Home > Konular > Toplum > Toplumsal Sorunlar > İdam Cezası

İdam Cezası

Adaletin yetersiz olduğu, suçluların gerekli cezaya çarptırılmadığı bir ülkede masum insanlar zulüm altındadır. Şiddetin çoğaldığı, her geçen gün suç oranının arttığı, İnsan öldürmenin neredeyse sinek öldürmek kadar basite indirgendiği bu çağda; masum, vicdanlı ve kimseye zarar vermeden temiz bir yaşam süren savunmasız insanlar, kelimenin tam anlamıyla zulüm görmektedir…

 

Mersin’de Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan‘ın canice katledilmesi Türkiye’de yeniden idam cezasını gündeme getirdi. İdam cezası ve diğer caydırıcı cezaların; bu tür olayların yaşanmasına büyük ölçüde engel olacağı kanaatindeyim. Bu acı olayla birlikte Türkiye’de Özgacan için yas tutuluyor. Toplumun her kesiminden insanlar olayı protesto ederek tepki gösteriyor. Kadına şiddet suçlarında cezaların artırılması talep edilirken, idam cezasının yeniden getirilmesi tartışılmaya başlandı.

 

Kimler Neden İdam İstiyor?

Bu sorunun cevabı gayet açık, canı yanan, canını kim yakmışsa onun canını yakmak ister. Yani ülkemizde pek çok suç işlenmekte,  bunların arsında cinayetler, organ mafyası vakaları, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyen hortumcular var.

Hırsızlar, insanların en hassas olduğu konularda duygu sömürüsü yaparak insanların paralarını alıp kaçanlar, suçsuz günahsız çocukları dahi kullanacak kadar gözü dönmüş sapık caniler var.

Bölücü örgüte katılarak vatanına ihanet edip gencecik Mehmetçiğimize sivil halka ve hatta masum çocuklara bile kurşun sıkan caniler ve bunlara benzer nice suçlular var.

 

Günümüzde bu adi suçlular yeterli ölçüde cezaya çarptırılmıyor. Mahkemede yargılanıyor, belki uzun yıllar ceza alıyor veya müebbet alıyor fakat bir af çıkıyor ve caniler, acımasız, arsız, namussuz takımları sokakta. İşte idam cezası bu gibi insanlardan toplumu temizlemek ve de bu tür suçların yinelenmemesi için çok önemli ve caydırıcı bir ceza türüdür.

 

Bu yazıyı okurken birileri; “Aman ne de kolay söylüyor,  insanlığa aykırı bir cezayı tasvip ediyor” diyor olabilir,  hatta beni gericilikle suçlayanlar bile vardır. benim onlara bir cevabım var; evladı teröristler tarafından şehit edilmiş bir anneyle duygudaşlık (empati) kurmayı hiç denediniz mi? Sabah 7 yaşındaki çocuğunu okula gönderen ve çocuğu bir daha hiç dönmeyen, aylar sonra çocuğunun organları sökülmüş cesediyle karşılaşan anne ve babayla empati kurdunuz mu?

 

Adaletin yetersiz olduğu, suçluların gerekli cezaya çarptırılmadığı bir ülkede masum insanlar zulüm altındadır. Şiddetin çoğaldığı,  her geçen gün suç oranının arttığı, İnsan öldürmenin neredeyse sinek öldürmek kadar basite indirgendiği bu çağda; masum, vicdanlı ve kimseye zarar vermeden temiz bir yaşam süren savunmasız insanlar, kelimenin tam anlamıyla zulüm görmektedir.

 

Türkiye’de idam cezası ne zaman ve neden kaldırıldı?

Ülkemizde daha 2006 yılına kadar, idam cezası uygulanmıyor olsa da, bu ceza yasaldı. Bir çoğunuz hatırlar, Ekim 1984’ten itibaren mahkemeler tarafından verilen idam cezaları Meclis’te onaylanmadığı için hiç infaz edilmedi. 1991 yılında bir af çıktı ve sonrasında 500 civarında idam cezası dosyası, 10 yıl ağır hapse dönüştürüldü ve 2002’deki yasayla da fiilen uygulanmamış olan tüm idam kararları, ömür boyu hapse dönüştürüldü.

 

1990’lı yıllarda birçok idam kararı verilmiştir ancak infaz edilemedi. Bunlardan en önemlisi Abdullah Öcalan’ın 29 Haziran 1999’da idam cezasına çarptırılmasıdır. Cezası 25 Kasım 1999’da Yargıtay tarafından onandıysa da idam cezası AB uyum yasaları çerçevesinde ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrildi. Türkiye’de idam, ilk olarak Ak parti hükümeti tarafından 2002’de savaş tehdidi ve terör suçları dışındaki suçlar, 2006’da ise tüm suçlar için 5218 sayılı kanunla tamamen kaldırıldı.

 

Dünyada birçok ülkede idam cezası uygulanıyor

İdam cezası tarihten bu güne var olan ve geçerliliğini koruyan en sert cezadır. Bu gün dünyada ABD, Çin, Güney Kore, İran, Japonya, Rusya ve toplamda 70’e yakın ülkede uygulanıyor. Tarihte, kanun suçlularının ve siyasi karşıtların idam edilmesi neredeyse bütün toplumlar tarafından suçu cezalandırmak ve siyasi ihtilafları bastırmak amacıyla kullanılmıştır.

 

Araştırmalarıma göre idam cezası, uygulandığı çoğu ülkede, önceden tasarlanmış cinayet, casusluk, vatana ihanet veya askeri adalet kapsamında uygulanır. Birçok ülkede, uyuşturucu kaçakçılığı da kişiyi idam cezasına çarptırmaya yetecek bir suç sayılır. Çin’de, insan kaçakçılığı ve ciddi yolsuzluk davaları idam cezası ile sonuçlanabilir. Dünya çapındaki askeriyelerde, askeri mahkemeler korkaklık, firar, asilik ve ayaklanma gibi suçlarda idam cezasını uygulanmıştır.

 

Gördüğünüz gibi dünyanın en gelişmiş ülkelerinde dahi idam cezası uygulanıyor. Bana göre ölüm cezası;  yargılamanın iyi yapıldığı, adaletin kusursuz işlediği bir ortamda devletin nizamı, halkın huzuru için gereklidir.

Fakat gerek günümüzde gerekse tarihte, idamı gerçekleştikten sonra suçsuz olduğu anlaşılan birçok kişi olmuş. Eğer bu şekilde bir yargı sistemi yapılacak ve ara sıra da olsa suçsuzlar da asılacaksa hiç olmasın daha iyi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir