obilir > Konular > Alışveriş > İş Görüşmesinde Giyim Tarzı ve Kıyafet Seçimi

İş Görüşmesinde Giyim Tarzı ve Kıyafet Seçimi

Ofis giyim

İş görüşmelerinde ilk izlenimin önemi yadsınamaz… Profesyonel geçmişiniz, eğitiminiz, sahip olduğunuz özellikler kadar nasıl göründüğünüz de iş görüşmeleri için önem taşır. Bu yazıda iş görüşmelerine giderken ne giymeniz ne giymemeniz ile ilgili ipuçlarını bulacaksınız.

İş Görüşmesinde Tarzınız Ayrıcalığınız Olsun

Genel anlamda iş görüşmeleri için giyinmek, hangi sektör ya da hangi iş kolunda olursa olsun ayrı bir özen ister… Her sektör ya da iş grubu için aynı tarzda giyinmek gibi bir prototip bulunmamakla birlikte gösterdiğiniz özen sizin etiketiniz olacağından bazı kurallara dikkat etmekte yarar var. Genelde iş görüşmelerine giderken klasik çizgilerde hazırlanmış takımlar tercih edilir. Bu son derece doğru bir yaklaşım olacaktır.

Elbette günlük hayatta her bir bireyin bir diğerinden farklı tarzı varken söz konusu iş görüşmesi olunca böylesi bir prototip içinde algılanmak sıkıcıdır. Burada yapmanız gereken çok abartmadan tarzınızı klasik ile birleştirmek olmalıdır. Günlük hayatta son derece renkli giyinmeyi tercih ediyor olabilirsiniz. Ancak rengarenk takımlarla iş görüşmesine gitmek sizin ciddiyetsiz olarak algılanmanıza sebebiyet verir. Bu noktada düz ve klasik renklerde (siyah, lacivert, gri… gibi) takımları tarzınızı yansıtan renklerde aksesuarlarla hareketlendirmek olacak. Erkekler için kravat ve mendil; bayanlarda ise fular, takı, ayakkabı ve çanta bu aşamada renklendirilebilecek aksesuarlardandır. Seçim yaparken internete özel indirimli fiyatlara göz atın. Örneğin; ofis giyimde iddalı olan NetWork ve Beymen, özellikle erkekler için D’S Damat ve giyim aksesuarlar için ise Lidyana gibi alışveriş sitelerinin indirim kodlarını tikokupon.com’da bulmak mümkün.

İş görüşmesine kot pantolon ile gitmeyin! Müracaat ettiğiniz iş, yaratıcı bir ekip çalışmasını gerektiren daha özgür ya da serbest giyime müsaade eden bir şirket dahi olsa iş görüşmesine giderken kot pantolon tercih etmemelisiniz. Rahat tarzınızı yansıtmak istiyorsanız “smart casual” bir giyim tarzı benimseyebilirsiniz. Bunun için kot yerine kumaş pantolonlar tercih etmeli ancak kesimi ve tarzı ile bu rahatlığı vurgular stilde giyinmelisiniz. Bayanlar ise bu tarz yaratıcılık isteyen görevler için müracaat ettiklerinde daha tarzlarını yansıtan elbise, etekler, bluzları tercih edebilirler.

Spor ayakkabılar vazgeçilmeziniz olsa bile iş görüşmesine spor ayakkabı ile gitmemelisiniz. Az sonra koşuya çıkacakmış gibi bir imajı sergilemeyi kim ister ki? Bunun yerine erkek adaylar için deri loafer ayakkabılar iyi bir seçim olacaktır. Parmak Arası Terlik mi Sakın Ha! Yaz aylarının gelmesi ile hanımların büyük bir çoğunluğu ayaklarını parmak arası seçeneklerle hafifletiyor. Bu seçim, günlük hayatın bir parçası olarak son derece rahatlatıcı olsa da söz konusu iş görüşmesi olunca ciddi sıkıntı yaratabilir. Bunun yerine çok yüksek olmayan ve fazlaca açık olmayan ayakkabılar tercih edilmelidir. İnternet üzerinden modelleri görebileceğiniz FLO, Divarese ve DESA gibi popüler mağazaların online alışverişe özel indirimlerinden yararlanabilirsiniz.

Ceket Seçimine Dikkat! Spor bir tarzınız olabilir, bu tarzı en iyi yansıtmanın yolu blazer bir ceket ya da spor kesimli bir ceket ile sağlanabilir.

Aşırı makyaj yapmayın! Sonuçta bir davete değil iş görüşmesine gidiyorsunuz. Aşırı ve abartılı bir makyaj sizi güzel göstermekten ziyade size yanlış bir imaj yüklemesi yapacaktır. Ne kadar sade o kadar iyi anlayışını benimseyerek sadece yüz hatlarınızı belirginleştirmeye yönelik hafif bir makyaj yapmalı, farklı ve iddialı renklerden uzak durmalısınız.

Hem bayanlar hem de erkekler için iş görüşmesinde aksesuar seçimi önemlidir. İş görüşmelerinde saat tercih edilmesi, sizin zaman yönetimine verdiğiniz önemi ve zamanın önemine vakıf olduğunuzu ifade eder. Takı seçimi söz konusu olduğunda aşırıya kaçmamak ve sadeliği korumak ilk kuraldır. Bu nokrada bir çift inci küpe, inci bir kolye tercih edilebilir. Hem sade hem iddiasız ama gösterilen özenin sembolü olarak inci iş görüşmesi için uygun bir takıdır.

Kişisel bakım hem bayan hem de erkek adaylar için iş görüşmesi öncesi olmazsa olmazlardandır. Erkeklerin saç ve sakal tıraşlarının yapılmış olması bayanların ise saçlarının bakımlı, temiz ve fönlü olması gerekir. İstenmeyen kokulara karşı gerekli önlemleri de almak gerekir, ter, ağız kokusu bir iş görüşmesinin seyrini son derece kötü etkileyecek iki unsurdur. Bu arada parfüm ve deodorant kullanımında da aşırıya kaçmamaya özen gösterilmelidir.

Yeni mezun, iş hayatına yeni başlayan kişiler için iş görüşmesine giderken giyinmek daha önce iş deneyimi olmuş kişilere göre oranla daha zordur. Önceden iş deneyimine sahip kişiler yukarıda anlattığım kriterlere uygun kıyafetlere hali hazırda sahipken, iş hayatına yeni başlayacak kişilerin bu donanımı kurmaları bir hayli masraflı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Moda ve Giyim Mağazaları Online Alışveriş Kuponları

 • 150 TL Boyner İndirim Kodu

  500 TL ve üzeri Sonbahar alışverişinde geçerli sepette 150 TL indirim sağlar - 150 TL Boyner İndirim Kodu

 • 20 TL Trendyol İndirim Kodu

  100 TL ve üzeri Trendyolmilla ve Trendyol Man alışveriş sepetinde 20 TL indirim sağlar - 20 TL Trendyol İndirim Kodu

 • % 45 Altınyıldız İndirim Kodu

  Altınyıldız sitesinde geçerli Axess'e özel ilk yeni sezon alışverişinde tam %45 indirim sağlar - % 45 Altınyıldız İndirim Kodu

 • 100 TL Boyner İndirim Kodu

  350 TL ve üzeri Sonbahar alışverişinde geçerli sepette 100 TL indirim sağlar - 100 TL Boyner İndirim Kodu

 • 250 TL NetWork Axess İndirim Kodu

  750 TL ve üzeri online alışverişte Axess karta özel 250 TL indirim sağlar +7 taksit avantajıyla - 250 TL NetWork Axess İndirim Kodu

 • 100 TL NetWork İndirim Kodu

  500 TL ve üzeri alışverişte geçerli sepette 100 TL indirim sağlar (Sonbahar/Kış 2019-2020 sezon ürünleri) - 100 TL NetWork İndirim Kodu

 • 30 TL Koton Vodafone İndirimi

  100 TL ve üzeri online alışverişte geçerli 30 TL indirim şifresi - 30 TL Koton Vodafone İndirimi

 • 250 TL NetWork İndirim Kodu

  1000 TL ve üzeri alışverişte geçerli sepette 250 TL indirim sağlar (Sonbahar/Kış 2019-2020 sezon ürünleri) - 250 TL NetWork İndirim Kodu

 • 15 TL Perspective İndirim Kodu

  Tüm ürünlerde geçerli ilk alışverişe özel sepette 15 TL indirim sağlar - 15 TL Perspective İndirim Kodu

 • 10 TL Mavi İndirim Kodu

  100 TL ve üzeri ilk siparişe özel sepette ekstra 10 TL indirim sağlar - 10 TL Mavi İndirim Kodu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir