İnternetten Otel Rezervasyonu Öncesi Bilinmesi Gerekenler

internetten-otel-rezervasyonu

İnternetten Otel Rezervasyonu

Günlük yaşam içerisinde zamanımızın çoğunu internette geçiriyoruz. Bazen bir yemek tarifi arıyor, bazen de maillerimize bakıyoruz. Peki internetten otel rezervasyonu yapmak güvenli mi? Nasıl anlarız, nelere dikkat etmeliyiz? Alışveriş yaparken, sipariş verirken, tatil için otel rezervasyonu yaparken bilinmesi gereken neler? Bu makalede bunları inceleyelim…

İnternetten Otel Rezervasyonu Yapmak Güvenli Mi?

İşte internetten rezervasyon öncesi dikkat edilecek konular;

Rezervasyon Öncesi Dikkat Edilecek Konular

1- Alışveriş sitelerinin ve rezervasyon sitelerinin mutlaka SSL GÜVENLİ SERTİFİKALARI olmalıdır. 256 bit SSL secure sistem olarak da tanımlanan bu sertifika sayesinde kişisel bilgileriniz ve kredi kartı gibi ödeme bilgileriniz özel bir şifre ile gizlenir ve hiç kimsenin bu bilgilere ulaşmasına imkan tanınmaz. Site sahipleri ve çalışanları dahil.

2- Otelinizi (veya ürünü) seçip ödeme sayfasına geldiğinizde EKRANIN ÜSTÜNDEKİ ADRES ÇUBUĞUNA BAKIN! http:// ile başlayan adres, https:// ‘e dönüşmeli ve güvenlik kilidi işareti belirmeli. Bu aradaki “s” secure (güvenlik) anlamını taşır.

3- Kredi kartı ile ödeme yapacaksanız 3D Secure sistemini tercih edebilirsiniz. 3D secure sistemi sayesinde yeni bir sayfaya yönlendirilir ve bankanız tarafından gönderilen süre limitli kodu girmeniz istenir. Bu, kartın doğru kişinin elinde olup olmadığının bir kontrolüdür. Bazı siteler bu yöntemi alternatif olarak koyarlar. İlk kez alışveriş yapacaksanız mutlaka uygulamanız önerilir.

4- Rezervasyon yapılacak sitenin (veya alışveriş sitesinin) ana sayfasında “gizlilik politikası” olmalı. Bu genellikle link olarak konulur ve üzerine tıkladığınızda “gizlilik politikası”nı içeren anlaşılır bir yazıyla karşılaşmalısınız.

5- Site kullanım kuralları ve/veya iptal-iade koşulları belirtilmiş olmalı. Bu da yine sitenin ana sayfasında genellikle sayfanın altında yer alır.

Temelde bu 5 kuralı yerine getiren otel rezervasyon sitelerinden güvenle rezervasyon yapabilirsiniz. Ancak internette ufak bir araştırmayla, yorumlara da bakarak ilgilendiğiniz siteyi siz yine de sınayın. Olumlu olumsuz yorumları okuyup bilgi sahibi olun!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları – Mayıs, 2022

Bir Yorum

  1. 2 yıl önce bayram tatili için Marmaris deonline otel rezervasyonu yaptırdık. Bayramın 2. günü otelimize gittik ancak otelde yer yok. Bizim rezervasyonumuz otele iletildiğinde otel firmaya boş oda olmadığını belirterek geri çevirmiş. Tabii bizim bundan haberimiz yok. Biz 2 çocukla bütün gün otel lobisinde rezervasyonu yaptığım firma ile sorunu çözmek ve otel bulmak için uğraşıp durduk. Sonuç mu? Tabii ki hüsran. yer bulamadığımız için gece yarısı İzmire geri dönüş yaptık.
    Bu arada mahvolan bayram tatilimiz nedeni ile rezervasyon yaptığımız firmadan otel ücretini, o günkü masraflarımızı ve zorda olsa bir miktar da tazminat aldım.

    Gittiğimiz otelin Ön buro müdürü, Online otel rezervasyonu yaptırdığımız zaman mutlaka otel ile görüşüp teyit almamızı tavsiye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.