Muhabbet Kuşu Üretimi ile Kazanç Elde Edebilirsiniz

Sevecenlikleri ve insan canlısı karakterleri ile tanınan “Muhabbet Kuşları”nın aynı zamanda bir kazanç kapısı olduğunu da biliyor muydunuz? Muhabbet kuşlarına oldukça yoğun talep olmasına rağmen üretim aşamasında bu sektörde yerli üretim sıkıntısı çekilmektedir…

Muhabbet Kuşu Üretimi Kazanç Getiren Bir Fırsattır!

Çoğu şeyin ithal olanı daha çok rağbet görürken muhabbet kuşunun yerli olanına talep daha fazladır. Çünkü ülkemizde yetiştirilen kuşlar; iklim şartlarına uyumlu olurlar ve bu nedenle de hastalıklara karşı daha iyi direnç gösterirler. Ömürleri daha uzun olur ki bu da tüketici için bir avantajdır.

Muhabbet Kuşu Nasıl Üretilir?

Muhabbet kuşunun üretimi çok eğlenceli, kazancı da yüksektir. Örneğin o küçük yavruları elinize aldığınızı düşünsenize. Muhabbet kuşu üretiminin nasıl gerçekleştirileceğine takım terimi açıklayarak başlayalım.

Takım: Erkek ve dişiden oluşan bir çift anlamını taşır. Muhabbet kuşları bir erkek bir dişi olarak ürerler. Yani bir erkek muhabbet kuşu birden fazla dişi kuşla eşleşmez. Bir takım muhabbet kuşu yaklaşık bir kuluçkada 7-8 yumurta yapabilir. Nadiren bu yavruların hepsini büyütür. Ama ortalama bir takım muhabbet kuşu 4 yavruya rahatlıkla bakabilir.

Muhabbet Kuşunun Bakımı Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşlarının bakımı pek zor değildir. Günlük olarak yem, su ihtiyaçlarını karşılamak ve yavrusu olan muhabbet kuşları için özel mama hazırlamak yeterlidir. Bir takım muhabbet kuşunun temizlik dahil günlük bakım süresi bir kaç dakikayı geçmez.

Muhabbet Kuşundan Kazanç Nasıl Elde Edilir?

Muhabbet kuşundan elde edilecek kazancı basit bir istatistikle anlatmak gerekirse; örneğin 10 takım muhabbet kuşunuz var. Her bir takım 2 ayda bir kuluçkaya yatar. Yavrular, yumurtlamayı takip eden 20. günden sonra yumurtadan çıkar. Yavru muhabbet kuşlarının gelişip kendi kendilerine yem yiyebilmeleri ise bir ay zaman alır. Yani bir takım sizi yaklaşık 2 ayda 4 yavru sahibi yapabilir. Bugün yavru muhabbet kuşunun piyasadaki toptan fiyatı 15 ile 20 lira arasındadır. 10 takım muhabbet kuşu da 2 ayda yaklaşık 40 adet yavru büyütebilir ve bu da size ortalama 700 ile 800 lira arasında kazanç getirir.

Bu üretimi ek gelir olarak da düşünebilirsiniz. Ya da kendinizi biraz geliştirdikten sonra profesyonel olarak üreticilik yapabilirsiniz. 100 takım muhabbet kuşunuz olsa 2 ayda 400 yavru alabilirsiniz ve bu da 8000 lira ciro yapar. Masrafına gelince masrafı yaklaşık 8000 liralık cironun en fazla 2000 lirasıdır. Yani size 2 ayda 6000 lira kazandırır ve bu da aylık tam 3000 lira demektir.

Muhabbet Kuşu Üretimi Ne Kadar Sermaye Gerektirir?

Bir çift muhabbet kuşunun şu anki piyasa satış fiyatı 60 TL. ile 100 TL. arasında değişmektedir. Bir kafesin fiyatı da yaklaşık 25 TL’dir. Her kuşun ayrı kafesi ve bir yuvalığı olacağını düşünürsek ortalama bir çift kuşun maliyeti 100 TL ile 120 TL arasındadır. 10 çift yani 10 takım kuş aldığınızı düşünürsek bu size 1200 TL’ye mal olur.

Ben bu yazımda sizi genel olarak bir fikir sahibi yapmak için kısaca anlatmaya çalıştım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.