İnternete Ucuz Bağlanmak, Ucuz İnternet Bağlantısı Bulmak

Türkiye’de bilişim teknolojilerinin gelişimi ile birlikte evlerde internet kullanım oranları da hızlı bir şekilde arttı. Bu hızlı yaygınlaşma ve artan internet talebi, rekabeti arttırıp, fiyatları aşağıya doğru çekmeye, piyasadaki oyuncuların kampanyalarını çeşitlendirmesine yol açtı. Gün geçtikçe daha hızlı internet evimize daha ucuz fiyatlara girmeye başlayacak. Peki, hangi internet paketini seçmeli, kendiniz için uygun olan internet sağlayıcının hangisi olduğunu nasıl belirlemelisiniz?..

İnternete Daha Ucuz Bağlanın

Türkiye’de bilişim teknolojilerinin gelişimi ile birlikte evlerde internet kullanım oranları da hızlı bir şekilde arttı. 2008 yılında Türkiye hane halkının %25,4’ü internet kullanırken, 2009 yılında bu oran %30’a ulaştı. Bu hızlı yaygınlaşma ve artan internet talebi, rekabeti arttırıp, fiyatları aşağıya doğru çekmeye, piyasadaki oyuncuların kampanyalarını çeşitlendirmesine yol açtı. Gün geçtikçe daha hızlı internet evimize daha ucuz fiyatlara girmeye başlayacak. Yeter ki tüketiciler hangi paketin kendileri için daha iyi olduğunu belirleyip, ihtiyaçları olan internet paketini makul fiyatlara almayı başarabilsinler. Eğer bu tüketim davranışı benimsenirse rekabet ortamı daha sağlıklı işleyecek, fiyatlar normal seyrini koruyacaktır.


İnternet Bağlantısı Satın Alırken Hangi Kriterlere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle tercih edeceğiniz bağlantı türünü belirlememiz gerekir. Eğer evinizde “Kablolu TV” varsa, “Uydunet”in kampanyaları sizin için avantajlı olabilir. Ayrıca telefon hizmeti için de ayrı bir bedel ödemeniz de gerekmeyecektir. Sabit bir yerde oturmuyor veya her zaman yanınızda internet bağlantısı bulunsun istiyorsanız, “3G” mobil modemler sizin için daha uygun olacaktır. Yüksek hızlarda bağlantı için “Fiber” bağlantı kullanabilirsiniz. Fiber bağlantılar yüksek hızlarda ve uygun fiyatlarda hızla yayılıyor. Ancak Fiber bağlantı almadan önce alt yapısının var olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Normal hızlarda ve fiyatlarda sabit bir internet bağlantısı içinse ADSL tercih etmenizi önerebiliriz. ADSL bağlantı, şu an Türkiye’deki internet kullanıcılarının %85,6’ı tarafından kullanılıyor.

Bağlantı türü belirlendikten sonra, ihtiyacınız olan hız ve kotayı belirlemeniz gerekir. Bu arada kotasız internet kullanımında “Adil Kullanım Hakkı” çerçevesinde 15 GB’lık bir sınırlamanız olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu bilgi doğrultusunda yapacağınız tercih size, yüzlerce kampanya arasından filtreleme yapmanızı ve uygun olan paketi daha rahat bulmanızı sağlayacaktır.

Kampanyalarda ise; modem promosyonuna, sözleşme süresine, kaç ay kampanyalı ödeme yapacağınıza, indirimli telefon hizmeti sunup sunmamasına, ödeme şekline göre yapılan indirimlere ve alınan sabit vergilere çok dikkat etmek gerekir. Altını çizerek söylemeliyiz ki, internet sağlayıcılarının kampanya fiyatları birbirine çok yakın görünse de kampanyalı ödeme süresi bittikten sonra aradaki fiyat farkı belirgin şekilde artabilir. Modem fiyatları genelde 6 Ay ve 12 Ay arasında faturalara yansıtılır. Modemin kurulumu için ayrıca ücret alınıp alınmadığını da mutlaka sormanızı tavsiye ederiz. İnternet bağlantınızı ve telefon hizmetini aynı internet sağlayıcısından almanız faydalı olabilir. Yurt içi, yurt dışı görüşmelerde ucuz hatta belirli zaman aralıkları için ücretsiz konuşma olanakları gerçekten ilgi çekici. Bunun yanında internet sağlayıcılarının internet bağlantısı yanında çeşitli teknolojik ürünler hediye etmesi ise kullanıcılar için güzel bir avantaj yaratıyor.

 

Diğer Masrafları Hesaba Katın

İnternet bağlantısı satın aldığımızda bir takım masraflar da faturaya yansıtılacaktır, Aktivasyon ücreti ortalama 26,91 TL, Statik İp ücreti (tercihe göre) ortalama 2,78 TL ve ödeyeceğiniz sabit telefon faturasını hesaba katmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca kotalı internet kullanıyorsanız sık sık kotanızı kontrol etmeniz sizin için yararlı olabilir.

Bu bilgileri hesaba katıp, kampanya detaylarını dikkatlice inceleyerek, en ucuz internet bağlantısını bulacağınızı umuyoruz. Sizin için hazırlamış olduğumuz İnternet bölümümüzden yararlanıp, daha kolay karar verebilir ve anında başvuru yapabilirsiniz.

Cem Tutkun

Kaynak: TÜİK İnternet Sitesi

www.hurriyetkiyasla.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hosting, Yazılım ve İnternet Firmaları İndirim Kuponları – Aralık, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir