İpad Nereden Alınır? En Ucuz İpad Nerede Bulunur?

İpad’ler diğer bir adı ile tablet PC’ler modern çağımızın en teknolojik gelişmelerinden biri. Masa üstü bilgisayarı tahtından eden laptopların zaman içindeki gelişiminin en son halkası da diyebiliriz İpad’lere… Peki, İpad nereden alınır, ipad alırken nelere dikkat edilmelidir?

Teknolojinin bu başkalaşım serüveni sadece tasarımlarda değil, o tasarımları fonksiyonel kılan işletim sistemlerinde de yenilenmeyi gerektiriyordu. Sonuçta zamanla dokunmatik ekran seçeneğinin hayatımıza girişi ile Windows işletim sistemi mobil olan bu tasarımları destekleyemeyişi Google’ın Android işletim sistemini Apple’ın ise İOS işletim sistemini geliştirmesini sağladı. Kısaca tablet PC alacak kişilerin bu iki işletim sistemi tarafından desteklenen ürünler arasından seçim yapması gerekiyor.

Bu kısa bilginin ardından gelelim konumuzun başlığına… Ben her ne kadar kişisel olarak Android işletim sisteminin desteklediği modelleri tercih etsem de Apple’ın haklı olarak açtığı ve neticesinde de kazandığı dava sonucunda tablet PC sektörü tamamen İpad’lere emanet. Bu da demek oluyor ki bir tablete sahip olmak istiyorsanız tercihiniz her koşulda İpad olmalı…

İpad’ler Apple markasının bir ürünü olduğu için doğal olarak işletim sistemi de İOS. İpad’lerin halihazırda; İpad ve İpad 2 adı altında satışa sunulan iki tableti bulunuyor. Peki, İpad alırken nelere dikkat etmeli ve nereden satın almalısınız?

Öncelikle, İpad satın alırken neden bir tablet almak istediğinizi iyice etüt etmenizde yarar var. Sonrasında ise denemeden almayın demek istiyorum. Genellikle uygun ödeme koşulları ve fiyat alternatifleri nedeni ile pek çok kişi İpad siparişlerini internetten üzerinden vermekte ve dolayısıyla da ürünü ancak kargodan geldikten sonra görmekteler. Bu bir tehlike. Çünkü piyasada çok sayıda hatalı ve güvensiz İpad var. Çoğu yurt dışından getirilmiş olan bu ürünlerin Türkiye’de düzgün çalışmama riski, ucuz etin yahnisi deyiminin bir kanıtı adeta…

Peki, İpad Nereden Alınır?

İpad satın alacağınız zaman internet yerine Apple Store’ları tercih etmek önemlidir. Böylece hem ürününüzü garanti kapsamında kullanabilir hem de kullanacağınız eklentilerinizi güvenle ve lisanslı şekilde alabilirsiniz. Aksi satın almalarda yine eklenti ve programların kırık olanlarını tercih etmeniz gerekecektir ki bu da cihazın sizin için çok ama çok kısa ömürlü olmasına neden olacaktır.

En uygun fiyatlı ve en ucuz ipadler özellikle Amerika’da bulunabiliyor. Elbette İpad 2 satın alacaksanız, satış rakamları ipadlere oranla biraz daha yüksek. Ancak, İpad satın alırken yurt dışını tercih edecekseniz yine burada da dikkatli olmakta yarar var. Çünkü İpad 2 3G’ler Türkiye ile uyumlu değil. Bu sebepten ötürü eğer siparişinizi yurtdışına verecek ya da oradan alıp Türkiye’ye gelecekseniz, ürünün mutlaka AT&T için üretilmiş olmasına dikkat edin. Bir diğer önemli konu da yurtdışından satın alınan ürünlerin ülkeye girişinde pasaporta işlenme zorunluluğu. Pasaporta işlenmeyen cihazların 3 G özelliği sim kartın takılması ile birlikte kullanılamaz moda geçiyor. Sonrası? Sonrası daha acı, elinizde internet bağlantısı kuramadığınız bir Ipad oluyor. Eğer İpad 2 3G almayı düşünüyorsanız 3G yerine Wi-Fi olanları tercih etmenizi öneririm. Böylelikle hem pasaport kaydı yaptırmaya gerek kalmaz hem de İpad’inizi sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.

Ipad’i internet üzerinden satın almayı planlıyorsanız güvenilir adresleri tercih etmeniz önemli. “İkinci el”, “yurt dışından ithal”, “sahibinden az kullanılmış”, “sahibinden orijinal kutusunda” gibi söylemlerle satışa sunulan pek çok ürün yukarıda sıraladığım sorunlarla mücadele etmekten yorulmuş kişilerce satışa sunulabiliyor. Ayrıca ipad satışlarında pek çok dolandırıcılık hikayesi de internette dolaşmakta. Peşin talep edilen ödemeler, aracı web sitesini devreden çıkartarak hesaba doğrudan istenilen ödemeler gibi pek çok talep ve bu taleplere bağlı yolsuzluklar yaşanmakta. İyisi mi siz tam güven kurulmadan İpad’inizi satın almaya kalkmayın…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları – Eylül, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.