Ev Sahibi Olmak İçin İhtiyaç Kredisi mi, Konut Kredisi mi Avantajlı?

İhtiyaç Kredilerinde faiz oranları Konut Kredisi’ne göre daha yüksek olsa da, masraflar söz konusu olunca ibre tersine dönebiliyor. Ekspertiz ve ipotek ücretleri gibi masraflar maliyeti arttırabiliyor. Peki ama bu sorunun yanıtını bulmanın bir yolu yok mu? Elbette ki var…

İhtiyaç Kredisi ile Ev Sahibi Olunur mu?

Bir ev sahibi olmak, herkesin bir gün erişmek istediği bir hedef… Parasının çoğunu biriktirmiş ancak bir miktar daha nakit paraya ihtiyaç duyanların aklındaki en büyük sorulardan biri ise “İhtiyaç Kredisi” mi yoksa “Konut Kredisi” mi kullanmalıyım?

 

“İhtiyaç Kredileri”nde faiz oranları “Konut Kredisi”ne göre daha yüksek olsa da, masraflar söz konusu olunca ibre tersine dönebiliyor. Ekspertiz ve ipotek ücretleri gibi masraflar maliyeti arttırabiliyor. Peki, ama bu sorunun yanıtını bulmanın bir yolu yok mu? Elbette ki var. İsterseniz bir örnekle açıklayalım:

 

15.000 TL krediye ihtiyacımız olsun ve 24 ayda ödemeyi planlayalım.

“İhtiyaç Kredisi” kullanmamız halinde,

Faiz oranı %1,06’dan hesaplama yaparsak, masrafımız 100 TL ve aylık ödememiz 724 TL olur. Yıllık maliyet oranı ise %15,31 olacaktır.

Aynı şartlarda,

“Konut Kredisi” kullanmamız halinde ise;

%0.93 faiz oranından, masraf 1150 TL ve aylık ödeme 700 TL olacak ve yıllık maliyeti %19,31’e gelecektir.

Konut ihtiyaç kredisi

 

Bu tabloya bakıldığında aylık ödemesi daha az olduğu için “Konut Kredisi” daha avantajlı gözükmektedir. Ancak bu yanıltıcı bir durumdur. Her zaman belirttiğimiz gibi kredi karşılaştırmada esas kriter “Yıllık Maliyet Oranı” (YMO)dır.  Burada da her ne kadar 15.000 TL kredi istemiş olsanız da banka masrafı düşüp size kalan tutarı verecektir. Yani “İhtiyaç Kredisi” kullanırsanız elinize 14.900 TL, “Konut Kredisi” kullanırsanız elinize 13.850 TL geçecektir. Yukarıdaki tabloda da toplam kredi ödemelerinde bu durum açıkça görülmektedir.

 

Örneğimizde görüldüğü gibi bu şartlarda “İhtiyaç Kredisi” kullanmak daha avantajlı ama Konut Kredisi kullanmanın daha avantajlı olacağı durumlarda şüphesiz ki mevcuttur. Doğru karar vermek için  yapmanız gereken www.hurriyetkiyasla.com’un  hesaplama araçlarını kullanmak ve güncel bilgiler eşliğinde kıyaslamanızı yapmaktır.

Bilen Kur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir