Kullanılmış Eşyalarınızı İkinci El Pazarıyla Paraya Çevirin

Her gün yeni bir yenilik ve yeni tasarımlarla güne merhaba diyoruz. Yeni bir koltuk takımı yeni bir televizyon yeni bir cep telefonu modeli vs. Örnekleri daha da çoğaltmak mümkün… Peki, kullanılmış eşyalarınızı diğer bir deyişle artık ikinci el olmuş eşyalarınızı ne yapıyorsunuz?

Bundan 20 yıl önce çoğu kişinin evinde tahta divanlar ve sedirler bulunurken bugün en fakir olanın evinde bile koltuk takımları çamaşır-bulaşık makinesi gibi tüm ihtiyaçları karşılayacak eşyalar bulunmaktadır. Ama biz insanoğlu olarak bunlarla yetinmiyor ve 3-5 senede bir bunları yenileme yolunu seçiyoruz. Özellikle belirtmek istediğim param yok diye sızlanan kişiler. 20 yıl önce şöyle bir koltuk takımı böyle bir çamaşır makinen olacak desek sevinçten havalara uçardık. Ama bunları 30 sene kullanacaksın desek “Tamam olsun da ben kullanırım” derdik. Ama öyle olmuyor bir süre sonra sıkılıyor ve eşyalarımızı modaya ayak uydurma adına değiştiriyoruz.

Bir araba alabilsem diyoruz. Bir gün arabamız oluyor bir süre sonra arabayı beğenmiyor yeni modelinin hayalini kurmaya başlıyoruz. Yani tabiri caizse hiç gözümüz doymuyor. Unutmamak lazım ki bu yeniliklere harcadığımız paralarla birçok yoksulu yedirip, içirip, giydirebiliriz.

İkinci El Eşyalarınızı Paraya Çevirin

Pekâlâ değiştirdik diyelim. Eskilerini ne yapıyoruz. Birilerine veriyor veya çöpe atıyoruz. 50 lira masrafı var diye 1000 liralık bir çamaşır makinesini hurdacıya veriyoruz. Bence bu eşyaları ikinci el eşya satan mağazalara satarak hem bütçemize bir gelir olarak katkıda bulunmuş oluruz hem de alım gücü olmayanların ve gurbette okuyan ve kısa süreliğine eşya temin etmekte olan öğrencilerin çok uygun fiyata bu eşyalara sahip olmasını sağlayabilir paramızı harcarken kazanabiliriz. Belki de bu şekilde sizin değerlendirdiğiniz eşyayı kullanarak okuyan öğrenci ileride doktor olacak ve sizin hastalığınıza bir gün ilaç olacak olabilir.

Tabi illa ki satmak gerekmiyor. Yakın bölgenizde okuyan öğrencileri tespit edip onlara bu şekilde yardımcı olabilirseniz bu sizi de çok mutlu edecektir. Eşyalarınızı birilerine vermek istiyorsanız mutlaka araştırarak ihtiyacı olanlara verin sizin eşyanızın bir alt modelini kullanıyor diye bir yakınınıza vermek yerine bu eşyaları hiç kullanamayan birilerine vermeyi tercih edin.

Bunları uygulayarak hem paranızı harcarken kazanın hem de dolaylı yollarla da olsa ihtiyacı olanlara yardımcı olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.