İkinci El Araba Alırken Araba Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araba alırken zarar etmemek veya amortisman sağlamak amacıyla; bilinçli bir alıcı olmak ve alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek, ikinci el araba alımında size çok büyük faydalar sağlayacaktır…

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

İkinci el araba alırken zarar etmemek veya amortisman sağlamak amacıyla; bilinçli bir alıcı olmak ve alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek, ikinci el araba alımında size çok büyük faydalar sağlayacaktır.

 

Arabanın Sicilini Çıkarın!

İkinci el araba alırken, mutlaka arabanın motorunu, şanzımanını, kaportasını ve döşemeleri kontrol edin, mümkünse satın almaya giderken yanınıza uzman bir araba tamircisi ile gidin. Alacağınız arabanın çalıntı bir mal olup olmadığından da emin olmak için motor ile şasi numaralarını ruhsattaki numaralar ile karşılaştırmalısınız. Arabanın daha önce kaza geçirip geçirmediğini iyi bir kaporta ustasına kontrol ettirerek öğrenebilirsiniz, günümüz teknolojisi sayesinde birçok cihaz ile bunu yapmak mümkün.

 

Arabanın Nerede ve Hangi Amaçla Kullanıldığını Öğrenin

Aynı zamanda, Rent A Car şirketleri tarafından uzun süre kiraya verilip veya taksi olarak kullanılıp, daha sonra da ikinci el piyasasında satılan birçok araba bulunmakta ve bu arabaları alanlar da mağdur olmaktadırlar. Dolayısıyla alacağınız arabanın sicilini de araştırmayı ihmal etmeyin. Trafik şubelerinden bu tür işlemleri yapabilirsiniz.

 

Arabayı Test Edin

Almayı düşündüğünüz ikinci el aracı görmeye giderken mutlaka gündüz gitmelisiniz ve mümkünse araç geceyi nerede geçirdiyse, sabah da aynı yerde görmeye gidin; böylece motor ilk çalıştığında oluşabilecek muhtelif arızaları da görebilirsiniz. Arabanın lastiklerinin aynı marka ve tipte, aşınmış, yıpranmış veya eskimiş olup olmadıklarını kontrol edin. Lastiklerdeki çatlakları ve lastik havalarını kontrol edin. Aracı almadan önce test sürüşü yapmanız da uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Aracı çeşitli yol şartlarında farklı hızlarda kontrol edin, içeriden gelen alışılmadık sesleri dinleyin.

 

Arabanın şimdiye kadar yapmış olduğu kilometre de çok önemlidir, aracın kullanma kılavuzuna bakarak veya bir uzmana göstererek kilometresi ile oynanıp oynanmadığından da emin olmalısınız, zira aracın ne kadar yıpranmış olduğu, yapmış olduğu kilometre ile de doğru orantılıdır. Eğer gaz pedalı fazla aşınmışsa, bu durum aracın uzun yol ağırlıklı kullanıldığını veya fren pedalı fazla aşınmışsa, bu durum aracın şehir içinde ağırlıklı olarak kullanıldığını gösterir. Aracı test ederken arka aynanızı kullanarak egzoz borusundan çıkan dumanı da kontrol edin; eğer duman geliyorsa ve rengi gri ya da renksizse bir sorun olmadığını gösterir, fakat mavi ya da siyah renkte ise bu durum motorun yağ yaktığına işaret eder ve motorun ömrü azalmıştır.

 

Ayrıca test aşamasında direksiyon ve arabanın alt aksamını da kontrol etmelisiniz. Mesela arabayı 180 derece döndürebileceğiniz bir dönüşe gelip arabayı döndürün ve bu esnada akslardan gelen sesi dinleyin, eğer gürültü geliyorsa aks uçları eskimiş demektir. Düz yolda seyir halindeyken direksiyonun sağa veya sola çekip çekmediğini kontrol edin, bu durum arabanın aks ayarının düzgün olmadığına işaret eder. Bu tür rot balans ayarı bozuk otomobilleri ayarlarını yaptırmadan almayın, çünkü büyük bir ihtimalle bu arızaya bozuk bir parça neden oluyordur. Arabanın ısıtıcı ve klima sistemini de tam güç çalıştırarak kontrol edin, açılıp kapanırken hava kompresöründen ses geliyorsa klimanın değiştirilmesi gerekebilir. Aynı zamanda aracın farları, lambaları, sinyalleri ve camlar otomatikse camları da kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

 

Yaşı, Yedek Parçaları, Genel Kaporta Durumunu Kontrol Edin

Eğer almaya karar verdiğiniz araba 3 yaşın üzerindeyse ve ithal bir arabaysa; arabanın veya yedek parçalarının üretiminin devam edip etmediğinden de emin olmalısınız. Çünkü üretimden kalkmış ithal otomobillerde yedek parça sorunu yaşayabilirsiniz. Son olarak arabanın genel boya ve kaporta kontrolünü yaparak, çizikleri de gözden geçirin. Alacağınız ikinci el arabanın camlarında da çatlak olup olmadığına veya değişip değişmediğine de bakmalısınız. Başından herhangi bir kaza geçmiş araçların kırılan veya hasar gören camları, oto cam sektöründeki teknolojinin ilerlemesiyle fark edilmesi neredeyse imkansız bir şekilde onarılabilmektedir.

İkinci el araba alırken mutlaka konunun uzmanı profesyonellere ve çevrenizdeki tecrübeli insanlara danışmayı unutmayın.

 

Kaynaklar:

http://brainsee.blogspot.com/2009/02/ikinci-el-otomobil-alrken-nelere-dikkat.html

http://www.otomobilnet.com/surus-teknikleri/1643-2-el-arac-alirken-nelere-dikkat-etmeliyiz-c.html

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/198385.asp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir