İngilizce Eğitimi ve İngilizce Dersleri

Ülkemizde İngilizce dili eğitimi için çok kapsamlı olarak hazırlanmış ders programları olmasına rağmen, gerek imkânların kısıtlı olması gerekse son zamanlara kadar olan yanlış yöntem ve teknik kullanımı sebebiyle İngilizce eğitimi tam olarak amacına ulaşamamıştır. Bunun en büyük kanıtı da ilköğretim 4.sınıftan ortaöğretim son sınıfa kadar olan İngilizce ders etkinlikleri sonucunda hedeflenen başarıya çoğu zaman ulaşılamamasıdır.

Bu problemin en büyük nedeni kullanılan sadece dil bilgisi ve çeviri metodunun kullanılmasıdır. Bu yöntem adından da anlaşıldığı üzere dilbilgisi kurallarının ezberlenmesi ve yazılı olarak çevirilerin yapılması şeklinde uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemin uygulanması gerçekten sıkıcı ve aşırı bir şekilde zaman gerektirmesi sebebi ile ülkemizde İngilizce eğitimi birçok öğrenci için baş belası olarak algılanmaktadır ama elbette yabancı dil üzerine eğitim veren okullar ve kolejler burada istisnadır.

Kaliteli kaynaklar ve eğiticiler iş başına geldikçe bu problem artık ortadan kalkmaya başlamıştır. İngilizce dersi en etkili şekilde iletişimsel bir metot benimsenerek öğretilebilmektedir bunu hemen her öğretici kabul etmektedir.

Örnek vermek gerekirse; eğer bir kişi İngilizce diline karşı bir sempatisi ve yeteneği yoksa sadece okulda öğrendikleri ile kendini çok zor bir şekilde ifade edebilmektedir. Birçok öğrenci yapılan alışverişlerde kullanılan ‘üstü kalsın’ gibi basit bir kullanımı bile bilmemektedir. Bu bir suç falan değil elbette ama 9-10 yıl gibi bir süreçte İngilizce derslerine katılıp da kendini takılmadan ifade edemeyecek kadar zayıf seviyede bir dil bilgisine sahip olmak kabul edilebilir bir durum değildir.

Ama şunu belirtmeliyim ki niyetim meslektaşlarımı zan altında bırakmak falan değil zira imkânlar birçok yerde buna izin vermeyebiliyor ama zaman ilerledikçe bu durumda bir iyileşme de baş göstermiştir.

Eğer artık okul hayatınız bitmişse de çok geç kalınmış demek değildir. Bunun için online olarak sınırsız sayıda kaynağa ulaşabilirsiniz. Ama ilk başta gerekli olan şey içinizde öğrenmeye karşı bir tutku olmasıdır, bu olmazsa boşuna ne zamanınızı ne de paranızı sarf etmeyin. Eğer İngilizce öğrenmek istiyorsanız karşınızdaki ilk engeli aşmışsınız demektir. Günümüzde interaktif sanal sınıf ortamında Avrupa standartlarına uygun Novakid gibi projeler de mevcut. Bu proje küçük çocuklar için. Çocuğunuz var ise inceleyebilir ve deneme derslerine katılabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Nisan, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.