İkinci El Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İyi ve Ucuz Laptop almak yerine ikinci el laptop almaya karar verdiğinizde bir dizi dikkat edilmesi gerekenler listesi ile karşılaşmaya hazır olun. Sadece sevdiğiniz bir markanın ikinci elini bulmuş olmanız size tam da aradığınız laptopa sahip olma şansını vermez çoğu zaman. İkinci el alımlarında özellikle teknoloji ile ilişkili bir ürün olan laptop seçimi söz konusu ise satın almayı planladığınız ürünü elinize alıp incelemeden para ödemeyin. Özellikle internet üzerinden ikinci el laptop alacaksanız bu konuda güvenli siteler üzerinden ilerleyin ve geri ödeme garantisi olan iadeye imkan tanıyan siteler aracılığı ile gerçekleştirin alım işleminizi.

İkinci el laptop alımı söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus da almayı planladığınız ürünün çalıntı ürün olmamasıdır. Eğer ürün, piyasa değerinin çok altında bir fiyata satışa sunulmuş ise çalıntı bir ikinci el laptop ile karşı karşıya olabilirsiniz. Günümüzde pek çok marka, resmi sitelerinde seri numarası sorgulamasına olanak tanıyor. Satın almayı planladığınız laptopun seri numarasını resmi sitesinden sorgulatabilir ve ürünün çalıntı olup kontrol edebilirsiniz.

İkinci el Laptop Alırken Kontrol Etmeniz Gereken 7 Temel Nokta

İkinci el laptop alımı söz konusu olduğunda, seçtiğiniz ürünü aşağıda sıralayacağım kritere göre sınamanızı son kararınızı bu sınavın ardından vermenizi tavsiye ederim. İkinci el laptopunuzu ister online ister direkt satış mağazasından satın alın hiç fark etmez bu maddelere dikkat etmelisiniz.

  1. İlk önce cihazı elinize alarak enine boyuna hasar tespiti yapın. Her hangi bir yerinde vuruk, derin çizik, kırık olup olmadığını kontrol edin.
  2. Laptopu açın. Düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
  3. Ekran laptop’un değişmesi en zor parçalarındandır. Bu nedenle ekranın sorunsuz olduğundan emin olun.
  4. Laptop üzerindeki tüm soketleri, kablosuz bağlantı noktalarını (Bluetooth ve Wi-Fi gibi) ve yuvaları kontrol edin.
  5. Hard Disk (HDD), fiziksel olarak kolayca zarar görebilir. Windows tarama aracı ile Hard Disk’i kontrol edin.
  6. Laptop üzerinde bulunan optik sürücünün örneğin DVD yazmayı destekleyen bir optik sürücünün CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW gibi formatlarda başarılı olup olmadığı mutlaka kontrol edin.
  7. Bataryalar laptopların en pahalı bileşenlerinin başında yer alır bu nedenle batarya ömrünün sizi prizlerden uzak tutacak kadar sağlıklı olduğundan emin olun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları – Nisan, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.