oyunun içindeki herhangi bir noktada yer alan çalışan olarak, herkes için geçerli ve işleyen ana kuralları görmek ve bilmekle hata yapma olasılığınızı azaltmak faydalıdır. İnsanın her şeyden önce en değerli varlığı olan zamanını boşa harcama olasılığı azaltma yönünde kendini geliştirmesi gerekir.

İş hayatının insanın üretkenliğini hayata geçirdiği (hiçbir zaman tamamı değil) alan olduğu gerçeğinden hareketle ve farkındalığın ve bilgi seviyesinin, başka ülkelerle kıyaslamalı, düşük olduğu ülkemizde, farklı bir bakış ve yaklaşımla katkı sağlamak ilgili ve sorumlu her insanın görevidir.

Ne olursa olsun, her oyunun keyifli, tatmin edici ve başarılı olması beklenir, istenir. İş hayatına dönük bu alanda ilgi ve ihtiyaç duyan kişilere akıl hocalığı yapmaktan, yön göstermekten ve destek olmaktan mutluluk duyarız.

Tavsiyeler

Kişisel ve profesyonel hayatında başarılı olmak isteyenler için hazırlanan tecrübe birikimiyle oluşturulmuş bu sayfadaki SÖZEL OLMAYAN İLETİŞİM ve KARİZMA e-kitabı size rehber olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Ekim, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir