obilir > Konular > Sağlık > Sağlıklı Beslenme > İdeal Bir Kahvaltı Nasıl Olmalı

İdeal Bir Kahvaltı Nasıl Olmalı

Bu sabah kahvaltıda ne yediniz? Eğer kahvaltıyı atladıysanız bu durumda vücudunuz, bir önceki gece tüketilen depolanmış besin ve su depolarını kullanmaya çalışır…

 

Kahvaltı Yapmadınız mı?

Sabahları acıkmadığınızı hissederek ya da zamanınız olmadığını düşünerek hiçbir şey yemezseniz:

 

Kahvaltıyı atlamanız durumunda vücudunuz, bir önceki gece tüketilen depolanmış besin ve su depolarını kullanmaya çalışır.


Bir şey yememeniz durumunda öğleden önce yorgun ve aç hissetme ve çikolata, kurabiye ya da cips (enerji seviyenizi artırmak için herhangi bir hızlı çözüm) atıştırma ihtimaliniz yüksektir.

 

 

Karbohidrat Bazlı Kahvaltı

Kekler, beyaz ekmek, kızarmış ekmek ya da şekerli kahvaltılık gevrekler gibi basit karbonhidrat bazlı kahvaltı seçeneklerini tüketirseniz:

 

Bu kahvaltı seçenekleri vücudunuzun düzgün işlev görmesi için gereken besinlerin – proteinler, lifler, vitaminler, mineraller ve doymamış yağlar – hiçbirini içermemektedir.

 

Bu, kısa süreli enerji artışını takiben enerji düzeylerinin azalmasına neden olur ve siz kısa süre sonra yorgun hisseder, konsantrasyonunuzu kaybeder ve öğle yemeğinden önce acıkırsınız.

 

 

Kahvaltıyı atlamak ya da karb-bazlı kahvaltı etmeyi seçmek sizi ve gününüzü bir çok şekilde etkileyebilir:

 

– Devamlı açlık hissi

– Şekerli atıştırmalıklar yemeye duyulan istek

– Konsantrasyon güçlüğü

– Yorgunluk ve enerji eksikliği

– Unutkanlık

– İrritabilite ve duygudurum değişiklikleri

 

İDEAL KAHVALTI

Vücudumuz trilyonlarca hücreden oluşmaktadır ve gece uyuduğumuz dönemde hücrelerimiz kendini yenileme faaliyeti yaparlar. Bu yenileme sırasında hücreler içinde birikmiş zararlı maddeler atılırken zarar görmüş yapılar vitamin, mineral ve protein gibi temel besinler kullanılarak onarılırlar. Sabah uyandığımızda bu besin maddeleri tükenmiştir ve trilyonlarca hücremiz bizden eksik besinleri tamamlamamızı ister.

 

Kahvaltımız öncelikle bu eksiklikleri karşılayacak nitelikte olmalıdır.

 

Bir sonra ki öğüne kadar ihtiyaç duyacağımız enerjiyi sağlayacak karbohidratları da kahvaltıda almalıyız. Fakat bu karbonhidratlar basit yapılı, kan şekerini ani şekilde artırarak insülin salgılanmasına neden olmayacak kompleks yapılı karbohidratlar olmalıdır. Ani kan şekeri arışı ve düşüşü olmadığı için diğer öğüne kadar tokluk sağlanmış ve enerji seviyesi korunmuş olur.

 

 

Kahvaltıda vücudumuza vermemiz gereken şeylerden biri de su’dur. Hücresel faaliyetlerimiz susuz kalmamız durumunda tam olarak gerçekleşemez.

 

Özetle; Kahvaltımız İhtiyacınız olan proteini, vitamin ve minerali, enerjiyi ve suyu sağlamalıdır. Fakat bunları yaparken kan şekeri oranını ani/aşırı artırmamalı ve düşük kalorili olmalıdır.

 

Herbalife Besleyici Shake, bir öğünde almamız gereken tüm besin içeriklerini sağladığı gibi sadece 200-250 kcal’dir. Alışılagelmiş kahvaltılarda, gıda çeşitliliği ile temel besin ihtiyacı kısmen de olsa sağlanabilir fakat bu sırada alınan kalori miktarı 24 saatte almamız gereken miktarı (1500-2000 kcal) karşılayacaktır. (Bu kahvaltı yaklaşık 1,5-2 saatlik bir tokluk sağlar.) Sonuç olarak diğer öğünlerde de bir şey yiyeceğimiz için aşırı kilo problemimiz ortaya çıkacaktır.

 

Kaynak: Herbalife Ürünleri Satış ve Tanıtım Sitesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spor/Outdoor ve Ayakkabı Mağazaları İndirim Kuponları

 • 30 TL Morhipo Hediye Çeki

  175 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 30 TL indirim çeki için Morpass'a üye olmanız yeterli! - 30 TL Morhipo Hediye Çeki

 • 35 TL FLO İndirim Kodu

  200 TL ve üzeri alışverişte geçerli sepette 35 TL ek indirim sağlar - 35 TL FLO İndirim Kodu

 • Skechers % 25 Sezon İndirimi

  Skechers online satış mağazasında %25 sezon indirimi kampanyasını kaçırmayın! - Skechers % 25 Sezon İndirimi

 • 40 TL FLO İndirim Kodu

  225 TL ve üzeri alışverişte geçerli 40 TL indirim sağlar - 40 TL FLO İndirim Kodu

 • 20 TL FLO İndirim Kodu

  100 TL ve üzeri alışverişte geçerli 20 TL ek indirim sağlar - 20 TL FLO İndirim Kodu

 • Skechers Kargo Bedava Kodu

  Skechers ücretsiz kargo kodu ile teslimat bedava! - Skechers Kargo Bedava Kodu

 • % 40 SporCard İndirim Kodu

  Premium veya Klasik paketlerde yıl sonuna kadar geçerli %40 indirim sağlar. (Tek üyelikle yüzlerce spor salonuna ücretsiz giriş yapın!) - % 40 SporCard İndirim Kodu

 • % 55 Trendyol Slazenger İndirimi

  Trendyol Slazenger kampanyası dahilinde sepette %55 indirimi kaçırmayın! - % 55 Trendyol Slazenger İndirimi

 • % 50 Adidas Trendyol İndirimi

  Adidas Trendyol kampanyası dahilinde % 50'ye varan indirimi kaçırmayın! - % 50 Adidas Trendyol İndirimi

 • Boyner İndirim Kodları (Liste)

  Boyner indirim kodları listesi bu kampanya sayfasında bulunuyor. İndirim kodu haricinde kampanya sayfasında ayrıca hediye çekleri, banka ve operatör indirim şifreleri yer alıyor. Liste üzerinden tüm yeni ve son dakika fırsat kodlarını görebilir, online […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir