İnovasyon ve İnovatif Olmak İçin Gereken Kişisel Özellikler

Olasılık ve yeni fikirlerin farklı bir bakış açısı ile tanınması ve üretilmesine İnovasyon denir. İnovasyon, yeni veya iyileştirilmiş hizmet ya da üretim yöntemi geliştirmek ve bunu ticari gelir elde edecek hale getirmek için yürütülen tüm süreçleri kapsar. Bu kapsamdaki her bir yeni veya iyileştirilmiş ürün; hizmet ya da üretim yönteminin geliştirilmesi yeni düşüncelerle mümkün olur.

İnovasyon sürekliliği olan bir faaliyettir. Bu sebeple, ortaya konulan, geliştirilerek işler duruma getirilen ve sonuç olarak da şirkete rekabet gücü kazandıracak şekilde pazarlanan bu fikirlerin ve sonuçlarının tekrar değerlendirilmesi ve yeni getiriler için yaygınlaştırılarak kullanılması gerekir. Bu sayede doğacak yeni fikirlerse yeni inovasyon faaliyetlerini doğurur. Gerçekleştirilen her inovasyon için patent alınması ortaya konulan fikirlerin korunmasını diğer bir deyişle sahiplenilmesini sağlar.

Ayakta kalmak yani rekabet etmek için firmaların inovasyon yapmaları şarttır. Ampul, elektrikle çalışan araba, dokunmatik ekranlı telefon, iphone, tablet bilgisayar en çok beğendiğim inovasyonlar.

İnovasyon topluma fayda sağlamak yani pozitif değer sağlamak için yapılır.

İnovatif Olmak İçin Gereken Kişisel Özellikler

İnovatif bir yapıya sahip olmak için bazı kişisel özelliklere ihtiyaç vardır. Peki, bu özellikler nelerdir?

İç Disiplin

İçsel disipline sahip olmak aslında kişinin her alanda başarısını tetikleyen ve çerçevesini çizen bir özelliktir. İçsel disiplinden yoksun kişiler başarıyı da zor elde ederler.

Gözlem Kuleleri Hep Açık Olmak

Gözlemci bir karaktere sahipseniz elinizde inovasyon için bir çok malzemeniz olur ve bu malzemeleri zekanızla yoğurmanız yeterlidir.

Dünyaya Farklı Gözlerle Bakabilmek

Çeşitli internet sitelerindeki yazılarımda bu özelliğe çok değinmişimdim. Merak edenler okuyabilir. Özü şu ki, farklı bakamazsan fark yaratamazsın, farklı bakabilmek bazen dezavantajlı olsa da biraz cesur olmak gerekir öyle değil mi?

Sorgulayıcı Olmak

Sorgulayabilme yeteneğine sahip olmak önemlidir. Aslında bizim en zayıf olduğumuz alan da budur. Sorgulama yeteneğimiz diplerde, bu yeteneği biraz canlandıralım ne dersiniz?

Yaratıcı Olabilmek

Yaratıcılık genetiklerle ilgili bir sorunsaldır. Yaratıcı beyin herkese nasip olmaz. Ancak normalin biraz üstünde bir yaratıcılık da olmayacak bir şey değildir.

Özel İlgi Alanlarına Sahip Olmak

Özel ilgi alanlarına sahip olunması rutin dışına çıkmanızı sağlar. Eğer farklı ilgi alanlarına sahip değilseniz yaşamıyorsunuzdur. Ya da bir bitkiden farkınız yoktur. Doktorlara bakın, genellikle tanıdığım tüm doktorların farklı hobileri var. Takı tasarımı, DJ’lik, tarih yazarlığı gibi… Bu kadar yoğun çalışan bir meslek grubu bu hobilere nasıl zaman ayırıyor demeyin isteyince oluyor lafını sevmem ama yapıyorlar oluyor. Yoğunluktan başlarını kaldırmalarına ve hayata daha çok dokunmalarına neden oluyor belki de kim bilir…

Hassas-Duyarlı Olmak

Çoğu insan bu özelliği duygusal, salya sümük şeklinde yorumlar ancak bence hassas olmak imrenilecek bir özellik. Tabi abartmadan. Duyarlı insan olayların merkezinde dolaşıyor demektir. Merkezde dolaşan da daha çok şey bilir, çözer veya üretir. Bu yüzden duyarsızların duyarlıları duygusallıkla suçlamaları yersizdir. Herkesin inovasyonu kullanarak faydalanmasının çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Şubat, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.