İş Görüşmesine Giderken Ne Giymeli? İş Görüşmesinde Nasıl Giyinilir?

İş Görüşmesi için hazırlanırken nasıl giyineceğinizi ve iş görüşmesi kıyafeti olarak ne seçeceğinizi düşündünüz mü?

İş Görüşmesi Kıyafeti

İş görüşmelerini planlarken akla gelen sorulardan bir tanesi de “İş Görüşmesinde Nasıl Giyinilir?” sorusudur. Bu soru için internette bir araştırma yaptığınızda genellikle “İşe gider gibi giyinebilirsiniz.” cevabını bulabilirsiniz. Ancak bu her zaman doğru cevap olmayabilir.

 

Şirketler kendi kuralları çerçevesinde, farklı formatlarda giyim tarzları ile çalışmalarına devam edebilirler. İş görüşmesi kıyafeti konusu aklınıza takılıyorsa, ilk yapacağınız iş, o şirketin genel formatta hangi tarzda giyindiğini öğrenmek olabilir.

Bankacılık, finans ve hizmet sektörü gibi alanlarda çalışan şirketlerde kıyafet seçimi, klasik tarzda bir çizgi gösterebilir. Bunun yanında internet, yazılım ve dijital sektörlerde giyim tarzı, genellikle rahat ve spordur.

 

İş görüşmesi kıyafetinizi gideceğiniz şirketin yapısını ve tarzını biliyorsanız buna göre belirleyebilirsiniz.

 

İş Görüşmesi Kıyafeti Olarak Takım Elbise

 

Ancak iş görüşmesi henüz o şirkette çalıştığınızı göstermez. Sizi mülakat için bekleyen İnsan Kaynakları uzmanının sizden beklentisi, şirketin giyindiği gibi bir iş görüşmesi kıyafeti seçerek gitmeniz de olmayabilir.

 

Yapacağınız iş görüşmeleri için genel tavsiye, klasik çizgilere sahip kıyafetler ile görüşmeye gitmeniz yönünde olacaktır. Erkekler için takım elbise, bayanlar için ise pantolon ya da etek / ceket bir takım giyinilmesi hem iş görüşmesindeki ilk izleniminiz için hem de görüşmeyi ve şirketi ciddiye aldığınızı göstermeniz için oldukça önem taşımaktadır.

 

Elbette, eğer iş görüşmesi yapacağınız şirkette çalışan yakınlarınız varsa ya da şirketin genel giyim kurallarını biliyorsanız, buna göre kıyafet seçiminde biraz daha esneklik gösterebilirsiniz. Bu durumda erkek adaylar kravat takmadan, bayan adaylarda ceketlerini almadan sade ve genellikle beyaz bir gömlek giyerek mülakata gidebilirler.

 

İlk iş görüşmenizde şirketin rahat ve spor bir tarzda giyindiğini görseniz bile, ilerleyen görüşmelerinizde yine benzer bir çizgide giyinmeniz, sizin hanenize artı puan olarak yazılacaktır.

 

İş görüşmesi kıyafetinizi seçerken, kullandığınız aksesuarlara da dikkat etmeniz oldukça önemli bir noktadır. Mülakat sırasında karşınızdaki kişinin dikkatini dağıtabilecek yüzük, takı ya da farklı aksesuarları tercih etmemeniz sizin açınızdan yine fayda sağlayacaktır.

 

İş görüşmesi için kıyafet seçiminizi yapıp mülakata gidince, gülümsemeyi de unutmayın!

 

Bu makale www.mulakatsorulari.net adresinden alınmıştır.

Bir Yorum

  1. Kırmızı genellikle iş görüşmelerinde tek renk elbise şeklinde tercih edilir veya üst parçalarda siyahla bütünlük oluşturulmaya özen gösterilir. Devamı için: https://www.tarz2.com/Is-gorusmesIne-gIderken-nasil-gIyInmelIyIz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir