Home > Konular > Alışveriş > Ürün ve Hizmet Yorumları > İnternetten Kitap Almak Cazip mi, Felaket mi?

İnternetten Kitap Almak Cazip mi, Felaket mi?

İnternetten kitap almanın dayanılmaz sıkıntısı üzerinde durdum bu yazıda…

Çoğu zaman kitabevlerinden kitaplarımı alsam da bazen internetteki indirimlere kapılıp internet üzerinden sipariş veriyorum. Çünkü bazı kitapları gerçekten çok uygun fiyata satıyorlar. Kitabevlerinin yaptığı indirimlerin çok üstünde bir indirimle sunuyorlar kitapları. Böyle olunca da cazip geliyor okura. Gerçi, internet siteleri yerine esnafın kazanmasından yanayım, ancak bazı indirimleri gördükten sonra internetten almamak gerçekten mümkün değil. Ayrıca, kelepir kitapları da gayet ucuza satıyorlar. Bu doğrultuda şu âna kadar şu internet sitelerinden alışveriş ettim: idefix.com, dr.com ve ilknokta.com.

 

Bu yazıyı bu kadar bekletmemin sebebi İdefix’in düzeleceğine dair içimde taşıdığım umuttur. Ancak gel gör ki şu son siparişim bardağı taşıran son damla oldu. Bu ağır yazıyı kaleme almamak için çok sabrettim, bekledim, düzelir diye umdum, iyi niyetli davrandım. Ama heyhat! Umut boşa! Aynı tas aynı hamam! Bu arada D&R’a göz yumduğum sanılmasın. O da kardeşi İdefix (Doğan Holding İdefix’i satın alınca D&R’a kardeş geldi. Hayırlı uğurlu olsun!) gibi geç gönderiyor siparişleri.

 

İdefix.com’dan geçen sene yüklüce bir kitap siparişi verdim, ancak çok pişman oldum sonradan. Çünkü siparişim yaklaşık bir ay sonra elime ulaştı. Ekim ayının son haftasıydı. Turizm sezonu bitmek üzereydi. Çalıştığım otelin kapanmasından ancak birkaç gün önce ulaştı sipariş elime. Meğer o sıralar Doğan Holding İdefix’i satın almış ve İdefix’in altyapısını değiştirmeye çalışıyormuş. Ne olursa olsun beni fıtık etmelerine az kalmıştı. Bir daha İdefix’ten kitap almaya tövbe etmiştim.

 

D&R’ın internet sitesinden yaklaşık üç yıl önce kitap aldım. Yaklaşık iki hafta sonra gönderdiler. İlknokta.com’dan verdiğim sipariş ise biraz daha erken gelmişti. Bunların içinden en iyisinin ilknokta.com olduğunu söyleyebilirim. Ona “ehven-i şer” tanımlamasını uygun görüyorum.

 

Tövbemi bozdum, geçen hafta yine İdefix’ten kitap sipariş ettim. Bordo Siyah Yayınları’nın yeni, albenili kapaklarla bastığı uygun fiyatlı kitapları görünce dayanamadım. Geçen hafta verdiğim sipariş -tahmin ettiğim gibi- henüz elime ulaşmadı. İdefix beni yine yanıltmadı! Havale ile yolladığım paranın dekontunu da göndermeme rağmen hâlâ “tık” yok. Aynı tas aynı hamam! Bakalım kaç hafta daha geçecek üzerinden.

 

Sikayetvar.com’da İdefix ile ilgili onlarca şikâyet bulabilirsiniz. Ben de yazdım. Ama baştakilerin umurlarında mı bu şikâyetler, onu bilmiyorum. Pek umursadıklarını düşünmüyorum açıkçası.

 

Sikayetvar.com’da yalnızca İdefix ile ilgili değil, D&R ve İlknokta ile ilgili de şikâyetler var. Bunları en fazla olandan en az olana doğru sıralayalım: D&R, İdefix, İlknokta. Zaten bu şikâyetleri okuyup da özellikle D&R ve İdefix’ten kitap almak aptallıktan başka bir şey değildir. (Ben de bu aptalların içine giriyorum elbette.)

 

Bence en iyisi, bilinen kitabevlerinden alışveriş etmek. İnternet sitelerinden sipariş verip moralinizi bozacağınıza üç beş lira indirim yapabilecek kitabevlerini tercih edip moralinizi sağlam tutun. Hem de kitabı görerek almak bambaşka bir duygudur. Varsın alışveriş mağazaları daha çok indirsin, siz kendi kitapçınızdan vazgeçmeyin.

 

Müşterilere değer vermeyen internet siteleri yerine sizinle ilgilenen, indirimde size yardımcı olan esnafınızı ayakta tutun. (Hiç indirim uygulamayanları ben hiçbir şekilde tercih etmiyorum. [Örneğin, Marmaris’teki birkaç kitabevi… Adamlar bir kuruş bile indirmedi. Ben de doğal olarak internete yöneldim. İdefix belasını başıma saran bu kitabevleridir.] En az %10 indirim yapmalarını bekliyorum. Benimki %20 yapıyor, o ayrı! Ben “özel”im herhalde!)

 

Ben bu internet sitelerini gördükten sonra kitapçıların değerini iyice anladım. Onları yaşatmak için elimizden geleni yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Değerlerini onlar yok olduktan sonra anlamadan önce şaşalı indirimlerle bizi kendi tarafına çekmeye çalışan, müşterisine bir gram bile değer vermeyen, e-posta yoluyla defalarca aynı soruları sorarak müşterileriyle sanki dalga geçen sitelere para yedirmek yerine gözle görülen, elle dokunulan kitapçılardan vazgeçmemeliyiz kitapseverler olarak. Benim kanaatim budur. Pekâlâ, siz ne dersiniz?

TAVSİYELER

Satın almak istediklerinizi bu linke tıklayıp ONLINE ALIŞVERİŞ SİTESİ üzerinde görebilirsiniz. Tıkladığınızda açılan sayfaya istediğiniz ürünün adını girip inceleyin, fiyatına ve kullanıcı yorumlarına bakıp değerlendirin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir