İnternet Pazarlama Teknikleri SEO ve SEM Nedir?

İnternet pazarlama teknikleri içerisinde SEO ve SEM metotları neden önemlidir? İnternet dünyası pazarlama açısından nasıl bir potansiyel ve bu potansiyeli nasıl değerlendirebiliriz? İnternet pazarlama stratejilerini uygulayabilmek için ve bu pazardan pay alabilmek için gerekli araçlar nelerdir ve bu araçları etkin bir biçimde nasıl kullanabiliriz? İşte bu yazımızda bu araçlardan en önemli ikisi olan SEO ve SEM hakkında bilgiler vermeye çalışacağız…

 

İnternet pazarlama teknikleri içerisinde SEO ve SEM metotları neden önemlidir? İnternet dünyası pazarlama açısından nasıl bir potansiyel ve bu potansiyeli nasıl değerlendirebiliriz? İnternet pazarlama stratejilerini uygulayabilmek için ve bu pazardan pay alabilmek için gerekli araçlar nelerdir ve bu araçları etkin bir biçimde nasıl kullanabiliriz?

 

İşte bu yazımızda bu araçlardan en önemli ikisi olan SEO ve SEM hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

 

İnternet pazarlama stratejileri içerisinde çok önemli olan ve dikkate alınması gereken iki kavramdan (SEO ve SEM) kavramlarından bahsedeceğiz.

 

Özellikle internettin oldukça yaygınlaşmasından sonra ve hatta sunulan imkanlar dahilinde evlerde bulunan internetin, insanların ceplerine dahi girmeye başlamasıyla, internet vasıtasıyla ulaşılabilecek potansiyel inanılmaz boyutlara ulaştı diyebiliriz.

 

Peki, SEO ve SEM kavramları nedir? İnternet pazarlamacılığının en önemli unsurlarıdır aslında…

 

SEO (Search Engine Optimization) nedir?

Arama motorları optimizasyonu anlamına gelen bu ifade, hedeflediğiniz bir kitleye ulaşabilmek için kullanmak istediğiniz ve arama hacmi yüksek olan anahtar kelime ve kelime dizinlerinde, arama motorları organik arama sonuçları içerisinde üst sıralarda yer almanızı sağlayacak çalışmalar bütünüdür diyebiliriz.

 

İnternet üzerinde hedeflenen kitleye en az maliyetle ulaşmak isteyenler için olmazsa olmaz bir ifadedir bu.

 

Site içi (on page) ve site dışı (off page) çalışmalar gerektiren bu metot, beklediğiniz sonucu alabilmeniz için de rekabetin durumuna göre bir süre beklemenizi gerektirecektir.

 

SEM (Search Engine Marketing)

Arama motorları pazarlama ise arama motorları ücretli reklam ağlarını kullanıp, arama motorları reklam sonuçları içerisinde yer alarak, hedef kitlenize ulaşmanızı sağlaya ücretli yöntemlere denilmektedir. Genelde tıklama ve gösterimler üzerine maliyetlendirilen bu metotlar, hedef kitlenize ulaşabilmeniz için en kestirme yoldur.

SEM uygulamaları bakımından dikkate alınması gereken en önemli noktalar ise, kullanmak istediğiniz anahtar kelimelerin, odaklı ziyaretçiler açısından ve anahtar kelime maliyetleri açısından dikkate alınması gereken en ince ayrıntıların ve ayarlamaların olduğu noktalardır.

 

Tam, geniş ve öbekli anahtar kelime varyasyonlarını tam olarak hedeflediğiniz müşteri kitlesine göre ayarlayabilmeniz  bu piyasadaki kar ve zarar durumları ile doğrudan bağlantılıdır.

 

Ve arama motoru pazarlama yöntemlerini kullanarak etkili kampanyalar oluşturabilmeniz ve kampanyalarınızdan verimli bir sonuç alabilmeniz aslında çok basit olduğu kadar, kesinlikle profesyonel anlamda tecrübeler gerektirir.

 

SEM uygulamaları sadece arama sonuçları ile sınırlı olmamakla birlikte, seçimlerinize göre kendi piyasanızla ilgili olan siteler içerisinde de kendi reklam varyasyonlarınızın göstermesine olanak sağlar.

 

Eğer arama motoru pazarlama ile reklam faaliyetlerinde bulunmak istiyorsanız, oluşturacağınız kampanyalarda, arama motorlarının  yaptığı güncellemeleri ve getirdiği yeni politikaları her zaman için takip etmeli ve reklam ayarlarınızı ona göre optimize etmelisiniz.

 

Online satış ortaklığı başta olmak üzere alternatif kazanç yolları hakkında yazılar yazıp tavsiyeler veriyorum. Yazdığım yazılar hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Alternatif Kazançlar isimli sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hosting, Yazılım ve İnternet Firmaları İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir