İş Aramaya Başlarken

İktisadi tanımla para, mal ve hizmetlerin değiş tokuşu için kullanılan araçtır. Buna bağlı olarak Para hayatı idame etme kaynağıdır. Hepimizin iş hayatında bulunma sebebi hayatımızı idame etmektir bu çıkışla da hepimiz para kazanmak için çalışmaktayız. İlkel yaşamdan modern yaşama geçiş sürecinde sanayileşmenin hız kazanması, bilgi toplumu olma gayreti iş gücünü önemli ölçüde ikinci plana atmıştır. İş gücünün ikinci plana düşmesi ise nitelikli iş gücü kavramını doğurmuştur. Artık iş hayatı serbest piyasa koşulları gibi rekabete açık bir hal almıştır…

İktisadi tanımla para, mal ve hizmetlerin değiş tokuşu için kullanılan araçtır. Buna bağlı olarak Para hayatı idame etme kaynağıdır. Hepimizin iş hayatında bulunma sebebi hayatımızı idame etmektir bu çıkışla da hepimiz para kazanmak için çalışmaktayız. İlkel yaşamdan modern yaşama geçiş sürecinde sanayileşmenin hız kazanması, bilgi toplumu olma gayreti iş gücünü önemli ölçüde ikinci plana atmıştır. İş gücünün ikinci plana düşmesi ise nitelikli iş gücü kavramını doğurmuştur. Artık iş hayatı serbest piyasa koşulları gibi rekabete açık bir hal almıştır.

 

İş Hayatına Entegre Edilmiş Bir Hayat

İş hayatı bilinenin aksine insanın çocukluk evresinde başlar. Daha çocukken oynadığımız oyunlar, konuşma ve hareket tarzlarımız, ilgi alanlarımız aslında ilerisi için keşfedilmeyi ve yönlendirmeyi bekleyen ne tür eğitimleri almamızı, ne tür işlere yatkın olduğumuzu gösteren karakteristik özelliklerimizdir.


Bu özellikleri keşfedip inkişaf ettirecek olanlar ise başta ailemiz olmak üzere, öğretmenlerimiz, çocuk psikologlarıdır. Şu bir gerçek ki bu keşif hayatımızın dönüm noktasıdır.

 

Eğitim hayatına başlayan insan gelecekteki iş hayatının temellerini bu zamanda atmalıdır. Örneğin yabancı dili orta okul, lise yıllarında sağlam zemine oturtmalıdır. Bunun başlangıcı ise günümüzde okul öncesi eğitime dayanmaktadır. Bunun yanında lise çağına gelen bir insan ileride seçebileceği meslekler hakkında bilgi sahibi olmak amacı ile bir araştırma içerisine girmelidir. Edineceği bu bilgilerle seçeceği mesleğe göre uygun bir lise seçilmelidir.

 

Üniversite sıraları ise hayatın tam anlamı ile başlangıç noktasıdır. Üniversite sırasına oturan bir kişinin mesleki dernek ve kulüplere üye olması, mesleki yayınları takip etmesi, bulunduğu sektörden profesyoneller ile tanışıp fikir alış verişinde bulunması, eğitimler, seminerler alması ufkunun açılmasına katkı sağlayacaktır. Yaz dönemlerinde görülecek stajlar ise kişinin mesleki alanında pratiklik kazanmasına olanak sağlayacaktır.

 

Mesleki eğitimini tamamlamış, teorik donanımlara sahip bu insan kendinden emin bir şekilde rahatça iş arayabilir.

 

Unutulmamalıdır ki günümüzde iş hayatının kalifiye çalışanlara ihtiyacı vardır. Nitelikli insan ise ancak nitelikli eğitimin sonucunda ortaya çıkar.

 

CV hazırlama teknikleri konulu bir sonraki yazımızda görüşmek dileği ile….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir