obilir > Konular > İş Dünyası > İnsan Kaynakları > İnsan Kaynağı Kapasite Kullanım Oranınızı Biliyor Musunuz?

İnsan Kaynağı Kapasite Kullanım Oranınızı Biliyor Musunuz?

Çalışanların potansiyelinden maksimum seviyede yararlanmak için yöneticiler ve İnsan Kaynakları birimleri işbirliği yapmalıdır. Böylece şirketler hedeflerine daha kolay ulaşır ve rekabet güçlerini artırırlar…

 

Kapasite ve kapasite kullanım oranı ifadeleri bir üretim tesisinin üretim kabiliyeti ve potansiyeli ile bunları ne kadar kullanabildiğini belirtmek için kullanılır. TÜİK ülkemizde her ay imalat kapasite kullanım oranını açıklar. Bu parametreler işletmeler, sektörler ve ülkeler için çok önemlidir.

 

Bir şirketin hedeflerine ulaşmasında en önemli yardımcılarından birisi çalışanlarıdır. Peki, insanların potansiyelinden ne kadar yararlanılmaktadır. Bu konuda bir ölçüm olmamakla birlikte, şirket sahipleri ve yöneticileri sübjektif olarak değerlendirme yapabilirler ve bu konuda başarılı olup olmadıklarını anlayabilirler.

 

Çalışanların potansiyelinden maksimum seviyede yararlanmak, yöneticiler ve insan kaynakları birimlerinin işbirliği ile mümkün olabilir. İşe doğru kişilerin alınması, oryantasyon süreci, çalışanların eğitimi ve gelişimi, kariyer planlama, çalışan memnuniyeti, iş ortamı, ücret politikası, ödüllendirme, performans yönetimi gibi süreçlerdeki başarı direkt olarak insan kaynağı potansiyelinden yararlanma derecesini etkiler. Bir şirket bu süreçlerde ne kadar başarılı ise, hedeflerine ulaşması, karlılığını artırması ve dolayısıyla rekabet gücünü artırması o nispette kolay olacaktır.

 

İnsan kaynağı potansiyelinde, tamamen kişilere özel ve inovasyonla sonuçlanabilecek yenilikçi fikirlerin, şirketlerin rekabet güçlerine yapacağı katkı ise tartışılmaz.

 

Konuya tersinden baktığımızda, belli bir bedel karşılığında şirketlere hizmet sağlayan çalışan ve yöneticilerin potansiyelinden yararlanmamak, önemli bir kayıp olmanın yanında, bu durumun devam etmesi halinde sirkülasyonun artmasıyla daha büyük kayıplara neden olacaktır. Bütün bu sebeplerden dolayı, insan kaynağı potansiyelini layıkıyla ortaya çıkarmak ve kullanmak, işletmelerde en üst seviyede ve stratejik sorumluluklar arasında olmalıdır.

 

İnsan kaynağı kapasite kullanım oranınızı bilmiyor olabilirsiniz, ancak mevcut durumunuzu iyileştirmeniz mümkün. Ne dersiniz yatırım yapmaya değer mi?

 

Yazar Hakkında:

Muhammed Satılmış, Yıldız Holding’de İş Geliştirme Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

ONLINE ALIŞVERİŞ İPUCU

İnternetten alışveriş yaparken tikokupon kullanarak ek indirim almak mümkün. Ücretsiz bir servis olan tikokupon.com’a girip bir kupon kategorisi veya alışveriş yapacağınız mağazayı (alışveriş sitesi) seçin. Ardından o mağazada geçerli indirim kuponlarını göreceksiniz. Süresi dolmamış bir kupon bulursanız alışverişi tamamlamadan önce kullanıp ekstra indirim kazanabilirsiniz. Deneyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir