İlkbahar Sebzeleri, İlkbahar Meyveleri – İlkbahar’da Ne Yenir?

Doğanın uyanışını, yenilenmeyi, yeniden doğuşu simgeler bahar ayları… Kış aylarının kasvetli ve bir o kadar da ağır havasından sıyrılmanın, yenilenen ve çeşitlenen gıdalarla bezenmiş bir beslenme programı benimsemenin zamanıdır ilkbahar. Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından olan, besinleri mevsiminde tüketmeli kuralını bir kez daha hatırlatıyor ve ilkbahar aylarında hangi meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyorum…

 

Doğanın uyanışını, yenilenmeyi, yeniden doğuşu simgeler bahar ayları… Kış aylarının kasvetli ve bir o kadar da ağır havasından sıyrılmanın, yenilenen ve çeşitlenen gıdalarla bezenmiş bir beslenme programı benimsemenin zamanıdır ilkbahar. Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından olan, besinleri mevsiminde tüketmeli kuralını bir kez daha hatırlatıyor ve ilkbahar aylarında hangi meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Eriğin çeşitlerinden can erik, yenidünya ve malta eriği bahar aylarının adeta müjdeleyicisidir. Mayıs ayının sonlarına doğru ideal tadına kavuşan eriği mutlaka alışveriş listbenize ekleyin ve mevsiminde tüketin. İlkbahar denilince akla gelen bir diğer meyve hiç kuşku yok ki çilektir. Her ne kadar yılın geri kalan aylarında da suni üretim metotları ile mutfaklarda bulunabilir olsa da çilek asıl bahar aylarında tüketilmelidir. Uygun iklim koşuluna ancak bahar aylarında kavuşan çileği, hem tadı hem de formu ile tüketmenin tam da zamanı ilkbahardır. Dut yine bahar aylarının olmazsa olmaz meyvelerindendir. Bahar aylarının sonu, yaz aylarının başlangıcına eşlik eden karpuz ve kiraz da alışveriş listesine haziran başı gibi eklenmesi gereken meyvelerdendir.

 

Bahar Mevsimin Sebze Seçenekleri

Uzman kişilerin özellikle altını çizerek üstünde durdukları konu sebze ve meyvelerin tam da mevsimlerinde tüketilmesi gerektiğidir. Sağlıklı yaşam için bu detay dikkate alınmalıdır. Peki, bahar aylarında hangi sebzeleri tezgahta görürüz?

 

Enginar, bakla, patlıcan, semizotu, madımak, ebegümeci, papaya, bezelye, barbunya, arpacık soğanı, domates ve salatalık ilkbaharın gelişi ile birlikte tezgahlardaki yerlerini almaya başlarlar. Sağlıklı beslenmek söz konusu olduğunda bahar ve yaz aylarında bu sebzelerin zeytinyağlı olarak pişirilmesi önerilir. Ancak bu sebzeleri sağlıkla tüketmek için küçük porsiyonlarda günlük pişirmek önemlidir.

 

Bahar mevsimi yeşili bol bir beslenme programını müjdeler. Taze soğan, taze sarmısak, maydanoz, dereotu, fesleğen ve benzeri otlar tam da mevsimi olan ilkbahar ve yaz aylarında sıklıkla tüketilmelidir.

 

Bahar ayları deniz sezonu açısında da zengin seçenek sunar, barbunya, levrek, kılıç, kırlangıç, dilbalığı ve ıstakoz bahar aylarının denizden gelen lezzetleridir.

 

Meyve ve sebzeleri tarlasından toplayıp evimize kadar getiren, bu konuda hizmet veren online mağazalardan sipariş vermek mümkün. Bu mağazaların listesini tikokupon.com’un meyve sebze online satış sayfasında görebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spor/Outdoor ve Ayakkabı Mağazaları İndirim Kuponları – Mayıs, 2020

 • 40 TL Trendyol Visa İndirimi

  100 TL'ye 40 TL indirim için Visa kartı Trendyol'a kaydetmeniz yeterli. Detaylar için tıklayın! - 40 TL Trendyol Visa İndirimi

 • 30 TL Morhipo Hediye Çeki

  175 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 30 TL indirim çeki için Morpass'a üye olmanız yeterli! - 30 TL Morhipo Hediye Çeki

 • 45 TL In Street İndirim Kodu

  300 TL ve üzeri alışverişte geçerli sepette 45 TL indirim sağlar - 45 TL In Street İndirim Kodu

 • 300 TL SPX İndirimi

  1000 TL ve üzeri yürüyüş ve koşu ürünlerinde geçerli 300 TL indirimi kaçırmayın! (Salomon, Merrell, Skechers, Asics vb) - 300 TL SPX İndirimi

 • Boyner İndirim Kodları (Liste)

  Bu günün yeni indirim kodları listesi bu kampanya sayfasında... - Boyner İndirim Kodları (Liste)

 • 40 TL FLO İndirim Kodu

  225 TL ve üzeri alışverişte geçerli anında 40 TL indirim sağlar - 40 TL FLO İndirim Kodu

 • 75 TL In Street İndirim Kodu

  Mobil uygulama üzerinden 400 TL ve üzeri yapılan alışverişlerde 75 TL indirim sağlar - 75 TL In Street İndirim Kodu

 • % 25 Hepsiburada İndirim Kodu

  100 TL ve üzeri tüm Hepsioutlet alışverişinde anında % 25 indirim sağlar - % 25 Hepsiburada İndirim Kodu

 • 10 TL In Street İndirim Kodu

  Mobil uygulama üzerinden 100 TL ve üzeri alışverişte geçerli 10 TL indirim sağlar - 10 TL In Street İndirim Kodu

 • % 35 Nike Seri Sonu İndirimi

  Nike online mağazasında geçerli %35 seri sonu indirimini kaçırmayın! - % 35 Nike Seri Sonu İndirimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir