İdeallere Ulaşmak İçin Zorluklarla Mücadele

Herkesin geleceğe dair idealleri vardır. Çocukluktan yaşamımızın sonuna kadar ideallerle yaşarız. Kimileri bu hedeflerini başarır ve amacına ulaşır. Kimileri ise ideallere doğru gidilen yoldaki zorluklara dayanamaz. Hedeflediklerine dair umudunu kaybeder ve kendini başarısızlığa doğru iter.

Toplumları etkileyen tarihin akışını değiştiren insanlar, hayata dair ideallerini gerçekleştirmede hiç vazgeçmeyi düşünmediler. Çıktıkları bu yolda bütün zorluklarla mücadele edip azimli bir şekilde hedeflerine ulaşmaya çalıştılar. İnsanların onları küçümsemelerine aldırmadılar ve yollarına devam ettiler. Hem kendi hayatlarını hem de tarihin akışını etkilediler.

Abraham Lincoln “Köleliği kaldıran adam” diye tarihe geçti. Abraham Lincoln’un hayatı çilelerle doluydu. Kendisi hayatını şöyle anlatmıştı: “Yoksul bir ailenin çocuğu olarak mahrumiyetle dolu bir evde doğup büyüdüm. Midemin açlığını kuru mısır ekmeğiyle bastırırken, ruhumun açlığını ödünç aldığım kitapla giderirdim. Okumaya aşıktım; bir çiftlikte tarlada işçi olarak çalışırken de okudum, bir bakkala çıraklık yaparken de…’’. Hayatın zorlukları onun ideallerini gerçekleştirmeden alıkoyamamıştı. Adalet ve insan hakları onun için her şeyden önemliydi. Abraham Lincoln Osmanlı devletinin adaletini de överdi. “İnsanlara adaletle davranmayı, Türklerden öğrenmeliyiz, Müslümanlardan öğrenmeliyiz” derdi.

Stephen Hawking son asrın ünlü fizikçilerindendir. Oxford Üniversitesi’nin fizik bölümünü birincilikle bitirdi. Okulunu bitirdikten sonra hastalığa yakalandı ve felç geçirdi. Çalışırken vücudu tekerlekli sandalyesine yıkılıyordu. Başını ve yüzünü kontrol edemiyordu. Yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim içindeydi. Sağlık sorunları onun için engel değildi. Kararlı bir şekilde yoluna devam etti. Hastalık onun için bahane olamazdı. Bu haliyle o yüksek lisans yaptı, doktorasını verdi ve profesör oldu. Teorileriyle bilim dünyasını etkiledi.

Alfred Nobel’in hayatı da zorluklarla doluydu. Ailesinin maddi durumu zayıf ve borç içinde kıvranıyorlardı. Fizik ve kimyada yetenekliydi. Kimya laboratuarında sürekli çalışmalarına devam etti. Bir yandan da ailesinin geçimini sağlamaya çalışıyordu. Bu zorluklar onun ideallerini engellemedi. Madenlerin çıkarılmasında, köprülerin yapılmasında, tünellerin açılmasındaki kayaları kırmak için dinamiti buldu. Lastik teknolojisi ve sentetik maddeler de onun sayesinde geliştirildi. Bu gelişmelerden sonra zenginleşmişti. O dinamiti insanlığa fayda sağlamak için bulmuştu. Dinamit zamanın en güçlü patlayıcısıydı. Dinamitin kötü bir şekilde kullanılacağından ötürü tepkilerin odağı oldu. Kararını verdi ve bütün sermayesini insanlığa katkı yapanlara verilmesini istedi. Nobel Ödülünü başlattı. Hiç kimse onun kadar bilim adamına değer vermedi.

Bu saydığımız örnekleri çoğaltabiliriz. Amacım tarihin akışını değiştiren, toplumları etkileyen, ideallerini başaran insanların ortak yönlerine değinmekti. Onlar hedeflediklerini gerçekleştirmekte umutsuzluğa düşmemişlerdi. Yürüdükleri bu yolda önlerine çıkan zorluklarla karşılaştıklarında pes etmemiş, azimli ve sabırlı bir şekilde mücadele ederek ideallerine ulaşmaya çalışmışlardır. O an geldiğinde de zirveye ulaştıklarını görmüşlerdir. Tarihin akışını ve toplumları etkilemeyi başarabilmişlerdi.

İdeallerimize ulaşmak için çıktığımız yolculukta karşımıza zirveye ulaşmamızı engelleyen zorluklar çıkacaktır. Bu zorluklarla mücadeleyi öğrenmeliyiz. Bizi başarısızlığa götüren olumsuz durumlardan kaçınmalıyız. Toplumları etkileyen insanlar gibi ideallerimize doğru bu çıktığımız yolda azimli ve sabırlı bir şekilde yılmadan, umudunu kaybetmeden amaçladıklarımıza ulaşıncaya kadar mücadelemize devam etmeliyiz. Belki de imkansız dediğimiz ideallerimiz yanı başımızdadır.

Tavsiyeler

Özgüvenini yükseltmek isteyen insanlar için hazırlanan tecrübe birikimiyle oluşturulmuş buradaki YÜRÜYEN ÖZGÜVEN e-kitabı size rehber olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.