İnsanların Görmek İstediği Turizm Cenneti

Turizm nedir? Turist kime denir? Turizmin faydası nelerdir? Dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla yapılan gezilere turizm, bu gezilere katılan insanlara da turist diyoruz. 15-22 Nisan tarihleri arasını Turizm Haftası olarak kutluyoruz. Ülke içinde yapılan gezilere iç turizm, ülke dışına yapılan gezilere ise dış turizm denir…

Üç tarafı da çevrili deniz,

Çok sayıda turist isteriz.

Biz yabancıları çok severiz.

Turizm cennetidir ülkemiz…

 

Çok konukseverdir insanları.

Bu yüzden sıcaktır kanları.

Unutamazsın gezdiğin yanları,

İnsan cennetidir Türkiye’miz.

 

Doğu bölgesinde kar var,

Güneyde sahilde insanlar.

Bir günde kışı ve yazı yaşar.

İklim cennetidir Türkiye’miz.

 

Neresini deşseniz tarih kokar,

Tarihe insanlar ibretle bakar.

Anadolu medeniyetleri saklar,

Medeniyet cennetidir Türkiye’miz.

 

Her türlü meyve yenmeyi bekler.

Çok lezzetlidir yapılan yemekler.

Mis gibi kokar tatlılar ve kekler.

Lezzet cennetidir Türkiye’miz…

 

Turizm nedir? Turist kime denir? Turizmin faydası nelerdir? Dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla yapılan gezilere turizm, bu gezilere katılan insanlara da turist diyoruz. 15-22 Nisan tarihleri arasını Turizm Haftası olarak kutluyoruz. Ülke içinde yapılan gezilere iç turizm, ülke dışına yapılan gezilere ise dış turizm denir.

 

Yurt dışı gezilere daha çok, zenginleşen ülkelerin insanları çıkar. Yabancı turistler ülkemize hangi amaçla gelirse gelsinler, para harcarlar. Turistlerin harcadığı yabancı paralara döviz diyoruz. Üretemediğimiz ürünleri yabancı ülkelerden döviz ile satın alırız. Döviz elde etmenin en kolay yollarından biri ise turizmdir. Ülkemize ne kadar çok turist gelirse, o kadar çok döviz elde ederiz.

 

Asya ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü olan yurdumuz, turistlerin ilgi duyduğu bir ülkedir. Ilıman iklimi, zengin bitki örtüsü, eski medeniyetlerin bıraktığı tarihi eser ve anıtlarla yurdumuz, turistler için adeta bir cennet gibidir.Ülkemizin bir ucunda denize girilirken diğer ucunda kayak yapılmaktadır. Bütün bunlara rağmen ülkemiz, hak ettiği turist sayısına bir türlü ulaşamamıştır. Ülkemize daha çok turist gelebilmesi için, yollarımızın daha güzel, insanlarımızın daha centilmen, ulaşım araçlarının daha gelişmiş, konaklama yerlerinin bol, rahat ve temiz olması gerektiğini biliyoruz.

 

Turistlere karşı güler yüzlü olmak, onları rahatsız etmemek, değerinden yüksek ve zorla satış yapmamak gerekir. Onların memnun ayrılması, ülkemize daha çok turistin gelmesini sağlar. Daha çok turist ise, daha çok döviz demektir. 15-22 Nisan Tarihleri arası Turizm Haftası olması dolayısı ile Turizm ve turistlerin önemini bilmeli, anlatmalıyız.Ülkemize daha çok turist gelmesi ve daha çok döviz bırakması dileğiyle,bu haftayı tebrik eder, mutluluk ve hoşgörülü olmayı temenni ederim…

 

Hasan Kaya

Eğitimci-Şair-yazar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir