Süs Bitkisi Yetiştirerek Kazanç Elde Edebilirsiniz

Süs bitkileri sektörü son yıllarda çok hızlı bir gelişim göstermektedir. Peyzaj düzenlemelerine verilen önem de bu sektörü oldukça karlı bir sektör haline getirmektedir. Ülkemizde hızla büyüyen yapılaşmaya paralel olarak süs bitkisi yetiştiriciliği de büyümektedir. Peyzaj düzenletmesini artık herkes yapar oldu. Evinin bahçesini yaptıranlar, sitelerin bahçelerini, iş yerinin bahçesini yaptıranlar gibi birçok örnek verebiliriz.

Çeşit çeşit süs bitkilerini artık her yerde bulmak mümkün. Bu konuyu internet üzerinden araştırarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu işi profesyonel olarak yaparsanız çok iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Benim size sadece bir iş fikri olarak sunduğum bu sektörde amatör olarak da olsa yer aldığım için konu hakkında biraz bilgi sahibiyim. Siz eğer konuyu araştırırsanız bu işin getirisinin çok yüksek olduğunu göreceksiniz.

Süs Bitkisi Yetiştiriciliği Nasıl Yapılabilir?

Size çok basit bir şekilde bu sektörün içine nasıl girebileceğinizden kısaca bahsetmek istiyorum. Hiç para harcamadan bile bu işe başlayabilirsiniz. Mesela çoğu park ve bahçelerde bulunan süs ağaçlarının üzerinde tohumları bulunmaktadır. Belli bir mevsimde bu tohumlar kurumakta ve toprağa dökülmektedir. Genelde ekim kasım aylarına gelen bu zaman da bu tohumları toplayarak bu işe başlayabilirsiniz. Daha sonra bahçeniz varsa bahçenizde eğer yoksa evinizin balkonunda bile bu tohumları yeşertebilirsiniz.

Süs bitkilerini balkonda yetiştirmek için 20 litrelik bir sıvı yağ tenekesini ortadan bölerek içine kum doldurun. Sonra bu tohumları buraya ekerek tekrar üzerini kumla örtün. Tabi bu işi ilkbaharda yapmanız gerekiyor. Her gün sabah akşam onları sulayın. Bir süre sonra yeşerdiklerini göreceksiniz. 5-10 cm olduklarında bunları bir saksıya almak gerekiyor. Ama saksıda ayrı bir maliyet olduğundan siz piyasadan 100 tanesi 1 lira olan pet bardakları alarak saksı olarak kullanabilirsiniz. Pet bardaklara diktiniz diyelim. Sonra da 20 cm boya ulaştıklarında bunları pazarlayabilirsiniz.

Pet bardak pek hoş görünmeyeceği için bardakları ucuz renkli jelatinlerle kaplayabilirsiniz. Diyelim ki 500 adet bitki diktiniz bunun size maliyeti sadece 5-10 lira olacaktır. Tanesini 1 liraya satsanız bile 500 lira kazanmış olacaksınız. Tabi bir de bunları nerede nasıl satabiliriz sorusu var. Bunun içinde tanıdığınız bakkal, büfe, vs birçok esnaftan yardım isteyebilirsiniz. Bunları dükkanlarının önüne koyarak satabilirler. Fiyatı da çok düşük olduğundan ihtiyacı olan da olmayan da alabilir. Hediyelik olarak alanlar bile olabilir.

Şimdi size sorsam 1 lira vererek bahçenizin bir köşesine dikmek için bir süs ağacı alır mısınız? Bu soruya verdiğiniz cevap sizi bu işi yapıp yapmama konusunda yönlendirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.